Hogyan működött a Német Római Császárság?
Ugye voltak benne kissebb államok. Ezek az államok egy szinten voltak,vagy volt olyan aminek nagyobb befolyása volt?
Volt közöttük konfliktus?
Tudtommal Ausztria és Poroszország is benne volt ebbe a "szövetségbe"(?) vagy "unióba"(?) és mégis volt közöttük háború (Hétéves háború)
Hogyan kéne ezt elképzelni? Mekkora hatalma volt itt a császárnak?
Meglehetősen szarul. Mai hasonlattal élve leginkább az USA-hoz lehet hasonlítani: sok államból épül fel és az államok között hatalmas társadalmi, kulturális és gazdasági különbségek vannak. Valaki egyszer azt találta ki, hogy ezek az államok egy esernyő alatt működjenek együtt, de ez csupán egy lázálom, amire 0% esély van, elég csak megnézni a választások utáni reakciókat. "Odafent" úgy tesznek, mintha minden állam egy egység lenne és minden szuperül működne, de valójában belülről rothad az egész és ha módjuk lenne rá, porba tipornák egymást. Ja várj, nem kell a feltételes mód, mert ez meg is történt.
A Német-római Birodalomra pontosan ugyanez volt jellemző, csak ott az államok közötti feszültséget még megspékelte a császár és pápa közötti állandó hiszti is, mivel nyilván mindkettő azt hitte, hogy a másik fölött áll, így folyamatosan egymással is "harcoltak".
A választó fejedelemségeknek(királyságoknak), melyek a császárt választották, nyilván nagyobb volt a befolyásuk.
Egyébként kezdetben egyáltalán nem volt jelentéktelen a császár és a központi hatalom. Az csak valamikor a 16. század környékére jelentéktelenedet el. Középkorokban is rendszeresek voltak a rebellis hercegek és a császár közti harcok, de a császárnak meg volt a maga igen komoly serege és hatalma.
Nagyjából a reformáció kezdetével esik egy időbe, hogy a császárság területén komoly belső vallási vagy névleg vallási háborúk zajlottak, melyek után már névlegessé vált csak a császár hatalma, illetve már nem választották, csak egy örökölt cím volt Habsburgéknál.
Az 1555-ös Augsburgi vallás béke szerint akié a föld, azé a vallás, de valóságban nem csak a vallás felett vesztette el ekkor a császár a hatalmát, hanem szinte mindenben. Ezt tetézte a harmincéves háborút lezáró Vesztfáliai béke, mely még bizonyos országok formális függetlenedését is kimondta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!