Milyen nyelveken beszélt Szent István király?

Figyelt kérdés
nov. 7. 21:06
 1/9 anonim válasza:
90%
Magyarul biztosan: ez volt a család, a hétköznapok nyelve. A Hartvik győri püspök lejegyzette legenda szerint gyermekként megtanulta a „teljes nyelvtant”, ami latin nyelvismeretre utal. Az írni-olvasni tudás korabeli ritkasága miatt lehet, ez csupán szóbeli nyelvtudás volt, ami szükséges lehetett a külföldiekkel való kommunikációban. Az Intelmek nyelve latin, valószínűleg maga a király fogalmazta meg a szöveget, mégha nem is ő írta le.
nov. 7. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
28%
1: Van konkrét bizonyíték, hogy Vajk magyarul beszélt a hétköznapokban? Tudtommal a magyar törzsi szövetség nem elhanyagolható része törökségi nyelven beszélt, és az Árpád, Géza, Vajk mind törökségi eredetű nevek. Szerintem nem tudjuk biztosan megállapítani, Szent István milyen nyelven beszélt a hétköznapokban.
nov. 8. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 TappancsMancs ***** válasza:

Egyes zöldeztem és szerintem jó ehhez némi továbbiakat is hozzáfűzni.


Idézném a magyar wikit.

"A Hartvik-legenda szerint már gyermekként megtanulta a teljes nyelvtant, eszerint latinul tudhatott, habár korában a legtöbb uralkodó nem tanult írni-olvasni, ezért ezt fenntartásokkal kezelik. A másik két, késő 11. századi legendában csak annyi szerepel, hogy herceghez illő neveltetést kapott. Kristó szerint ez csak a testi nevelésére vonatkoztatható, beleértve a vadászatokat és a hadjáratokat."

( [link] )


- Ebből az első, hogy volt intellektuális érdeklődése és kapacitása a latin nyelvtan teljes megtanulásához, vagyis nyilvánvalóan elég intelligens is volt egy ilyen érdeklődéssel a maga korában.

- Másik az, hogy a wikin úgy szerepel, hogy "latinul tudhatott" ami kissé bizonytalannak ható fogalmazás és csak a latinul tudás esetleges benyomását kelti. Ma, a nyelvészet virágkorában még lehetséges, hogy egy nyelvész ismeri egy nyelv nyelvtanát, de nem beszéli az adott nyelvet, mert írásbeli tanulmányokat folytat. Akkoriban viszont, Szent István idejében ez konkrétan képtelenség, hogy valaki a latin nyelvtant ismerje és ne beszélne latinul. A teljeskörű latin nyelvtan ismeret akkoriban túllépett a közepes latin nyelvű beszéden és egy kiváló latin nyelvű beszédkészségről tanúskodik.

- Vagyis Szent István magas szinten beszélt latinul.


- Az meg adott, hogy magyarul is beszélt, az volt az anyanyelve, bár inkább ómagyarnak nevezzük.


- Ezek mellett lehetséges, bár nincs róla adatunk, hogy beszélhetett legalább valamennyire németül és görögül. I. István jó kapcsolatokat ápolt nyugat felé katolikus egyház és a Német-római Birodalom felé is, még a felesége, Liudolf Gizella is bajor hercegnő volt. Tudni nem tudjuk, de beszélhetett valamennyire németül.


- A görög is valamennyire szintén lehetséges. 620-tól a görög nyelvet Heraclius császár hivatalos nyelvvé tette a Bizánci Birodalomban (visszaszorítva a latint) és Európa keleti felén a latin ismerete mellett aktív használatban volt a görög. Nem is kicsit.


Szent István anyja, Sarolt fejedelemasszonynak (950-1008) az édesapja, az erdélyi Zombor gyula, Bizáncba ment ahol ortodox görög keresztényként megkeresztelkedett és magával hozott egy Hierotheos nevű görög keresztény szerzetest téríteni Magyarországra, hogy terjessze a Szentírást. Vélhetően Sarolt is keleti rítus szerint keresztelkedett, mert résztvevője volt a görög kereszténység behozatalában. Ezzel István szakított és latin kereszténységet vett fel, de anyukája révén részben beszélhetett görögül is valamennyire.

Álmos magyar királyi herceg (1075-1127) Bizáncba menekült és ott készségesen fogadták és felvette a Konstantinos nevet. Bár Bizáncban is boldogulhatott latin nyelvvel, de a görög elvileg a valószínűbb a felmenők kapcsán is és a görög széleskörű ismerete miatt is. Ezek valószínűsítenek Szent István korában is egy görög nyelvi ismeretet és Szent István részéről is feltételezhető.


- Szent István a fiának, Imre királyi hercegnek nagyon alapos oktatást biztosított. A herceget hét éven keresztül Gellért püspök tanította latinra és az akkori kimagasló "triviumot" és "quadriviumot" is elvégeztette vele, ami hét tantárgyól állt. (Trivium, "Hármas út", nyelvtan, retorika, logika, Quadrivium, "Négyes út", csillagászat, matematika, geometria, zene.) Feltételezhető, hogy fia mellett István is elsajátította a korszak tudását.


"SZENT ISTVÁN KIRÁLY INTELMEI IMRE HERCEGHEZ" is arra utal, hogy I. Istvánnak a többnyelvűség kedvére volt és azt nem csak fiának biztosította, hanem általában is szorgalmazta.

"Mert az egy nyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő. Ennélfogva megparancsolom neked, fiam, hogy a jövevényeket jóakaratúan gyámolítsad és becsben tartsad, hogy nálad szívesebben tartózkodjanak, mintsem másutt lakjanak."


A korabeli körülményeket, Szent István életét, intelligenciáját és oktatási, nyelvi intézkedéseit nézve vélhető, hogy beszélt legalább valamennyire németül és görögül is. Talán előkerül erről pontos forrásunk is.


[link]

[link]

nov. 8. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
45%

“Az meg adott, hogy magyarul is beszélt”


Értem, szóval “adott”. Újabb fantasztikus bizonyíték.


Nem tudjuk, beszélt-e magyarul. A neve alapján amúgy valószínűbb, hogy egy törökségi nyelven beszélt. De persze ezt sem lehet biztosan állítani.

nov. 8. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Szerintem több nyelven is tudott valamilyen szinten: az Árpádok ómagyar nyelvén, illetve valamilyen türk nyelven, amit a csatlakozott kabarok vagy az Erdélyi Gyula törzse beszélt (anyja Sarolt törzse). Fejedelmi központjai Nyitra és Esztergom szláv nyelvi környezete miatt valamilyen szláv nyelvet is tudhatott. Felesége illetve a vele érkező bajor kíséret miatt németül is tudnia kellett. A latin is elég valószínű mert ő tette hivatalos nyelvvé a Magyar királyságban.
nov. 9. 15:56
 6/9 TappancsMancs ***** válasza:
Bocsi de nem vagyunk se finnek se törökök. Más a "török" és más az ázsiai "türk" és nem keverendőek.
nov. 9. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#6

Ezeket is ótörök nyelveknek nevezzük.

nov. 10. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
#2: Nagyon be van akadva neked ez a törökség. Jelen esetben mindegy, hogy a magyar (ősmagyar, ómagyar stb.) nyelvet töröknek vagy ugornak kategorizálod, mert nem ez a kérdés.
nov. 22. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nyilván magyar volt az anyanyelve.
nov. 28. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!