A habsburgok miért voltak olyan elnézőek a magyarokkal a Rákóczi-szabadságharc után, és miért léptek fel olyan keményen az 1848/49-es szabadságharc után?
Igen, elnézőek voltak. Megbocsátottak a lázadóknak, és engedményeket tettek. Lényegében a Rákóczi szabadságharc feladása kész főnyeremény volt. Azáltal nyertünk, hogy vesztettünk.
Károlyi Sándor egy zseni volt, jól felismerte, mit kell tenni.
A két esemény teljesen más történelmi, katonai stb. szituációban született, nem is nagyon érdemes a kettőt összehasonlítani.
Az "elnéző" kifejezés nem helyes, a politikában nincs ilyen, nem érzelmek és hasonló emberi dolgok alapján történnek a politikai események, hanem mindenki a saját érdekei mentén cselekszik és az aktuális erőviszonyok határozzák meg, hogy az adott fél az érdekeiből mit tud érvényesíteni. Ha az 1711-es eseményeket akarod megérteni, azt is ilyen szemmel kell nézni.
Az igaz, hogy 1849-hez képest a szatmári béke igenis "enyhe" volt. Ennek fő oka az, hogy a Habsburg Birodalom nem Rákóczival vívta ekkor a fő háborúját, hanem Nyugaton a franciák ellen. Ez volt a spanyol örökösödési háború, amiben egyébként Bécset az angolok és hollandok is segítették a Napkirály ellen. Úgy állt a helyzet, hogy Bécs annál több segítséget kapott a szövetségeseitől, minél több katonai eredményt tudott elérni. Fordított esetben viszont enyhült az angol-holland támogatás. A spanyol örökösödési háború ekkor már igaz, hogy a vége felé járt, de a közelgő európai méretű békekonferencián nem volt mindegy, hogy az angolok és hollandok mennyire intenzíven állnak ki Bécs érdekei mellett a franciákkal szemben. Ehhez tehát a Habsburgoknak meggyőző katonai erőt és sikereket kellett felmutatni a Nyugati fronton. Csakhogy a helyzet úgy állt, hogy a magyar szabadságharc miatt kénytelenek voltak Magyarországon 50 ezer katonát állomástatni, illetve a Habsburg Birodalom katonaságának "alapanyagának" fele hiányzott, hiszen a haderejük tetemes részét korábban Magyarországról toborozták... Nem beszélve arról, hogy hiányzott Magyarország gazdasági hozzájárulása is a háborúhoz stb. És az is fontos tényező volt, hogy az angol-holland segítség fejében a Habsburgok a magyarországi rézbányák jelentős részét angol-holland befektetőknek ígérték oda a győzelmük esetén, és ez miatt is a nyugati szövetségesek sürgették Bécset, hogy oldják már meg a magyar helyzetet.
Összességében a Habsburgok számára, hogy az ő szempontjukból a hátországukban van háború, miközben a fő ellenség ellen Nyugatra kellett volna összpontosítani, a magyarországi újoncozás kiesése, a magyar gazdasági háttér hiánya, és a fent említett angol-holland nyomás mind abba az irányba mutattak, hogy amint van rá megfelelő esélyük, a magyar harcokat tudják le. Ez a kényszer megengedte számukra, hogy a politikai síkon jelentős engedményeket tegyenek a magyar félnek, azaz visszaállítsák a rendi magyar államiságot. Már Rákóczival is tárgyaltak ennek érdekében, de ő hajthatatlan maradt, ám amikor elment az országból és Károlyi Sándor maradt itt mint a kuruc haderő parancsnoka, akkor őt rá tudták venni a fegyverletételre olyan feltételek mentén, ami igazából ahhoz képest, hogy vesztes háborút vívtunk, számunkra felért egy győzelemmel, ám Rákóczi céljaihoz mérten felért egy vereséggel.
# 6
Egyetértek veled.
Egy korrekció:
Magyarország nem Habsburg haderő felét állította ki a 18. század elején. Sokkal kevesebbet.
Például a napóleoni háborúk alatt ez volt a helyzet:
Gyalogezred: 72
Ebből magyarországi: 26
Lovasezred: 38
Ebből magyarországi: 12
Tüzérezred: 5
Ebből magyarországi: 0
Magyarország alulreprezentált volt a hadseregben, mert itt a magyar Országgyűlés hozzájárulása kellett az ujoncozáshoz, még a birodalom részén, ahol aszoltisztikusan kormányozta, korlátlanul sorozatnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!