Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Amikor megújították a magyar...

Amikor megújították a magyar nyelvet, akkor azt a sok új szót hogy tanultatták meg a néppel?

Figyelt kérdés

Kaptak a családok egy listát, amit meg kell tanulni, vagy mi?

Hülye felvetés, de egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy terjesztették el a megújított magyar nyelvet.


2024. márc. 11. 01:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
96%
Kazinczy idejében a lakosság legnagyobb része a földet művelte, és a saját tájegységének megfelelő dialektust használta. Az újonnan alkotott szavak nagy többsége egy-egy speciális, tanultságot feltétélező területhez tartozott (tudomány, ipar, művészetek, stb).
2024. márc. 11. 03:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
95%
Szóval a parasztokhoz leginkább iskola, hivatallal való kapcsolat, új eszközök, stb. révén jutott el.
2024. márc. 11. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A nagy Levin ***** válasza:
96%

Fokozatosan terjedtek el. Egy adott szót egyre többen és többen használtak. Ez látta leírva, a másik hallotta attól...

Tulajdonképpen most is így működik a dolog, csak ha valaki leír az internetre egy új (vagy új jövevény) szót, vagy valaki bemondja a tévében, azt akár százezrek- milliók láthatják/hallhatják egyszerre.

2024. márc. 11. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
93%

A nyelvújítás több évtizeden keresztül tartó mozgalom volt, nem egy gyorsan lezajló változás eredménye.

Az akkori magyar értelmiségi körökben egy furcsa kevert nyelvet használtak, rengeteg idegen szóval, kifejezéssel, amelyeknek sokszir nem us volt magyar megfelelője a köznép nyelvéven, ahol egy szűk szókincsű, tájegységekre tagolt, egyszerű nyelvet beszéltek.

Nem Kazinczy Ferenc volt az egyetlen nyelvújító, és nem is volt egyetértés a nyelvújítás szükségének megítélésében, annyira nem, hogy ebben a kérdésben szinte nyelvi háborút vívott a két tábor.

[link]

A nyelvújítás során alkotott szavak az akkor már tömegek számára elérhető újságokban, könyvekben írott formában is megjelentek, és az idő, a "nép akarata" döntött arról, hogy nelyek maradtak meg a nyelvünkben, és melyek nem, mert volt sok olyan újítási kísérlet is, amit "nem fogadott be a nyelv".

A nyelvújítás kb egybe esett a magyar újságírás, szépirodalom ébredésével, a városi polgárság köreiben úgy válhatott ismertté, de az nem egy rövid folyamat.

A nyelv változása folyamatos, ma is tartó folyamat.

Az én nagyszüleim még a monarchia idején születtek, ők nagyon sok német szót használtak a beszédjükben, holott a környékünkön nem éltek svábok.

Elment az a generáció, a német szavak helyett ismét magyar lett a szekrény, a polc, az éléskamra, stb.

Eltelt néhány évtized, eljött a számítógepek kora, és a magyar nyelv tele lett angol szóval, kifejezéssel.

Amit lehet azért idővel szeretjük magyarul is tudni, a winchester merevlemez, a RAM memória, de az üzleti, gazdasági, politikai idegen kifejezésekre is igyekszünk megtalálni a magyar megfelelőjét.

Ez hiányzott a nyelvújítás előtti időkben, latin, német, francia szavak, kifejezések tömege volt az "értelmiségi nyelvhasználatban", munél több volt az idegen szó, annál értelmiségibbnek gondolták.

Most sem érti mindenki az idegen kifejezésekkel tele tűzdelt szöveget.

Néhány évtizede mindenki sokszor hallotta a "glasznoszty", "peresztrojka" kifejezéseket... de azt már kevesen tudták, hogy mit is jelentenek.

Az is célja volt az egykori nyelvújítóknak, hogy a magyar értse is a magyar beszédet, de az is, hogy használja a magyar szavakat.

2024. márc. 11. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
95%
#4 Annyival egészíteném ki, hogy a nyelvújítás korában azért nem beszélhetünk tömegek számára elérhető írott nyomdai termékekről, egyszerűen mert a lakosság nagy része egyáltalán nem is tudott olvasni (ez a 19. század nagy részében így volt, csak 1890 körül fordult meg az arány, akkortájt kerültek kisebbségbe az írni-olvasni nem tudók)
2024. márc. 11. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
85%
Úgy képzeld el, mint a boomer szó elterjedését. Elkezdték használni és szájról szájra elterjedt. Vagy mint a vármegye szavunk. Amióta hivatalosan annak nevezik a megyéinket, egyre jobban használják is. Semmi különös nem kellett ahhoz, hogy megváltozzon a szóhasználat.
2024. márc. 11. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
10%
vagy mint a sya micsi. Minden kőbunkó, egybites pali használja már.
2024. márc. 11. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
92%
A nyelvújítás részben éppen nyelvjárási és régi szavakat karolt fel. Sok nyelvújítási szóra nem is volt szükségük a parasztoknak, mert tudományos jelentőségük van. Van, ami eljutott, de a nép továbbra sem vett róla tudomást, így például méhésznyelven továbbra is bogárnak nevezik a méhet.
2024. márc. 11. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
11%
Mivel előtte nem volt használható magyar nyelv így nem is sokan használták. A nyelvújítás után meg erőszakos magyarosításba kezdtek.
2024. márc. 11. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy összeségében közel 100 éves időszak volt (több évtized, mint fent írták), ez is több hullámban zajlott. És szépen elterjedt. De ez ma is megfigyelhető. Pl. a "számítógép" szó. 1956 körül kezdték használni, de még az 1970-es évek végén sem volt teljesen egyésges a használata a számológép-számítógép szavak sokszor még szakirodalomban is keveredtek. Mára teljesen általánossá vált és tök jól tudjuk hasnálni, hogy mi a különbség egy számológép és egy számítógép között. És rengeteg ilyen van. Vagy ott van például a "tárcsázni" szó (sokáig ezt használtuk arra, amikor egy telefonszámot felhívtunk), kb. 20 év alatt szinte teljesen eltűnt a nyelvből.
2024. márc. 11. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!