Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Filozófia a szétágazó időről!...

U. Xorter kérdése:

Filozófia a szétágazó időről! Ha csinál ilyet az idő, akkor a megélése történhet-e úgy, mint a mélységi keresés?

Figyelt kérdés

A teória annyi, hogy az idő számos (talán végtelen sok) pontban kettéágazik, és idő helyett időfáról beszélünk. Az most nem téma, hogy megszámlálható vagy megszámlálhatatlanul végtelen, hogy atomi vagy emberi tevékenység által is kiváltódik; tételezzük fel csak annyit, hogy van sok ilyen szétágazódás - a mi, relatíve rövid emberi életünkben is.

Szóval ha van is ilyen, egyszerre csak egy szálat tudunk megélni, mintha nem is lenne más szál - és egyébként sem bizonyítható, ezért ez csak egy filozófiai gondolatkísérlet.

A kérdésem az, hogy mi van, ha a párhuzamos megélés hiánya abból fakad, hogy nem a szélességi kereséshez hasonlóan kell átélnünk a párhuzamos életeinket, hanem mélységi kereséshez hasonlóan. Ez azt jelentené, hogy tényleg nem tapasztalhatunk párhuzamosan több szálat - ami egybevág az valós élményeinkkel -, viszont ahogy az időnk végéhez érünk, visszaugrunk a legkorábbi elágazáshoz, ami még nem volt "vizsgálva"/megtapasztalva.

Ez a gyakorlatban úgy nézne ki, hogy az életedben mondjuk először öt évesen ágazott ketté az időfa, és az egyikben leesett a porcelán bögréd, a másikban nem. Ha most az egyiket megélted, akkor életed végén visszaugrasz az öt éves világodba, és végigtolod az egészet a másik kimenetellel.

(Az elágazott időszálak között nincs kommunikáció, visszaugrásnál nem hozol magaddal emlékeket, stb.)

Mit gondoltok?



ápr. 28. 09:40
 1/5 MDaniel98 ***** válasza:
75%
Szerintem tökmindegy, mert ha így van, ha nincs, ezt a példád alapján csak életed végén tudhatnád meg, tehát nem lenne befolyásod rá.
ápr. 28. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
81%
Az általad említett filozófiai gondolathoz hasonló a kvantumfizika Hugh Everett féle sokvilág interpretációjában jelenik meg, tehát elméletileg, talán lehet fizikai alapja, azonban az Everett féle dekoherencia végleges és szó sincs róla, hogy a tudat ide-oda ugrálhatna az időben, illetve a "valóságok elágazásai" között.
ápr. 28. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem kizárt a lehetőség. A tudattal kapcsolatban én is eljátszottam a gondolattal, hogy akkor tudjuk a további “életünket” megélni, ha már halottak vagyunk, de sajnos nem tartom lehetségesnek. Gondolj bele. Hiába klonoznak le, vagy töltenék fel a tudatod egy számítógépre, te akkor se tudod megélni ezeket a “testeket”, és te nem leszel ők. Ezt is így tudom elképzelni. A te gondolatmenetedben ezt úgy értem, hogy van egy alap “te” és ahol elágazik, ott lesz egy másolat/klón de az nem te vagy.
ápr. 28. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem igazán látom, hogy az életünk végén miért ugranánk vissza a korábbi választási lehetőségekhez, és amúgy melyikhez?

Mert nyilván volt pár ilyen az életünkben.

Ja, és akkor mi történik azzal, aki eleve ott volt?

ápr. 28. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem! Semmiféle filozófia itt nincs. Van viszont egy fantazmagória egy nem ismert fogalomról.

Az idő egy fogalom a mozgás (az univerzum) leírására. És nem keverendő ezzel az "én" időm, a "te" időd, a "bögre" ideje, a "ló" ideje stb. Egyik egy jelenség leírására szolgál, a másik egy egyedi objektum történetére.

ápr. 28. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!