Mit köszönhet az emberiség a majmoknak és a kísérleti patkányoknak?
A majmok inspirálták ezt a nótát, mely az élet szépségei felfedezésének a sorsdöntő pillanatait feszegeti:
🤘🤪🤘
Gyógyszeriparban dolgozom.
Mindenfajta gyógyszernek szánt hatóanyag, mielőtt először ember bevenné, nagyon sok állatkísérleten átmegy, és nagyon sokfajta szempontból megvizsgálják többféle állaton is - legalább két fajta rágcsálón (ált egér, patkány, nyúl, tengerimalac, stb. - ezeket használják a legtöbbször) és legalább egy fajta nem rágcsálón (ált. kutyán).
Egyik lejobb példa erre a Contergan --> [link]
Recept nélkül volt kapható az 1950-60-as években Európában, leginkább Németországban a thalidomid, és különösen ajánlották terhességben, hányinger csillapítóként. Akkoriban sokkal kevesebb állatkísérletre és más klinikai vizsgálatra volt szükség egy gyógyszer forgalomba hozatalához, sokkal lazább volt a szabályozás.
USA piacra is be akarták vezetni, de egy FDA hivatalnok, Frances Kelsey állatkísérletek során felfedezte, hogy a kispatkányoknak végtagfejlődési rendellenességet okoz a thalidomid, és adminisztratív úton megakadályozta, hogy az USA-ban forgalomba kerüljön a thaidomid, annak ellenére, hogy hatalmas lobbi nyomás volt feléje a német gyógyszercég részéről.
Ezalatt Európában több ezer végtagfejlődési rendellenesség alakult ki azon gyerekekben, akiknek az édesanyja terhesség alatt szedte a Contergan-t. Pár év alatt kiderült, hogy ezeket a thalidomid okozza.
Ennek az esetnek a hatására változott meg világszerte a szabályozás azt illetően, hogy milyen nem-klinikai (=in vitro és állatkísérletes) és klinikai (=embereken tesztelés) bizonyítékok szükségesek egy gyógyszer hatékonyságának és biztonságosságának a bemutatásához, ahhoz, hogy az patikai forgalomba kerülhessen. A Contergan-eset teremtette meg ezeknek a szabályozásnak az alapjait, amelyek máig hatásosak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!