Magyarországon 1948 után be lehetett tölteni ilyen pozíciókat MDP- és/vagy MSZMP-tagság nélkül?
vagy nem káderezték le. Illetve formálisan, ami semmit se jelentett. Én ezek közé tartozom. És hogy milyen pozíciót tölthettem be, az sok mindentől függött. De mindenekelőtt a környezet hozzáállásától (környezet alatt ez esetben a pártot értem). Továbbá akkor még fontos volt, hogy okos emberek mindentől függetlenül majdnem bármely helyet betöltsenek, szemben a mai helyzettel. Ugyanis ezt jelentette az akkori TTT. Valamint a szlogen, ami 1963.tól érvényes volt: aki nincs ellenünk, az velünk val. Ma ez így hangzik: aki nincs velünk az ellenség.
A téveszmék viharosan terjednek arról a korról. Terjesztői az akkori fő pártkáderek, kettőt említek: egyik a mai miniszterelnök, másik a mai parlamenti elnök.
"A téveszmék viharosan terjednek arról a korról. Terjesztői az akkori fő pártkáderek, kettőt említek: egyik a mai miniszterelnök, másik a mai parlamenti elnök."
Meg minden buta tini.
"Egyetemre is csak akkor vettek fel ha párttag voltál."
Ekkora oltári baromságot ritkán lehet olvasni. :D Hogy lett volna párttag a 18 éves?
5-ös!
Csúsztatsz! Pontosabban: szándékosan nem mondasz igazat.
48-tól csak megbízható átállt, vagy pártember lett vezető, vezérigazgató, stb. Akár két elemivel is. "Nem értek hozzá"- nem baj, majd segítünk, mondá a párttitkár. És valóban, a párt irányított mindent.
Használták az előző rendszerben képzett szakembereket, míg nem nevelték ki a saját szakember réteget.
Ezért, aki polgári származású volt, az nem játszott, csak a munkás, vagx paraszti származásúakat vették fel egyetemre, főiskolába.
Kellett a párt, a DISZ (Demokratikus Ifjúsági Szövetség, a KISZ elődje) és a párt ajánlása.
Egészen a 80-as évekig nemigen volt esélye annak, aki nem tudta igazolni, hogy legalább munkás származású. Ezért sokan érettségi után elmentek gyárba dolgozni, és onnan kaptak ajánlást a felvételi mellé. Mert mindenki tudta, hogy mocsok a rendszer, hát segítettek kijátszani.
De akkor is megvolt, hogy az orvosira, jogira elsősorban azokat vették fel, akiknek már a felmenői is azok voltak. A jogászok többsége azonnal átállt. Sokan mint párthűek, gyorstalpalón végezték el a jogot, és még 90 után is (sőt, az utódaik most is működnek). Az 50-es, 60-as évek hóhér ügyészei, bírói többsége gyorstalpalón végzett.
A közgázra, k ahol a diplomatákat is képezték a nemzetközi szakon, meg a külkerre elsősorban a pártkáderek és azok gyerekei kaptak felvételt.
Ezek a kasztok máig élnek, egzisztálnak, a hálózataik zavartalanul működik.
96-ban felvételizett a cimborám fia, akinek a szóbelin nekiszegezte az elnök: magának az apja, anyja sem jogász, mit keres maga ezen a pályán?!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!