Hogy lehetséges, hogy az 1849-es Fiumei úti sírkert a legrégebbi magyar temető? Mi lett a régebbi temetők sorsa?
nem a Fiumei úti a legrégebbi temető, voltak előtte is temetők(pont azért kellett megnyitni, mert a korábban használt pesti temetőkben helyhiány lépett fel). Ezt maximum a legismertebbnek mondanám. Mária Terézia uralkodásáig úgynevezett templom körüli temetőkbe temetkeztek. Ezeknek a használatát M.T. 1777-ben megtiltotta, mert közegészségügyi kockázatot rejtett (az eltemetett emberek bomlástermékei megfertőz(het)ték a kutakat). Ekkor alakították ki a települések szélén a mai napig használt soros szerkezetű temetőket, amik a települések növekedése során bekerülhettek a települések belső részére is. Az 1090-ben ülésező szabolcsi zsinat tette kötelezővé a templom körüli temetők használatát (addig sok helyen a korábban nyitott soros szerkezetű temetőket használták). Ezekben a temetőkben a feltárásoknál a régészek több rétegben találják meg a csontvázakat és az sem ritka, hogy a korábbi sírokat átvágják (bolygatják) az új sírok, mert egy viszonylag szűk templomkertbe máshogy nem lehet terjeszkedni csak lefelé.Abban az esetben ha "megtelt" a temető, akkor a jelölt, de már elég régi sírokat kiásták, a csontokat összeszedték és egy nagyobb gödörbe vagy épített csontkamrába (mindkettőt ossariumnak nevezik) helyezték - ennek alternatívája, hogy "kidekorálják vele az adott templomot (Halstatt - Ausztria, Kutna Hora - Csehország, a középkori Magyarországon erre a gyakorlatra még nem találtak adatot, de nem kizárt, hogy itt is ismert szokás volt). Viszont a középkor folyamán bejövő, keleti etnikumok (kunok, jászok, böszörmények) és a török korban betelepülő (elsősorban) balkáni muzulmán csoportok általában külön soros temetőket nyitottak maguknak. Ezek leletanyagban gyakran elkülönülnek a korszakban megszokott Kárpát-medencei anyagtól.
Kedves Kérdező, ha a jövőben 1777 előtt épült templomban (vagy annak a közelében) járnál jusson eszedbe, hogy valószínűleg a templom szűkebb környezetében temető volt (vagy esetleg a mai napig feltáratlan temető van)
Azért időnként hallani, hogy itt-ott régen temető volt. Ha emlékeim nem csalnak, akkor pár éve egy a Margit körúti építkezésnél is szó volt róla.
Ha, ismétlem ha jól emlékszem, lebontották egy épületet, ahová újat építettek és előtte közben a régészek kutskodtak...?!?! Vagy csak egy addig beépítetlen sarokra építettek, nem is tudom, de valami temető sztori rémlik.
Nálunk vidéken meg a mostani temető megnyitása előtt volt egy régi temető... Azt felszámolták vagy 50-60 évvel ezelőtt. Gondolom a csontokat összeszedték, igaz nem tudom hova tehették. A régi szép sír kövekből pedig sok az új temetőbe került át.
A régi temető helyén egy fás park van, ahol az elmúlt kb 40 évben játszótér is volt, homokozóval :))). Mostanában alig játszanak ott, ezért kezd lepusztulni, megszűnni.
A területből azóta el is adott az önkormányzat, már 3 pici lakóház is épült a szélén... Na nem tudom, hogy az építkezés idején kerültek e még elő csontok a földből....
Na szóval így változnak a területek, temetők....
Budapesttel annyira nem vagyok képben, de ha előszedsz régi térképeket, akkor biztosan fogsz rajta találni izgalmas dolgokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!