Commodust tényleg maximums ölte meg a colosseumban?
nem. A Gladiator sztorija nyomokban tartalmaz történelmi eseményeket. Ez pont az alkotói fantázia eredménye. Meggyilkolták egy fürdőben.
De ezt te is kb. 1 perc alatt kinyomozhattad volna, hiszen 2024-ben létezik egy csodálatos dolog, az internet, ahol pillanatok alatt utánaolvashatsz szinte bárminek (jelen esetben a római császárok életrajzának)
[link] (Ha legörgetsz "Az istencsászár pusztulása" című részig, akkor még azzal sem kell fárasztanod magad, hogy sokat olvass: a 3. bekezdés 2. mondatában ott a válasz a kérdésedre)
Kicsit bővebben...
HistoryHit
8 Történelmi pontatlanság a Gladiátor filmből
A Cambridge-i Egyetem történésze, Peter Burke kijelenti, hogy a történelmet azok szemével látjuk, akik „kitalálják”. Ezt az állítást alátámasztó egyik legjobb példa a történelmi filmdráma , amely a pontosságtól függetlenül sokkal hatékonyabban „oktatja” a nagyközönséget a történelemre, mint bármely tudományos munka vagy dokumentumfilm.
Sajnos a hollywoodi történelmi eposzoknak nem a nevelés a célja, hanem a szórakoztatás és a pénzszerzés. Ezért a művészi engedély nem egyszerűen figyelmeztetés a hitelességre, hanem ürügy bármilyen módon történő torzításra, amely több jegyet adhat el a pénztáraknál, vagy Netflix-rendeléseket tölthet be.
Itt egy különösen népszerű történelmi filmet vizsgálunk meg, Ridley Scott 2000-es Gladiátor című eposzát Russell Crowe főszereplésével. A film dicséretet és kritikát is kapott az ókori Róma ábrázolásáért. Noha egyes történészek azt állítják, hogy a Birodalom bizonyos aspektusait elég jól ábrázolta, hemzseg benne a pontatlanság is.
Íme nyolc példa arra, hogyan téved a Gladiator.
1. Katapultok és óriás dartvetők az erdei csatában
Noha ezek a fegyverek léteztek, és lenyűgöző nyitó csatajelenetet hoztak létre Germaniában, szinte biztosan nem használták őket ilyen típusú konfliktusokban. A nagy lövedékek rugós kilövésére használt katapultok és ballisták praktikusak lennének ostromokban, de nehézkesek nyílt csatákban, különösen, ha sok a fa.
2. Marcus Aurelius betiltotta a gladiátorharcokat
Valójában a klasszikus „kenyér és cirkusz” módra a császár elrendelte, hogy a gladiátorversenyek folytatódjanak, hogy elvonják a tömegek figyelmét a rossz gazdaságról.
3. Marcus Aurelius vissza akarta állítani a Köztársaságot
Nincs bizonyíték arra, hogy a császár, de még a szenátus sem szerette volna visszaállítani Rómát korábbi köztársasági rendszerébe, vagy megszabadulni a birodalmi hivataltól. Azok, akik császárrá emelkedtek, nem voltak a Birodalom ellen. Ez nyilvánvaló felhívás a 21. századi demokratikus eszmékhez.
4. Maximus karaktere
A film hőse, a gonosz Commodus gyilkosa és a nép bajnoka soha nem létezett. Karakterét talán több történelmi személy ihlette, köztük Taruttienus Paternus, a római erők parancsnoka a germán törzsek elleni nagy csatában i.sz. 179-ben; Narcissus, a birkózó, aki valójában megölte Commodust; és Tiberius Claudius Pompeianus, aki szerény szíriai háttérből származott, és Marcus Aurelius kedvenc tábornokává vált, feleségül vette lányát, Lucillát.
Talán lélekben és történetben is Maximus leginkább Spartacusra, a trák rabszolgára hasonlít, aki gladiátorrá vált, majd lázadást vezetett a rómaiak ellen, és veresége előtt kilenc jelentős csatát nyert meg.
5. Marcus Aurelius Maximust akarta császárnak nevezni
Nyilvánvaló, hogy a Császár nem nevezne ki kitalált karaktert utódjaként, de hagyományos volt, hogy „örökbefogadó” császárokat nevezzenek meg, akik nem voltak biológiai fiak. Mégis, bár úgy tűnik, Marcus rosszat gondolhatott Commodusról, aki meglehetősen szörnyű volt, mégis szakított a hagyományokkal, és fiát nevezte ki örökösnek.
6. Teljesen félreértették a Commodust
Apja halálakor mindössze 18 éves volt, Commodust magasnak, izmosnak és szőkének írják le. Gladiátorharcban edzett , és 620 győzelemmel büszkélkedhet, legalábbis saját írása szerint, ami valószínűleg elég pontos, mert ellenfelei mindig alávetették magukat a császárnak. Ezért megkímélné az életüket. Gyakorlás közben azonban szerette megölni az összes sparringpartnerét.
Bár minden bizonnyal egy darab a filmben, az igazi Commodusról szóló írások hihetetlenül szörnyűnek mutatják. Hülye, szadista, gyáva és túlzottan befolyásolható, ennek ellenére állítólag éppoly jóképű volt, mint kegyetlen, és az idejét egzotikus állatok, például oroszlánok, struccok és zsiráfok lemészárlásával töltötte konzervvadászatok során Róma arénáiban.
Nyilvánosan lemészárolta azokat az amputált személyeket is, akik a római háborúk veteránjai voltak.
7. Rosszul használták a latin nyelvet
Talán ez válogatós, de miért követne el egy ilyen nagy produkció ilyen egyszerű hibákat? Néha olaszt használtak – a Proximo karaktert Proximus helyett –, néha pedig keverték a kettőt. Egy épületen a „LUDUS MAGNUS GLADIATORES” felirat olvasható, amikor a „LUDUS MAGNUS GLADIATORUM” felirat szerepel.
8. Commodust egy gladiátor ölte meg
A császár egy politikai összeesküvés miatt merénylet áldozata lett. Először a szeretője mérgezte meg, de amikor ez hatástalannak bizonyult, az összeesküvők elküldték Commodus birkózótársát, hogy fojtsa meg a fürdőjében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!