Mi lenne ha, Géza fejedelem megkapná a Wealth of Nations című művet egy időutazónak köszönhetően?
Tegyük fel, vissza tudok menni az időben, hogy Géza fejedelemmel találkozzak. Nem mondhatok neki semmit, annyi idő az egész, hogy a kezébe adhatok egy példányt Adam Smith könyvéből, egy ő számára érthető nyelvezetre lefordítva, tehát a benne lévő tudás, teljes mértékben elsajátítható számára, a pénzügyi mértékegységek pedig le vannak neki fordítva, és az ő korában lévő pénzrendszerrel össze van hasonlítva. Nyilván ez egy extra töltelék lenne a könyvben, de szerintem ez a módszer arra, hogy tényleg értse mi hogyan mennyit ér. Szóval úgy, ahogy Smith is összehasonlítja, hogy a 15 században hány schilling vagy guinea volt valaminek az értéke, és 100 évvel később a különböző törvények stbk alakulására hogyan változott, és a végén leírja, hogy a fejlődésnek köszönhetően, most az adott dolog, olcsóbb. Szóval ez a szöveg ugyanúgy legyen ott, csak mellé mondjuk ezek az értékek, a szent István korabeli dénárokra is át vannak mondjuk váltva és az ott használt pénzekre... Meg hogy hány gramm ezüst vagy arany az adott pénz, mert így lesz érthető szerintem igazán.
Talán szent István jobb lenne, mert Magyarország hivatalos államá vele vált, de most ez lényegtelen. Valaki megkapja. És természetesen az uralkodóházban ezt a tudást majd továbbadja.
Szerintetek, feltételezve, hogy megfogadja a dolgokat amik benne vannak, és nem elégeti a könyvet, akkor hogyan alakulna Árpád ház ideje alatt a magyar gazdaság? Tudna olyan komoly fejlődést adni egy ilyen akkor egyedülállónak számító közgáz tudás, hogy európai szuperhatalommá alakulna az ország?
Vagy a technika technológia hiányában, nem lenne rá lehetőség?
Azért gondolom eljutna egy fejlettebb szintre az ország, ha látja, hogy mondjuk egy céhrendszer mennyire lassítja a fejlődést például. Bár nem tudom, hogy ez Magyarországon egy létező jelenség volt e (feltételezem igen).
Szóval olvasom ezt a könyvet, és ez felmerült bennem ez a gondolat.
2 leírtam, hogy úgy legyen megfogalmazva, hogy számára az akkori nyelvezeten érthető legyen.
3 miért? Szent István verte az első magyar, és ezüstpénzeket
A szocializmus általános létrejötte (1945) után az úgynevezett keleti blokk két ok miatt maradt el lényegesen a nyugatitól (majdnem, sok esetben majdnem nélkül azonos szintről indulva). 1. a szocializmus ideológiája nem tette lehetővé azt a fontos dolgot, amit motivációnak nevezünk. 2. bár a szocializmusban sok elméletet - sőt technológát - elloptak, ennek ellenére nem jutottak előbbre, mert ahhoz kell a teljes technológiai folyamat és a megfelelő infra struktúra.
Szemléletes példája ennek, hogy lényegében ellopták a számítástechnikai eszközök technológiáját, így jött létre a munkamegosztás (R10, R20, R40 és R50 gépek a különböző országok számára), ám 40 év múlva mégis hatalmas volt a lemaradás.
A közgazdasági pénzelmélet (akár a többivel együtt) nem volt alkalmazható, mert egyfelől hiányzott a technológia, infrastruktúra, másfelől a környezet szemlélete inkább rablótámadást eredményezett volna.
Ma például az internet felhasználásával nem létezik ismeretlen technológia, még a fejletlen országokban sem, a fejlődés mégis erősen egyenetlen. Az ok pedig kettős: pénzhiány és anyagi, szellemi infrastrutúra hiánya. Harmadikként, ahol megjelenik mégis, azt a konkorrencia vagy kinyírja vagy felvásárolja (akkoriban lerohanja).
Kedves kérdező!
Adam Smith (1723-1790) életében Nagy-Britanniában már létrejött a polgári társadalom, megindult a kapitalista tőkés fejlődés és kezdetét az ipari forradalom és a mezőgazdaság forradalma.
Géza fejedelem és Szent István idején még pénzgazdálkodás sem létezett nálunk, hanem naturálgazdálkodás folyt.
