A régi időkben mi volt a királyok "dolga"? (amikor még nem szimbolikusan voltak az ország élén mint az európai királyok)
Vezetnie kellett azt a hadsereget, mely segítségével a hatalmát érvényesítette.
Békeidőben irányítania kellett az állam ügyeit, pl. az adószedést, és az így befolyt pénzek célszerű elköltését. Meg kellett választania a legmagasabb rangú hivatalnokokat, katonai vezetőket, stb., és fenn kellett tartania az állami hatalmat meghatározó főnemességgel a megfelelő szintű kapcsolatokat.
Kedves kérdező!
Európában az abszolút monarchiák idején volt a legerősebb a tényleges uralkodói hatalom, akkor az uralkodó egy személyben birtokolta mindhárom hatalmi ágat, a végrehajtó, a törvényhozó és a bírói hatalmat.
Szinte korlátlanul rendelkezett a hadsereg, az államigazgatás, a törvényhozás és az igazságszolgáltatás felett.
#3
A kapcsolattartás mindig is az elit legfontosabb munkája volt. Egy király csakis akkor lehetett (és maradhatott hosszabb távon) király, ha azt a főnemesség is úgy akarta.
A csúcsvezetőknek mindig is a legalapvetőbb feladata úgy szervezni a dolgokat, hogy a hozzájuk rangban közel álló vezetők tiszteletét magukénak tudhassák.
Ezt a tiszteletet csak kivételes alkalmakkor, és csak rövid időre lehet erőszakkal kikényszeríteni - így csakis a személyes kapcsolattartás és az ezáltal elérhető maximálisan empatikus vezetői döntések segítségével lehet megtartani a hatalmi status quót.
# 4 # 5
Az abszolút monarchia lényege éppen az volt, hogy az uralkodó megtörte a nemesség politikai hatalmát, gyakran katonai erővel és terrorral.
Az abszolút monarchia a rendi monarchiát váltotta fel, a rendi monarchiában az uralkodó és a rendek még közösen, széles hatalommegosztás keretében kormányoztak.
Az abszolút monarchia kiépítése során gyakran nyílt terrorral törte meg az uralkodó a nemesség rendi ellenállását. Volt olyan svéd király, aki nemesi vezetőnek előbb élve törette el az összes csontját, mielőtt lefejezték.
# 8
Valóban hasonló.
De lényeges, hogy az egykori európai abszolút monarchiák egy nyugati államberendezkedési típusba tartoznak.
Az arab monarchiák ellenben keleti típusú despotizmusok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!