Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyha Szent Istvántól IV.Káro...

Hogyha Szent Istvántól IV.Károlyig értékelni kéne Magyarország királyait értékelni egy olyan skálán ami ebben a videóban van,akkor melyik uralkodó milyen értékelési rangot kapná szerintetek?


aug. 11. 11:39
 1/6 anonim ***** válasza:
84%

Hülyeség a videó értékelési rendszere. Különféle lengyel uralkodóhoz fel van sorolva vázlatpontokban néhány dolog (ezeknek kiválasztása is önkényes), és ezek vagy + jellel vannak pozitívan értékelve vagy - jellel negatívan. Ennek eldöntése is önkényes.


Pl. Jadwiga (Nagy Lajos lánya) esetén + jellel van felsorolva, hogy hozzáment Jagellóhoz és Lengyelország perszonálunióba lépett Litvániával. Ez egy politikai jellegű házasság volt (mint sok más a korban), de ettől önmagában Jadwiga nem lesz jobb vagy rosszabb uralkodó... Illetve a perszonálunió megítélése is lehet ilyen-olyan, attól függően, hogy ki milyen szempontból nézi.


Egyébként Nagy Lajos "bad" értékelést kapott, mert csak - események vannak felsorolva nála, pl. hogy többet foglalkozott Magyarországgal mint Lengyelországgal. :D Ez is baromság, ez csak szubjektív vélemény. Új privilégiumokat adott a nemességnek. Ennek a megítélése is lehet ilyen-olyan. Önkényes, hogy valaki éppen negatívan értékeli. Mellesleg a lánya is adott privilégiumokat a lengyel nemességnek, de arról nála meg nincs szó. Ezért baromság az egész videó, ahogy van.

aug. 11. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 TappancsMancs ***** válasza:
35%
Azért ez egyes nagyon úgy hangzik, mintha ne lenne lehetséges ténylegesen egy-egy uralkodó pozitív vagy negatív (stb) voltát megítélni. Ez egy téves relativizálás ami a "csupán nézőpont kérdése" teóriát vallja.
aug. 11. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 TappancsMancs ***** válasza:
25%

A nem magyar uralkodóknak nem igazán volt célja Magyarországnak pozitív intézkedéseket tenni és a nép nem is kedvelte őket. Röviden kérdező ez ennyi és szerintem rangsort csinálni inkább fölösleges. Általában ez más nemzeteknél is így volt és nem Magyarországra szabott jellegzetességről van szó. A britek is jófejkedtek Indiában. Stb.


Amúgy az uralkodók nem csak két féléknek tekinthetőek, nem csak jó és rossz uralkodó volt, hanem a népért tenni akarók sem hoztak mindig jó döntést, vagy néhol nagyobbat is hibáztak. De hibázni azt bárki tud a szándék viszont megint más. Ismerünk a történelemből olyan uralkodókat is, akiket nem is igazán érdekelt és valójában csak csináltak valamit. Mások meg szinte egyáltalán nem értettek hozzá.

aug. 11. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
76%

#2, biztosan meg lehet ítélni egy-egy uralkodó pozitív vagy negatív oldalát. Nem tudom. Én konkrétan a videóban bemutatott vázlatpontokat kritizáltam, ahol valaki szubjektív módon kiemelt néhány vázlatpontot és ezeket szintén szubjektív módon értékelte a saját értékrendje szerint... Ez így ebben a formában szerintem hülyeség, mert egy másik ember szintén kiemelhet X mennyiségű vázlatpontot és megalkothatja azokról is a saját pozitív vagy negatív értékítéletét.


Pl. Szent Istvánról valaki írhat egy ilyen véleményt:

- saját rokonait kiirtotta

- üldözte a pogányságot

- teret engedett a nyugatias mételynek, amivel a keleti magyarságtudatot, kultúrát stb. rombolta, tulajdonképpen már ez Trianon oka bla bla bla


Eredmény: ROSSZ uralkodó volt.


Kérdezem én, egy ilyen önkényes, szubjektív, a kontextusból kiragadott, 21. századi normák alapján megítélt szemezgetésnek mi értelme van? Miért lenne Szent István rossz uralkodó? Ezek a fenti vázlatpontok csak egy mai, a történelemhez nem értő ember agyszüleményei, Szent István tevékenységét és munkásságát a saját korában, a saját helyzetében, ok-okozati összefüggéseiben kell vizsgálni, és ez igaz minden királyra.

aug. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 TappancsMancs ***** válasza:
Oké így érthetőbb (zöldeztem). Valóban sok szempontot lehet felsorakoztatni és nem csak jó vagy rossz uralkodók voltak. És még a kor szokásai is nagyon benne tudnak lenni a kérdésben.
aug. 11. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 TappancsMancs ***** válasza:
A félreértés elkerülése végett hozzátenném, hogy sokakat nem nehéz helyesen megítélni és egyeseket nehezebb (de nem lehetetlen). Csak, hogy ez ne tűnjön valami képtelenségnek, mert azért ez nem mellékes.
aug. 11. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!