Tehát Géza és Szent István idejében gyakorlatilag az összes gazdasági és társadalmi feltétel hiányzott volna az Admam Smith-féle közgazdasági elképzelések gyakorlatba ültetéséhez:
1.) Nem jött létre polgári társadalom (a tőkés fejlődés alapfeltétele).
2.) Nem alakult ki a pénzgazdálkodás.
3. ) Nem indult meg a tőkés fejlődés.
4.) Nem indult meg az urbanizáció (a városiasodás tőkés fejlődés másik alapfeltétele).
5.) Nem indult meg az iparosodás.
6.) Nem indult meg a mezőgazdaság forradalma (ez munkaerő felesleget biztosított a városoknak és az iparnak.
Már eleve az a baj a kérdéseddel, hogy 2 tévedést feltételezel.
- Adam Smith műve korántsem olyan zseniális, hogy az útmutatásával bármelyik ország automatikusan "szuperhatalom" lesz.
- Magyarország a török hódítási bezárólag középhatalom-nagyhatalom státuszban volt, néhány rosszabb időszakot kivéve, tehát nem egy rakás szarkupac volt, mint ahogyan azt ma egyes "jóakaróink" hirdetik.
És természetesen az is áll, amit már mondtak: az egy erősen más világ volt, valószínűleg egyetlen akkor élt uralkodó sem tudna vele túl sok mindent kezdeni.
Értem. De az elképzelés pont az volt, hogy egy ilyen mű megmutatja, hogy milyen is lehetne a gazdaság... Valamilyen gazdaságnak kellett lennie, mert megkezdődtek a magyar pénzverések.
Szóval pont ezaz, hogy látja, hogy van ez a polgárosodás valami, szóval ezt meg lehetne indítani, hogy fejlődjön a társadalom és az ország. Ez volt az elképzelés
# 9
Kedves kérdező!
Magyarországon a polgári átalakulás feltételei 1848-ra értek meg.
Géza fejedelem korában ezt nem lehetett megcsinálni, mert 800 év szerves gazdasági-társadalmi fejlődés kellett volna hozzá.
800 évet nem lehet átugrani.
Említed a pénzverést, nos Szent István 0,55 grammos és 1,5 grammos ezüspénzecskéket veretett, ezek az obolusok és dénárok nem voltak alkalmasak a pénzgazdálkodás céljaira, éppen mert nagyon kis értéket képviseltek. Komoly, nagyvolumenű kereskedelmi forgalomra alkalmas aranyforintokat majd csak Károly Róbert kezd el veretni, 1 aranyforint = 100 dénár = 200 obolus. Vagyis Szent István pénzverése is a magyar gazdaság állapotát mutatja, nevezetesen hogy az akkori magyar gazdaság nem pénzgazdálkodás, hanem naturálgazdálkodás volt.
Naturálgazdálkodásból nem lehet átlépni az Adam Smith-féle kapitalista gazdaságba, mert annak az összes gazdasági és társadalmi feltétele hiányzott Géza és Szent István idején.
Hiába lett volna meg Smith műve Gézának és hiába értette volna meg, egész egyszerűen 800 év szerves gazdasági-társadalmi fejlődését nem lehet átugorni, azért nem, mert annak egyszerűen nincsenek meg a feltételei.
A kapitalista tőkés gazdaságot folytató polgárság nem attól lesz, mert Géza fejedelem akarná, hogy legyen. A polgárság egy rendkívül bonyolult és hosszú, sok évszázados szerves fejlődésen át vezető folyamat eredménye volt.
Géza fejedelem nem parancsolhatná meg saját kora magyar törzsi harcosának, hogy holnaptól polgár legyen, mert az akkori magyar harcost fényévek választották el intellektuális, társadalmi és gazdasági fejlettségben Smith 18. századi polgárától. Egy mai példával, Te hiába mondanád az analfabéta hajléktalannak, hogy holnaptól legyen agysebész orvosprofesszor, ez ugyanúgy teljes képtelenség lenne.
Egyébként maga a kapitalizmus még Európa legfejlettebb részein is csak az 1500-as évek derekán kezdett megjelenni, erről a témáról és a kapitalizmus feltételeiről szól Max Weber világhírű könyve: A protestáns etika és a kapitalizmus szelleme (1905).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!