Hogyan lehet megtalálni egy tömegsírt?
Erre létezik valamilyen bevett általános módszer, vagy hogyan szokták a tömegsírokat feltárni? Legtöbbször véletlenül bukkannak ilyesmire?
Néhány történetet hallottam egy közelemben lévő második világháborús tömegsírról még a régi öregektől, akik már meghaltak. Jelzése nincs, viszont én szeretném megtalálni, hátha olyanokról is kiderülne, hogy hol nyugszanak, akikről semmit sem tud az utókor. Így viszont mintha tűt keresnék a szénakazalban. Az efféle sírokat feljegyezték valamiféle katonai dokumentumba?
Egyáltalán szokás az ilyen helyeket "háborgatni"?
hogyan szokták a tömegsírokat feltárni?
Markolóval, lapáttal :)
Legtöbbször véletlenül bukkannak ilyesmire?
Jellemzően nem: sok kilincselés és kérdezősködés kell: települési irattárakban, plébániákon, katonai légifotók kikönyörgése (sokszor eleve nem nyitott a dolog egy tetszőleges magánszemély előtt, ha nem vagy végzett és az intézeted által megbízott szakember), fennmaradt egyéni naplók, családi feljegyzések (ez kb. a porszem a tengerben) sok helyi versenyző visszaemlékezéseit kell meghallgatni, amik során zagyvaságok közül kell valami igazságszikrát kicsiholni.
De van kivétel: mohácsi tömegsírokat árokásás közben találták.**
Néhány történetet hallottam egy közelemben lévő második világháborús tömegsírról
Ha jobban beleásol ebbe a témába, felfedezed, hogy a hiába idősek meg helyiek, sok történet a "minden falu határában van egy elsüllyedt Tigris tank" kategória, ők is hallottak valamit, átköltötték, elfelejtették 75 év alatt, nem is ott volt, stb,. Más témában tapasztaltam nem egyszer.
Az efféle sírokat feljegyezték valamiféle katonai dokumentumba?
Attól függ, mikor. A régi korok századaiban alapvetően szokás volt a hadifoglyokat halomra ölni, ezekről a történetírás is megemlékezett többször. Az első vh-ban már jogszabályok szóltak a foglyokkal való emberséges bánásmódról, elvileg. Meg aztán, ki dicsekedne azzal, hogy tömeggyilkos?
Egyáltalán szokás az ilyen helyeket "háborgatni"?
Hivatalos régészeti feltárásokban többször van ilyen.
**
"A sors ezúttal is akaratlanul játszott a kutatók kezére: az 1950-es évek elején, amikor Magyarország épp egy Jugoszlávia elleni háborúra készülődött, s emiatt egy új erődrendszert kezdtek kiépíteni a déli határon, Mohácstól délre a Feketekapu és a sátorhelyi gazdaság központi épületei között, az úgynevezett Gesztenyés úttól délre, földmunkálatok alkalmával, földkotrógéppel sok csontot szórtak ki. Erről Koller Márton fogatos számolt be Ete János és Szűcs József közvetítésével Papp László pécsi múzeumigazgatónak, aki a bejelentés és terepbejárás nyomán megtalálta az első két tömegsírt a mai emlékpark területén. Feltárásukra azonban – a kor sajátos viszonyai közepette – nem kaptak lehetőséget, így vissza is temették ezeket. Papp pedig, bár az egész további életében újabb tömegsírok után (is) kutatott, később már nem járt sikerrel.
Csak 1975-76-ban került elő három újabb tömegsír - a már ismert kettő közvetlen közelében, ismét teljesen véletlenül. A korábbi tömegsírok köré tervezett emlékpark építése során végzett talajmélyítési és árokásási munkálatok nyomán derült fény az újabb lelőhelyekre, ami alaposan zavarba hozta a döntéshozókat. A 450. évfordulóra emelt emlékpark munkálatait közvetlenül a befejezés előtt már nem akarták holmi régészeti feltárással lassítani, ráadásul a Kádár-érában politikailag is kényes ügynek számított a csata 450. évfordulója és a „kéretlenül” is megtalált tömegsírok ügye. (Minden szándék és tompítás dacára is hatalmas nemzeti érzelmű demonstráció vált az évfordulós ünnepségből.) Így végül – nyílt sajtópolémia közepette - maga a Magyar Tudományos Akadémia adott ki egy állásfoglalást attól, hogy a keresztény oldalon elhunyt harcosok megtalált tömegsírjait - ahová szemmel látható módon egészen borzasztó körülmények között dobálták be a holttesteket - „kegyeleti okokból”, nem kell teljes mértékben feltárni, hanem azokat vissza kell temetni."
Szóval ecceri polgárként kevés lehetőséged van. Persze ettől még beszélgetni, kérdezgetni, szaglászni lehet. Ha van a vidékeden roncskutató csoport, ők is tudhatnak dolgokat a környék múltjáról. Múzeumi érdeklődés nem biztos, hogy jó ötlet, az ő szemükben csak kincsrabló sszzarkavaró lennél. De ha esetleg a helyszínre még pontosan rá is tudnál mutatni, a felszínen nagyon-nagyon szerencsés együttállások esetén lehetne bármit igazolni. A fentrol.hu és a Google Earth több időből származó képein nagyon szerencsés esetben meg lehet találni a talaj bolygatásának lenyomatát, mert a bolygatott talajon másképpen nő a gabona és ez sokáig megmarad.
Ez pl. egy 1955 táján betemetett futóárok:
De az első ásónyomnál már meg is kellene állnod...
Vagy pl. ha az ország déli sávjában élsz, rá lehet könyökölni a hidegháborús bunkerek felfedezésére.
Ezután poénból megkérdeztem a Chatgpt-t is:
"Hogyan lehet megtalálni egy tömegsírt?
ChatGPT
Tömegsír megtalálása összetett és érzékeny feladat, amelyet általában szakemberek végeznek. Íme néhány lépés és módszer, amelyek segíthetnek a tömegsír lokalizálásában:
Történeti kutatás: Az első lépés a helyi történetek, archív dokumentumok, tanúk vallomásainak és hivatalos jelentéseknek a tanulmányozása. Fontos információk lehetnek a területen zajló eseményekről.
Fizikai jelek keresése: A tömegsírok gyakran láthatók a talaj felszíni anomáliáin, mint például a növényzet eltérései, a föld színének megváltozása vagy a talaj tömörülése. A kutatók földradar (GPR) és egyéb geofizikai módszereket is alkalmazhatnak.
Képalkotó technikák: Lézeres távolságmérés (LiDAR) vagy drónok használata segíthet a terület térképezésében és a lehetséges sírok azonosításában.
Régészeti ásatások: Ha a kutatás eredményeként ígéretes helyet találnak, rendszerint régészeti ásatást végeznek, amely során a talajmintákat óvatosan eltávolítják, hogy ne zavarják a maradványokat.
DNA és antropológiai vizsgálatok: A megtalált maradványok azonosítása érdekében gyakran végeznek DNS-vizsgálatokat, valamint antropológiai elemzéseket, hogy meghatározzák a maradványok korát és származását.
Jogi és etikai megfontolások: A tömegsírok feltárása jogi és etikai kérdéseket is felvet. Fontos, hogy a kutatást a megfelelő hatóságok engedélyével végezzék, és a családokat, közösségeket tájékoztassák a felfedezésekről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!