Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy állatnak is van tudata,...

Egy állatnak is van tudata, vagy egy növénynek, hiába nem olyan fejlettségű, mint a miénk?

Figyelt kérdés
2010. nov. 7. 11:46
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
2010. nov. 7. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
57%
Állatoknak van tudata. Öntudata nem biztos (macskát tükör elé tették, nem ismerte fel magát, idegenként kezelte a tükörképét, ebből arra következtettek, hogy öntudata nincs). Szerintem növénynek nincs, mert a tudathoz idegrendszer kell.
2010. nov. 7. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
NÉHÁNY állatnak van tudata.
2010. nov. 7. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Szerintem, attól függ, hogy hol húzzuk meg a határt tudatosság és működés között. Ha úgy vesszük, akár a növények is tudatosak, mert ledobálják a leveleiket télen, vagy keserű anyagot választanak ki magukból ha elkezdik legelni a társaikat.


Öntudata tényleg nem biztos hogy van az állatoknak (bár szerintem van), viszont a tükör-teszt nem bizonyít semmi ilyesmit, csak intelligenciát. Van olyan állat, aki először nem érti a dolgot, de később rájön. Meg egy fajon belül is lehetnek akik sose jönnek rá a cselre, van aki meg rájön. Pl a gorilláknál.

2010. nov. 8. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
57%

"akár a növények is tudatosak, mert ledobálják a leveleiket télen"

Nem, mert ez még csak nem is ösztön, hanem egy nagyon egyszerű reakció.


Tudata annak van, aki gondolkodik (vagyis lehetőségeket mérlegel, az emlékei és tudása alapján felidéz dolgokat, elképzeli a végkimeneteleket, majd ez alapján dönt, hogy melyiket szeretné közülük).

2010. nov. 8. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

""akár a növények is tudatosak, mert ledobálják a leveleiket télen"

Nem, mert ez még csak nem is ösztön, hanem egy nagyon egyszerű reakció."


Nem érted a lényeget. Mindent vissza lehet vezetni a reakciókra. A szerelem és a éhségérzet csillapodása, meg a fájdalomérzékelés is csak kémiai reakciók. A központi idegrendszer is csak reakciókkal működik. Nem tudok nagyon példát mondani, de ha vesszük a legegyszerűbb, már központi idegrendszerrel rendelkező fajt, meg a legbonyolultabb, központi idegrendszerrel még nem rendelkezőt, nem tudnál igazán különbséget tenni az intelligenciaszintjük között, csak persze ezt, hogy az egyiknek már van központi idegrendszere a másiknak meg még nincs központosulva. Ugyanígy, egy bonyolult növény, és egy idegrendszerrel rendelkező egyszerű állat pl, nagyon kevés különbséget mutat intelligenciát nézve.



"Tudata annak van, aki gondolkodik (vagyis lehetőségeket mérlegel, az emlékei és tudása alapján felidéz dolgokat, elképzeli a végkimeneteleket, majd ez alapján dönt, hogy melyiket szeretné közülük)."


Ez okés, csak igen nehéz megállapítani ez alapján hogy akkor kinek is van tudata, de ami igazán nagy baj vele, az az, hogy szubjektív. Szóval meghúztál egy határt, de ezt a határt miért ne húzhatná meg más máshol? Pl hogy csak annak van tudata aki feltalál valamit, aki megtanulja használni a találmányt, annak nincs. Vagy alatta, és már azt is tudatosnak nevezzük ha egy élőlény nemcsak céltalanul bolyong és mindent megesz amit tud, mint egy amőba pl, hanem céltudatosan vadászik valamire, mint egy hal, például.


Meg ha belegondolsz, sok embernek, aki iskolába jár, a te definíciód alapján nincs tudata. Mert mikor felmondják a leckét sokan nem mérlegelnek a lehetséges végkimenetelekről, meg nem rendezik az emlékképeiket, egyszerűen kiolvassák a memóriájukból amit beleégettek magolással :D A matematikát meg úgy tanulják meg, hogy 5+5 az 10 1+1 az kettő, és szorzásnál sokszor össze kell adni, meg adott szöveges feladatoknál, ha felismerik a mintát akkor alkalmazzák rá a képletet, ha nem ismerik fel, akkor meg ülnek szomorúan a feladat felett.

2010. nov. 8. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

"sokan nem mérlegelnek a lehetséges végkimenetelekről, meg nem rendezik az emlékképeiket"

De, igen: pl. remekül értenek ahhoz, hogyan kell lógni.


"egyszerűen kiolvassák a memóriájukból"

Az, hogy az illető nem mindig használja a tudatát - nem azt jelenti, hogy nincs is neki!

Ha csak egyszer is tudja használni, akkor már van. Persze ilyen alapon elég sok állatnak is van - de az erősen korlátozott!

A tudat abban is különbözik az ösztöntől, hogy az illető adott esetben dönthetne másképp is (és néha tényleg másképp dönt) - míg az ösztön szépen be van huzalozva, és nem mérlegeli, hogy hasznos-e az adott esetben.

2010. nov. 9. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Sok embernek pont olyan fejlettségű a tudata, mint az állatoknak...
2010. nov. 10. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
70%

Az ősi kínai tanítások szerint az élőlényeknek három fajta létezési sajátoság jutott: az élő, az érzelmi, és a tudati. Szerintük a növényeknek csupán az élő, az állatoknak már az érzelmi is, míg az embereknek mindhárom jutott.

Én inkább azt mondanám, hogy mindhárom osztályban különböző arányban vannak jelen ezek a tulajdonságok. Az ember képes a legtudatosabban formálni az életét, az állatok a legösztönösebbek, de egy világméretű katasztrófát leginkább a növényvilág élne túl.

2010. nov. 11. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim válasza:
Nézz bele egy kutya szemébe, és azután tedd fel újra a kérdést.
2010. nov. 13. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!