Az hogyan lehetséges, hogy az 1-2. világháborúban Németország Magyarországgal együtt a vesztes oldalon állt, de a németek ma fejlettebbek, mint mi?
A két világháború különféle államainak együttműködése nem jelentette azok azonos gazdasági fejlettségét se a világháborúk előtt, se azok után. Nem jelentettek azok úgynevezett "felzárkóztatást". Elég megnézni hozzá az Antant államait.
VH I. Antant:
Brit Birodalom
Franciaország
Orosz Birodalom
USA
Olaszország
Szerb Királyság
Román Királyság
Brazília Brazília
stb.
VH II. Központi hatalmak:
Német Birodalom
Osztrák–Magyar Monarchia
Bulgária
stb.
"Az hogyan lehetséges, hogy az 1-2. világháborúban Németország Magyarországgal együtt a vesztes oldalon állt, de a németek ma fejlettebbek, mint mi?"
Úgy, hogy az égvilágon semmi köze a szövetkezett államok gazdasági mutatóihoz az összefogásoknak. Nem volt szó arról, hogy majd a háború után mindenki egységes gazdasági szintre lesz felhozva. Németország előtte is fejlettebb volt és utána is.
Mi nem kaptunk Marshall-segélyt, a német ipart meg iszonyatos pénzből stafírozták ki az amerikaiak. A britek is bánták, hogy megnyerték a háborút, mert így ők nem kaptak szinte semmit az újjáépítési programokból, a vesztes nyugati országok (német, olasz) ipara lehagyta az övékét.
Ez az előny mára azért kezd eltűnni - a cseh meg a lengyel ipar szépen lassan felzárkózik német szintre.
#6
A Marschall segély mellé tegyük talán még oda a megszálló szovjet elvtársakat is, 1990 után pedig az inkompetens magyarországi kormányokat, így teljes a kép.
Visszafelé:
#7 mitől is voltak a kormányok inkompetensek? Ja ez egy jó mondás. Hogy egy klasszikust idézzek: ja, akkor tetszettek volna forradalmat csinálni. Tudomásul kéne vanni, akkor és most, bármely múltban és a jelenben, mindig az erő irányában mozdulnak a dolgok. És az erő ország esetében a tömeg szemlélete.
többeknek: a Marschall segély (bármely segély) nem húz ki senkit sehonnan. Nem is ez a célja. Hanem az, aki ki tudna jönni, az gyorsabban tehesse.
Kérdező! a kérdésben szereplő állíts hamis. Magyarország nem "azonos oldalon" állt, hanem csatlós volt. Nem mindegy. De ha tényleg érteni akarod, olvasd el az éppen idén Nobel díjat kapott közgazdászok magyarul is (régen) megjelent könyvét: Miért buknak el nemzetek. A teljesség kedvéért hozzáteszem, mi a középkor derekán buktunk el. Csák Máté, Verbóczi, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!