Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha valaki mélyebben meg akar...

Ha valaki mélyebben meg akar ismerkedni a magyar lírával, mivel kezdjen?

Figyelt kérdés
Nemcsak magukra a művekre gondolok, hanem tudományos, irodalomról szóló könyvekre.

jan. 21. 17:57
 1/6 anonim ***** válasza:
82%

Most biztos le leszek pontozva a válaszomért, de akkor is szerintem a következő van:


Az irodalmat lehet úgy is élvezni, hogy műkedvelőként, olvasóként "fogyasztod". Ilyen esetben egy csomó szöveget egyszerűen nem fogsz tudni értelmezni, nem fogsz tudni mit kezdeni velük. Elsősorban a posztmodern irodalomra gondolok itt. Viszont a mai kortárs irodalomban is van olyan szerző, akinek a "hétköznapi" olvasó is tudja fogyasztani a verseit, ha körülnéz valaki, fog találni ilyen szerzőket.


Viszont a kérdés arról szól, hogy valaki mélyebben meg akar ismerkedni a magyar lírával, illetve a líráról szóló diskurzussal. Ha tényleg ez a szándékod, akkor viszont azt mondom, hogy végezz el egy magyar szakot egyetemen. Másképp ez szerintem nem megy, a tudományos szövegek az irodalomról ugyanis annyira bonyolultak egy laikus számára, hogy ha nem végzel el egy egyetemet, akkor nem fogod tudni értelmezni őket. Egyrészt, az ilyen szövegeknek nagyon nehéz a nyelvezete, másrészt, még ha meg is érted a szavakat (pl. egy szótár segítségével), akkor sem tudod értelmezni a szöveget, mert nincs meg az a kontextus, hogy el tudd helyezni. Ehhez felsőfokú tanulmányok kellenek.


Lehet, hogy ez most fellengzősnek tűnik, és most jönni fognak a reagálások, hogy "csak annyi az egész, hogy mit gondolt a költő", de tudományos szinten az irodalomelmélet és a különféle irodalomtudományoknak nem igazán ahhoz van közük, amit középiskolában tanultatok. A két dolog köszönőviszonyban sincs egymással. Szóval nem tudok könyvet mondani, ha nagyon kellene mégis, akkor Bókay Antal: Bevezetés az irodalomtudományba. Ha ezt felcsapod és 1. megérted, 2. élvezettel olvasod (tehát nem erőlködve, hanem fogyasztja magát), akkor alkalmas vagy egyetemre.


Magas szinten az irodalomról szóló diskurzus, az elmélet nagyon elitista, és alapvetően ez egy olyan elméleti játék, ami nem a hétköznapi embereknek szól. Ez az elitizmus egyébként magában az irodalomban, mint magas művészeti ágban is jelen van szerintem, alapvetően ma már nem Petőfi korát éljük, hogy egyszerű nyelven, a népnek szóljanak a szövegek. De ha valaki nem így látja, szívesen meghallgatom a véleményét. :)

jan. 21. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
76%

Először pincében, majd a metrón, később bányában olvasgasson.

Annál mélyebbet nem tudok.

jan. 21. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
85%

Először magát a művet, aztán azt, amit a műről

írtak.


Irodalomelmélet az alap.

jan. 21. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%

Olvasd el Szerb Antal irodalomtörténetét, párhuzamosan a tárgyalt alkotásokkal, alkotókkal.


Ahhoz, hogy magyar szakot végezz egyetemen, már benne kell lenned.

jan. 21. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Óvatosan közelíts.

Mi tanultuk (70-es 80-as évek) Kafka Átváltozás című remekművét, hogy micsoda allegóriája a náci zsidóüldözésnek. A közelmúltban szembejött az első kiadás dátuma...

Tudom Kafka nem magyar, de szerintem az összes humán "tudományra" igaz, hogy szeretik "tágan értelmezni a tényeket". Ha valamit el akarnak mondani, azt elmondják.

Több magyar íróval hallottam a történetet:

Az író beül a tanterembe. A tanár ki akar tenni magáért. Elemzi a művet. Vonja le a következtetést: Az író arra gondolt hogy....

A hátsó sorból: "Gondóta a fene"

jan. 22. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 MDaniel98 ***** válasza:
5# Attól még tudomány egyébként, hogy nem annyira egzakt, bár amikor bele akarnak magyarázni valamibe valamit, és az ilyen mire gondolt a költő dolgoktól én is rosszul vagyok, különösen amikor még az középiskolai irodalomtankönyvben is 3 különböző értelmezése van a műnek. Ha az irodalmárok sem tudják eldönteni, hogy mi a vers témája, akkor hogyan várják el a tantárgy iránt nem érdeklődő és legtöbb esetben eleve műveletlen 16 évestől, hogy ő "rájöjjön"?
jan. 24. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!