Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért ejtették Magyarországon...

Miért ejtették Magyarországon máshogy a latin nyelvet, ha az egyház még akkor kezdte el használni, amikor az élő nyelv volt?

Figyelt kérdés

2024. febr. 29. 12:38
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
65%
Forrás?
2024. febr. 29. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Minden területen máshogy ejtették. A latin a középkorban egy elsősorban írásban használt, nyelvtanilag rögzített, standardizált műnyelv volt, amit mesterségesen tartottak fenn a társadalom felső rétegei, ahogy az attikai görögöt Bizáncban, a klasszikus arabot a Közel-Keleten, a klasszikus kínait a Távol-Keleten.
2024. febr. 29. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
1# Milyen forrás? Köztudomású, hogy pl. a Caesart- a rómaiak Kaiszarnak ejtettek, míg a magyarba Cézárként használták és használják.
2024. febr. 29. 13:06
 4/17 anonim ***** válasza:
76%
Ez nem igazán "köztudott" és csak egy személynév, nem pedig egy kiterjedt jegyzék a gyakran használt latin szavak kiejtésének a különbözőségéről különböző országokban.
2024. febr. 29. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
95%
Tévedsz. A kereszténység nyelve kezdetben a Görög volt, az evangéliumok például e nyelven íródtak. Ez az egyik. A másik, hogy többféle latin van. Az antik költők által használt latin igencsak különbözik attól, ahogy a IV. században az utca embere beszélt Rómában, Aquincumban vagy Lutetiában (Párizs). Amikor Magyarországra elérkezett a kereszténység, a latin már több évszázada holt nyelv volt, olasz, francia és más nyelvek jöttek létre belőle. A latin kiejtését a különböző népek a saját nyelvük kiejtéséhez igazították.
2024. febr. 29. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 UlfOrmson ***** válasza:
100%
A birodalomban sem volt egységes a latin, így egységes ókori kiejtésről sem beszélhetünk
2024. febr. 29. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Már rég nem volt élő nyelv a klasszikus latin amikor hozzánk bejött a kereszténység. Érdekesség egyébként, hogy akkoriban az olasz, spanyol vagy francia elődjét még nem tekintették különálló nyelveknek, csak a vulgáris latin különféle változatainak.
2024. febr. 29. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Ha már nincs senki aki anyanyelvként beszélné a klasszikus latint - és a középkorban amikor bejött hozzánk a latin már nem igen volt ilyen - akkor igen nehéz meghatározni a helyes kiejtést. Itt is így történt.
2024. febr. 29. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
83%

Ezelött 50 évvel, amikor latint tanultam, még egész mások voltak a kiejtési szabályok, mint most. De nem csak Magyarországon, hanem Európában máshsol is, akkoriban sehol nem mondták Caesart "Kaisarnak" - a szó eleji C-t illetve ha magas hangrendü magánhangzó követte, C-nek kellett ejteni, az ae-t pedig e-nek.

Jóval késöbb jött valahonnan az az ötlet, hogy "eredetileg" másként ejtették és újabban ez a mérvadó.

Az azonban nem derült ki, honnan "tudták meg" hirtelen, 2000 évvel korábban a leírt szöveget hogy mondták az akkori rómaiak.

2024. febr. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
74%

Az arab nem holt nyelt, nagy területen beszélik, és az írott arab szövegek megértése térségektől függetlenül általában nem okoz nekik gondot.

Viszont, ha pl egy Marokkóban nevelkedett arab és egy Arab-félszigeten élő arab elegyedik szóba egymással,. kommunikációs gondok vannak, nem értek egymás beszédjét.

A nyelv ugyanis folyamatosan formálódik, alakul, hatással van arra a többi, közelben élő népek nyelve, változik a kiejtés.

Ez még egy Kárpát-medence méretű, kis területen is igaz, különböző tájszólások alakultak ki.

Idegen nyelvek esetében ott van az akcentus kérdése is két angolul beszélő sem feltétlenül ugyanúgy ejti ki a szavakat.

Azt már írták, hogy a latin nyelvnek megvannak a szabályai, a kiejtést írásban is jelölték, a "Kajszar" leírva "Chaisar" lett volna.

A példa inkább arra mutat, hogyan is ment át a latin szó a germánba, és lett ott Kajser a Caesarból

2024. márc. 1. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!