Szürkemarha-tartás?

Figyelt kérdés
Abból mennyi igaz, hogy a török időkben nem volt mezőgazdaság az Alföldön, mert a török jöhetett és felégethette. Ellenben a marhát odébb lehetett hajtani.

#szürkemarha #marhahajtó út
okt. 13. 10:03
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Legenda-szreű, hogy ha török kószált a Hortobágyon, akkor Debrecenbe a Nagyerdőre hajtották be ezt a jószágot, ahol az avaron telelt át! Kérdezetem egy kollégámat, hogy ez igaz lehet-e. Ő meg azt mondta, hogy miért ne, a kecske is elvan rajta, sőt bármin... A marha viszont mégiscsak igényesebb állat, nem?
okt. 13. 10:10
 2/13 UlfOrmson ***** válasza:
85%
A török kori Alföldön nem volt annyira rossz a helyzet, mint ahogy beépült a köztudatban. A határsávban nem volt kellemes az élet, mert a végvári legények elég gyakran felperzselték, de távolabb a határtól viszonylag béke uralkodott, csak nagyobb hadjáratok idején voltak pusztítások. A töröknek is érdeke volt, hogy a meghódított területen fennmaradjon a mezőgazdaság és az állattartás, a saját területeit nem égette fel (mindaz, amit a köztudat ide köt a hódítás és a tizenötéves háború idejére volt jellemző). A török uralom alatt kezdtek felvirágozni az alföldi mezővárosok (pl. Szeged, Kecskemét), ahol az állattartás és a földművelés mellett jelentős kereskedelem is folyt.
okt. 13. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

A török kori Alföldön nem volt annyira rossz a helyzet, mint ahogy beépült a köztudatban.


Még rosszabb volt! Kiirtották a népesség 99,9%-át. Folyamatosan radírozták az 1580-as évektől, az 1660-asban a török bevégezte pusztító munkáját. Ekkor már a saját területét is égette, mivel nem bírta uralni.

okt. 13. 10:17
 4/13 A kérdező kommentje:
Balmazújváros - A magyar szürke szarvasmarha története sok szállal kötődik nemcsak a magyarság, hanem Európa múltjához is.Balmazújváros volt a házigazdája a „Magyar szürkék útja- Oxenweg” kétnapos nemzetközi konferenciának, melyet október közepén szerveztek meg. A régi hajtó utak menti nemzetek (osztrák, német, lengyel) a szakmai disputa mellett megismerkedtek Újváros, Hortobágy, Nánás és Böszörmény nevezetességeivel. Feltérképezték az újvárosi határban az egykori hajtó utakat, csárdahelyeket és kurgánokat. Valamint sor kerül egy helyi turisztikai program kidolgozására is. Az év végére ennek a programnak köszönhetően a Diákszálló konferenciaházzal bővül. A hajdúböszörményi és a balmazújvárosi Oxenweg projektek is bajorországi szakmai tanulmányúttal zárulnak.
okt. 13. 10:29
 5/13 A kérdező kommentje:
Igen nagy volt a marhahajtó utak jelentősége. Ezek feltűnően széles, stációnként (szakasz) legelővel kiegészített utak voltak. Rajtuk bonyolódott a Ny-i marhaexport; a hajcsárok, cenzárok, tőzsérek igényeit is szolgálták az utak találkozásánál, közigazgatási határokon épült → csárdák, karámok, állások. –
okt. 13. 10:31
 6/13 anonim ***** válasza:
Mit irtottak ki??
okt. 13. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

a népesség 99,9%-át. Debrecen egész környékét.


1664-ben még Nagyvárad is kapott belőle, ami soha addig.

okt. 13. 11:26
 8/13 anonim ***** válasza:

Forrás esetleg?


Itt pl. "Az 1541-ben kezdődő török uralom és Magyarország három részre szakadása során Debrecen diplomáciai ügyességgel, bőkezű adományokkal mindvégig megőrizte önállóságát." [link]

okt. 13. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Hajdúszoboszló elpusztítása


A szoboszlói főparancsnok, Kecskeméthi Balázs hadnagy április 29-én 250-300 hajdúval vitézül védte a (ma már nem létező) kis-szoboszlói régi, lőréses templom körül kiépített állásokat. A (ma már szintén nem létező) Török-dombon sátorozó Szejdi janicsárjainak első rohamát vissza is verték, a nagy túlerő azonban végül győzött.


Szejdi pasa kegyetlen bosszút állt: „a férfiaknak mind fejek szedték, és a vezér maga eleibe kihordatni parancsolván, mind egyig megnyúzatja bőröket az agy koponyájáról levonatja, azokat szalmával megtölteti és szekerekre számán úgy rakatja vala, sőt, hogy a hadakozás alatt minden fejet hozzá vinnének, minden fejtől egy-egy tallért rendelt és fogyatkozás nélkül adatott vala.” – írta a kortárs nagyváradi Szalárdy János (aki később Nagyvárad kapitulációjának pontjait szerkesztette).


A törökök ezután teljesen elpusztították a várost és a foglyul ejtett nőkkel és gyerekekkel együtt továbbvonultak.

okt. 13. 11:35
 10/13 A kérdező kommentje:

Debrecen


Útban Debrecen felé és utána Szejdi csapatai fosztogattak, égettek és öltek. Májusban a törökök végigpusztították Bihart és a Szilágyságot. Az 1660-as évszám a dúlás emléke miatt a vidék nagyon sok településének történetébe égett bele. Ekkor pusztultak el örökre többek közt a Nagyrábé közelében lévő Rétszentmiklós és Dancsháza falvak. (Nagyrábét újraépítették.) Zsáka vára sikerrel állt ellen.


Debrecenbe érve a pasa kegyetlenül megkínoztatta a város vezetőit és óriásinak számító, százezer talléros sarcot csikart ki.

A szászfenesi csata


Szejdi 1660. május 22-én összecsapott Rákóczi Györggyel és a szászfenesi csatában tönkreverte a fejedelem csapatait. Maga Rákóczi súlyos fejsebet kapott, Váradra vitték, ahol június 7-én meghalt.

Nagyvárad


Ezután, július 13-án, Szejdi Nagyvárad ostromába fogott. Tüzérségét a Szent Péter (Kálvária-) és a Szent István-hegyeken helyeztette el. A szükséges 4–5000 helyett a helyőrség csak 850 fős volt, főleg katonai kiképzés és gyakorlat nélküli városi polgárok és diákok, Balogh Máté alkapitány és helyettese, Rácz János parancsnoksága alatt. Az osztrák császár kérésük ellenére sem küldött segítséget.


Hiába védekeztek keményen a védők, végül csak háromszázan maradtak, többnyire sebesültek, és augusztus 27-én végül meg kellett adniuk magukat: Nagyvárad, amelyet 130 év magyarországi hódításai alatt sem tudott megszerezni a török, 1660. augusztus 28-án török kézre került. A törökök óriási pusztítást vittek végbe a városban, amelynek eleste egyben Erdély bukását is jelentette.


Lerombolták a város templomait, kivéve a palota templomát, amit mecsetté alakítottak. Elpusztultak a város híres királyszobrai is: anyagukból ágyút öntöttek. A várat és a várost ezután, mint Evlija Cselebi leírja, a törökök újjáépítették, számos dzsámit húztak fel, virágzó oktatást és kereskedelmet hoztak létre.

okt. 13. 11:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!