Néró császár valóban olyan gonosz volt, mint amilyennek beállítják, vagy a korabeli média folytatott ellene lejáratókampányt?
Erre elég nehéz választ adni, de valószínűleg akkor sokkal közvetlenebbül működtek a társadalmi folyamatok. Mindenesetre a feltett kérdés már megcsinálta a napomat!
😆😂🤣
Valószínű valóban nem a legjobb uralkodó volt, de róma felgyújtását például utólag "varrták a nyakába".
A véleményem:
Valószínűleg gonosz volt, de a közeli utókor nagy hadjáratot indított ellene.
Ez tényleg nagyon összetett kérdés.
Annyi biztos, hogy jó szándékú értelmes és érző szívű fiatalember került hatalomra Néró személyében. Az uralkodására erőteljesen rányomták azok tettei is a bélyegüket, akiknek óhatatlanul hatalmat kellett juttatnia, itt megemlíteném a császári testőrség parancsnokát, vagy Senecát, a nevelőjét, Tigellinust, a római prefektúra vezetőjét, a pénzügyekkel foglalkozó intendánsokat és sok más embert, például tulajdon anyját, aki politikai hatalomra tört és állandó gyilkos intrikákat szervezett.
Az ifjú császár utálta a véres és kegyetlen gladiátor játékokat és állatviadalokat, azokat szinte azonnal betiltotta és helyette sport és kulturális programokat próbált elterjeszteni. Felújíttatta a görög olimpiákat és a köztük lévő időben is sportjátékokat rendeztetett, amit róla neveztek el, valahogy úgy, mint manapság a világbajnokságok vannak az olimpiák között.
Erősen propagálta a színházat, ahol maga is fellépett, meg a kocsiversenyeken is személyesen indult, de a nép követelésére a viadalokat kénytelen volt engedélyezni.
Kezdettől igyekezett igazi birodalmi politikát folytatni az államigazgatásban tapasztalatlan fiatalember, egy jó szándékú felvilágosult uralkodó képe rajzolódik elénk, már ugye ókori színvonalon.
Az igazi kihívás a tűzvésszel éri utol.
Ahhoz nem sok köze volt, nem is volt a városban és azért is harapózhatott el a tűzvész, mert más olyan rangú tisztviselő sem, akinek joga lett volna a víztárazók megnyitására, mert a víz komoly érték volt, aminek felhasználása agyon volt szabályozva.
A tűzvész óriási válságot okozott, minden befuccsolt a Rómára épülő birodalomban, infláció tombolt, amit nehéz volt fékezni, sőt a központi intézkedések csak rontottak rajta, pedig mindenhová pénz kellett volna.
Néró próbált felnőni a gigászi feladathoz.
Ő volt az aki megalapozta a későbbi birodalmi főváros képét, széles sugárutakat nyittatott, parkokat és monumentális középületeket terveztetett.
Az előkelő patrícius családokkal már ekkor meggyűlt a baja, ugyanis minden ősi család rendelkezett egy ódon kúriával Róma belvárosában, ami ugyan leégett, de mindenkinek szándékában állt azt eredeti állapotában helyreállítani.
Néró próbálta megvenni a kormos telkeket, de pénze sem nagyon volt elég hozzá, meg nem is adták a gőgös főúri családok, így kisajátíttatta őket a köz érdekében, de ez iszonyú gyűlöletet ébresztett ellene.
Ami még csak fokozódott, hogy a fiatal császár elkövette azt a hibát, hogy nem csak a pórnép adópréseit csavarta egyre-másra, hanem a gazdag családokat is drasztikusan megadóztatta. Ahogy eltűntek az ősi Róma zegzugos utcácskái, úgy terjedtek gombamód az összeesküvések, amivel Néró klientúrái durván leszámoltak és már a Császár sem fékezte őket, mert örült, hogy pénzt szerezhet az újjáépítés finanszírozására a lázadók vagyonának elkobzásával.
Ez természetesen újabb összeesküvéseket generált, ami végül sikerrel is járt és Nérót öngyilkosságba hajszolták végül.
A nép ellenben szerette az egész birodalomban, amit az is bizonyít, hogy később a nevére alapozva több lázadás is volt, hogy nem is halt meg és ebben légiók is részt vettek, sőt egész provinciák.
A keresztényüldözést szokták még a szemére vetni, de nem sok köze volt hozzá. A vizsgálatot Tigellinus, a prefektus végezte, aki azért vádolta meg a viszonylag kis létszámú keresztény zsidó szekta tagjait gyújtogatással, mert a szerencsétlenek azt hitték, eljött a világ vége, olyan borzalmasak voltak az állapotok és ezért boldogan örömdalokat énekeltek.
A szörnyű kivégzésük mindenhol visszatetszést szült, Néró is utálkozott és elcsapta a prefektust, aki kegyvesztett lett.
Néró a továbbiakban sem az óhitű, sem a keresztény zsidókat nem üldöztette, mivel ekkor még csak a zsidók között terjedt a kereszténység.
Kedvenc felesége is zsidó származású volt, a szépséges Poppea, akit ugyan Néró részegen úgy hasba rúgott, hogy terhes asszonya elhalálozott, de ezt nem vehetjük sem zsidó, sem keresztényüldözésnek, mert később kijózanodva keservesen megsiratta.
Természetesen a teljhatalom és az, hogy semmiért nem vonhatták felelősségre, az megtette a magáét, de szinte egészen biztos, hogy legalább is árnyékoltabb a kép és Nérót semmiképpen nem nevezhetjük gonosznak, mivel sokkal inkább egy olyan nagyvonalú uralkodó képe vázolódik fel tetteit olvasva, akinek fontos volt a birodalma, a népe sorsa és boldogulása és a legjobb szándék vezette, ha követett is el súlyos hibákat, egy válságos időszakban, amikor minden a feje tetejére állt.
Az igazán kegyetlen tetteket amúgy is inkább kegyencei, tanácsadói számlájára lehet írni, akik szintén nem puszta gonoszságból cselekedtek, hanem jobbára a saját életük volt a tét az intrikák világában, kinek sikerül talpon maradnia.
A vérengzés így nem érintette a népet, csak az elit szűk körére korlátozódott Néró uralmának vége felé.
# 5
Bocs, de teljesen téves, amit írsz.
Nero egy tehetségtelen, inkopetens uralkodó volt, nem értett az államügyekhwz, a hadvezetéshez még úgyse.
A tehetségtelensége kegyetlenséggel és kapzsisággal párosult, mellesleg kifejezetten gyáva volt.
Nero egy elhízott pojacaként, gyáván, menekülés közben halt meg.
Talán el kellene olvasni a történészek értékelését, alapvetően negatív.
Nero abszolút nem felelt meg a római államférfi ideáljának.
# 5
Nero gyakorlatilag az egész császári házat, az összes rokonát kiirtotta, többek között a saját anyját is.
A válságot ő maga csinálta, amikor trónra került óriási nemesfémtarzalékok voltak a császári kincstárban. Nero a hülye kedvteléseire és bolondériáira több százmillió sestertiust szórt el, az államcsőd közelébe juttatva a római államot.
Ezek lennének egy tehetséges uralkodó ismérvei?
Ürögdy György színvonalas Nero életrajza reális képét adja ennek a pojáca-császárnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!