Kr. E. I. század 99-0 -ig vagy 199-100 -ig tartott? Mert azt tudom, hogy Kr. U. 0-99 -ig tartott. : )
Olyan, hogy 0, mint évszám, nem létezik.
Az időszámítás origója egy pillanat.
Olyan, mint az éjfél.
Talán egyszerűbb, ha úgy mondom, hogy Kr. e. 1. december 31. után Kr. u. 1. január 1. következett.
Emiatt egyik változat sem helyes.
A Kr. e. I. század Kr. e. 100-tól Kr. e. 1-ig tartott. Utána kezdődött a Kr. u. I. század 1-től 100-ig, majd a II. század 101-től 200-ig, a III. század 201-től 300-ig és így tovább.
Arra gondolj, hogy ha az első száz számot veszed, akkor sem 99 lesz az utolsó, hanem 100! Így az időszámításban a 00-ra végződő évszámok még az előző századhoz tartoznak.
Kr. e. I. század: Kr. e. 100 - Kr. e. 1
Kr. u. I. század: Kr. u. 1 - Kr. u. 100
Az előzőek elmondták már, hogy miért.
Hmmm... de ha például, azt mondom, hogy a születésem után egy évvel valami. tegyük fel 84 január 1.-én születtem. Akkor, ti arra gondoltok hogy 84ben? vagy 85ben?
Mert én 85re gondolnék. És ha azt mondom hogy születésem után 0 évvel akkor az 84 lenne, sztem. és, ha azt mondom hogy 1 évvel a születésem előtt? az 82-83, szerintem. és születésem előtt 0 évvel pedig 83-84. szóval ez alapján Kr. e 0 és Kr. u 0 az 2 év összesen.
"És ha azt mondom hogy születésem után 0 évvel akkor az 84 lenne, sztem. és, ha azt mondom hogy 1 évvel a születésem előtt? az 82-83, szerintem. és születésem előtt 0 évvel pedig 83-84. szóval ez alapján Kr. e 0 és Kr. u 0 az 2 év összesen."
Te mondasz olyat, hogy a születésem előtt vagy után 0 évvel?
Mert én ilyet még sosem hallottam.
Ha nem telt el egy év az óta, akkor azt mondod, hogy a születésem előtt/után 5 hónappal, 3 héttel, 2 nappal, stb.
Ha azt mondod, hogy a születésed után 0 évvel, az valóban még 84, de ez min változtat?
Ha meg a születésed előtt egy évvel, az a te példádban 83. január 1. Szóval a 82-83 nem tudom honnan jött.
"de ha például, azt mondom, hogy a születésem után egy évvel valami. tegyük fel 84 január 1.-én születtem. Akkor, ti arra gondoltok hogy 84ben? vagy 85ben? "
Ha 84. január 1-én születtél, akkor miért születtél volna 85-ben?
Bocsi, de ebben semmi logika nincs.
0, mint évszám, nem létezik.
Kr. e. 1. december 31. 23:59:59 után Kr. u. 1. 00:00:00 következett. Vagyis a 0. év lényegében az e között a két másodperc között eltelt idő, vagyis a 0. év nem is egy év, csupán 1 másodperc.
Mit nem lehet ezen érteni?
Mellesleg az, hogy Kr. e. 0, meg Kr. u. 0, már logikailag is baromság.
Ez olyan, mintha a vonalzódon úgy lennének a számok, hogy -4, -3, -2, -1, -0, 0, 1, 2, 3, 4. Ugye milyen hülyén nézne ki?
Szóval szerintem gondold át még egyszer!
Vagy tudod mit? Olvasd el, amit írtál és rá fogsz jönni, hogy az úgy, ahogy van, értelmetlen!
"Hmmm... de ha például, azt mondom, hogy a születésem után egy évvel valami. tegyük fel 84 január 1.-én születtem. Akkor, ti arra gondoltok hogy 84ben? vagy 85ben? "
Bocsi, ezt félreértettem.
De akkor sem logikus.
Ha 84. január 1-én születtél, akkor a születésed után egy évvel 85. január 1. lesz.
84. december 31-én még nem vagy egy éves, csak 11 hónapos és 30 napos.
Ergo, a te logikád szerint, 0 éves, de ez hülyeség, mert a 0 éves, az kb. azt jelentené, hogy most születtél és az életkorod 0, ami nem igaz.
De továbbra sem értem, hogy ez mit bizonyít.
