Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért pont Washington D.C....

Miért pont Washington D.C. lett annak idején az USA fővárosa? Nem lenne előnyösebb egy centrális fekvésű település fővárosnak (mint pl. Kansas City)?

Figyelt kérdés
[link]

dec. 2. 20:16
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
59%
Rendszerelmételileg logikusabb lenne
dec. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
96%
Ugye meg van, hogy a 13 gyarmat függetlenedésekor és az USA meglapulásokra Kansas city nem létezett, és Washington DC kb az államok közepe volt?
dec. 2. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 2*Sü ***** válasza:
96%

Az USA alkotmányát 1787-ben fogadták el. Ez határozta meg egy 10 négyzetmérföldes területet, ami a kormány székhelyéül szolgál. Magát Washingtont 1790-ben alapították.


Kansas City nem nagyon lehetett volna főváros, már csak két okból sem: egyrészt még nem létezett (1850-ben alapították), másrészt az a terület, ahol ma megtalálható, nem tartozott az USA-hoz. Akkoriban kb. ez jelentette az Egyesült Államokat: [link]

dec. 2. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 MDaniel98 ***** válasza:
91%
Akkoriban az USA még sokkal kisebb és jelentéktelenebb volt amikor erről döntöttek.
dec. 2. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Igen, akkor még nem létezett, de amikor már összeállt a mai USA, akkor már lehetett volna.
dec. 2. 20:59
 6/16 anonim ***** válasza:
91%
Miért kéne hogy középen legyen? A legtöbb országban nem földrajzi elhelyezkedés alapján van a főváros.
dec. 2. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 2*Sü ***** válasza:
94%

A földrajzi elhelyezkedés nem különösebben lényeges. Főleg az USA esetén, ahol államok föderációjáról van szó. Nem kell ügyet intézni menni a fővárosba, mint ahogy az esetek túlnyomó többségében Magyarországon sem kell Budapestre utazni ahhoz, hogy ügyeket intézz, pedig Magyarország kisebb és központosítottabb, mint az USA. Tehát kb. mindegy, hogy a főváros mekkora és milyen messze van bármitől is.


De ha ez szempont lenne, akkor az USA-nak főleg a keleti és nyugati partja a legnépesebb, közte meg van egy hatalmas ritkán lakottabb terület. Pl. az ország geometriai középpontja valahol Dél-Dakota nyugati határában van, és 100 km-es körzetben laknak összesen 30 ezren. (Összevetésként Budapest 100 km-es körzetében kb. 5,1 millióan laknak, igaz ebben benne vannak a szlovák területek is.) Az senkinek nem jó, ha igazságosan távol van mindenkitől a főváros, ha cserébe tényleg mindenkitől roppant távol van.


Ha szempont lenne, hogy minél több ember számára legyen észszerű közelségben a főváros, akkor sem Kansas City lenne a jó választás. Washington 100 km-es körzetében él kb. 9,6 millió ember. Kansas City 100 km-es körzetében meg él 2,7 millió ember. Ennél jobb lenne New York és Philadelphia között valahol, ahol 100 km-es körzetben él 23–24 millió ember. Jó helyen van ilyen szempontból Washington, nyilván a keleti partvidék a népesebb, ahhoz kell alkalmazkodni, és annak kb. a közepe táján van.

dec. 2. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 TappancsMancs ***** válasza:
93%

Aha... a 13 gyarmat függetlenedésekor a 2*Sü térképe mutatja az USA fennhatóságát, viszont itt egy másik térkép a 13 gyarmatról is - piros színnel keleten - és ők találták ki a fővárost.

[link]

Ez jobb hozzá.

[link]


És ennek nagyon a közepén van Washington D.C. Kansas City pedig nem csak, hogy akkor még nem is volt, hanem még a terület sem volt az USA területe.


Az Egyesült Államokat 1776. július 4-én alapította 13 amerikai gyarmat a Függetlenségi Nyilatkozat elfogadásával. Washington D.C. pedig 1790-ben lett főváros. A törvény felhatalmazta George Washington elnököt, hogy válassza ki a főváros helyszínének tényleges helyét és a választás saját otthonának és birtokának a közelére esett (Mount Vernon), ami Washington D.C.-től alig 20 km-nyire volt.


A központi helye mellett érv volt az is, hogy folyóparton van, hajózható és van tengeri kijárata is. És fontos volt nekik, hogy egyik állam irányítása alatt se álljon a főváros, így mint ma is Washington egyik államhoz sem tartozik.


A Capitolium lényegében már állt 1800-ban és bár még készen sem volt, de a Kongresszus már ülésezett benne.

Capitolium 1800

[link]


Az Egyesült Államok mai területének törzs részét pedig nagyjából 1848-ra érte el és addigra a főváros már sok fejlesztésen esett át. Az amerikai polgárháború meg 1861-től 1865-ig zajlott és közben a még bizonytalan területek miatt a főváros nem volt áthelyezhető és az idő alatt is tovább fejlődött. A stabilizálásra összpontosítva sem tudtak másik fővárossal foglalkozni, épp elég volt az nekik.


Washington D.C. 1852

[link]

Washington D.C. 1871 (görgetéssel nagyít)

[link]


USA history - itt 2:53-nál a dátum 1790, amikor a főváros Washington lett.

[link]

dec. 2. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
50%

#7 Nem tudom elhinni, hogy létezik, aki ennyire nem látja át a világ működését. Szerinted érdekel valakit az ügyintézés közelsége, amikor kijelölik a fővárost? Itt kőkeményen harcászati szempontokat vesznek figyelembe, hogy ha háború törne ki, akkor az ellenfélnek ne csak annyi dolga legyen, hogy átlépi a határt és rögtön a fővárosban találja magát. Azt gondolom ez még egy 5 éves gyereknek is egyértelmű kell legyen.


Két oka lehet a nem központi elhelyezkedésnek:


1. Amikor kijelölték, akkor még a központban volt, de azóta terjeszkedett az ország. Áttenni már nehéz, mert minden oda épült ki.


2. Pont nem az ország közepe védhető legjobban. Stratégiailag a magasabban fekvő terület előnyösebb, pláne, ha ez hegységet jelent.

dec. 3. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként nálunk is megfigyelhető ez, hogy annak idején a legjelentősebb váraink pont nem az Alföldön voltak, hanem a hegységek irányába. Délen pedig ott volt a mocsaras terület. A főváros pedig ezekhez képest volt kb. középen, hogy ha jön az ellenség, akkor mindenhonnan védve legyen.
dec. 3. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!