Tegyük fel, hogy Kr. e. 1. december 31-én születtél. Akkor a születésed után napra pontosan egy évvel Kr. u. 1. december 31. lesz, 1 évvel és 1 nappal a születésed után pedig már Kr. u. 2. január 1.
Ha pedig Kr. u. 1. január 1-én születtél, akkor a születésed előtt napra pontosan egy évvel Kr. e. 1. január 1. volt, 1 évvel és 1 nappal korábban pedig még Kr. e. 2. december 31.
Mi nem érthető ezen?
A lényeg az, hogy ha azt mondom kr. u (vagy bármi után) egy, akkor arra gondolok én valamiért, hogy legalább egy év eltelt már. Szóval kr. születése után 1 nappal nem azt mondom hogy krisztus után 1 évvel vagyunk. kr. szüeltése után 1 évvel és egy nappal nem azt mondom hogy kr. u 2 van. kr születése utáni első nap az az első év, de nem kr. után 1, számomra. Szal nem mind1 hogy a születésemtől számított első évben, vagy a születésem után egy évvel. A századoknál oké hogy rögtön első század van, aztán második. Ezért első századnak, és nem egyszáznak hívjuk.
De egyébként itt is van kis számegyeneses anomália, mert ha megnézed, -1. század után az első század jön, nem a 0. század.
a -1 0 0 1 is ilyen, tegyük fel, leteszek az asztalra egy radírt. 7mm-el elé egy másikat. azt mondom, hogy 0 centire van a két radír egymástól, mert nincs egy centire. ha azt mondanám hogy 1 centire van, azt mondanád dehogy is, az a távolság nincs egy centi! Ha már egy centi a különbség, akkor azt mondom 1 centire. leteszek egy másik radírt is, ami szintén nincs egy centire. azt mondom az is 0 centire van. előállhat olyan eset, hogy mind2 radírra azt mondjuk hogy 0 centire van a köztük lévőtől, egymástól mégis majdnem (majdnem!) két centi választja el őket.
Az egész csak azon múlik hogy első évet vagy egy évet értesz a dolog alatt. (és ha egy évet, akkor hogy kerekítesz, de nem hiszem hogy van olyan őrült aki .5 év felett már felfelé kerekítene :P)
De gondolkozzunk logikusan!
Mi, itt Európában, a keresztény érát használjuk, aminek a kezdőpontja Jézus Krisztus születése, amit a hagyomány december 25-re, de időszámítás szempontjából inkább január 1-re tesz. (Valószínűleg egyik sem igaz, de ez mellékes.)
Feltételezzük, hogy Jézus január 1-én 0:00:00-kor született!
Akkor január 1. volt Jézus életének első évének első napja. Tíz nappal később pedig, hiába nem telt még el egy év sem a születése időpontjától, továbbra is Jézus születésének első éve volt, mégpedig január 11, Jézus életének első évében. Egy évvel később pedig megintcsak január 11. volt, de már Jézus életének második évében. Hiába volt Jézus akkor még csak egy éves és tíz napos.
Visszafelé nézve pedig a Jézus születése előtt egy évvel írt dátum a Jézus születése előtti utolsó (vagy visszafelé nézve az első) január 1. volt. Az egy évvel az előtti a Jézus születése előtti 2. január 1.
Vagy, hogy érthetőbb legyen, én 1989. május 27-én születtem. Akkor az 1989. május 27-től 1990. május 27-ig tartó időszak volt az életem első éve. Nem pedig a nulladik éve, amit a te logikád sugall.
Vagyis az időszámítás Jézus születésének (feltételezett) időpontjával kezdődik, ami ugye január 1. 0:00:00. Utána egy nappal pedig már január 2. volt, Jézus életének első évében, röviden Krisztus (születése) után 1-ben.
Egy nappal előtte pedig december 31. volt a Jézus születése előtti, vagy másképp a Jézus születése előtti első évben, röviden Krisztus előtt 1-ben.
Így már világos?
Ha a te logikádat követnénk, az azt jelentené, hogy egy ember, aki még sosem volt külföldön, de most elmegy mondjuk Bécsbe vásárolni, az nulladszor lépi át a határt.
Ez hülyeség, nem? Arra is azt mondjuk, hogy először lépte át a határt és először járt külföldön. Vagy másképp (kicsit magyartalanul) elsőször. Akkor ez az évekkel miért lenne másképp?
Amúgy bocsi, hogy ennyi üzenetben küldetem el a mondandómat, de nem tudtam egyszerre összeszedni a gondolataimat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!