Az Indiát császárként uraló brit uralkodók közül miért csak V.Györgyöt koronázták császárrá Indiában? Viktóriának, VII.Eduárdnak, és VI.Györgynek miért nem volt indiai koronázása?
Az "Indiai függetlenségi mozgalom" kibontakozóban volt és ingott a brit hatalom Indiában. Ennek megerősítési kísérlete volt a királlyá koronázás is. Bár formálisnak is szokták mondani, de ténylegesen egy politikai kísérlet volt, csak nem jött be és az indaiaknak nem tetszett, nem érezték tőle a brit felsőbbrendűséget és folytatták függetlenségi mozgalmukat.
Amúgy is világszerte függetlenségi mozgalmak voltak sorozatosan, feudaluzmus eltörlése, monarchiák megdöntése, az Európai forradalmak, stb.
Amikor V. George koronázása volt, addigra már erős mozgalmak voltak a gyarmati felszabadulásra (dekolonializáció) Afrikában, Dél-Amerikában és Ázsiában is és akkor jelentek meg szociális társadalmi elvárások, mint a kommunizmus is és az 1905-ös orosz forradalom (stb, stb).
A koronázás és a cím az indiai függetlenségi mozgalom előrehaladásával meg is szűnt, mert csak olaj volt a tűzre.
A "Királyi címekről szóló 1876. évi törvény" ("Royal Titles Act 1876") már V. George előtt létrehozta a császári uralmat Indiában, csak nem járt külön indiai koronázással, hanem egységes volt az egész gyarmatbirodalomra. Így Victora királynő is India császárnője volt hivatalosan. A folyamatos zavargások és elégedetlenségre azt találták ki, hogy egy indiai koronázástól talán elismerik a briteket uralkodónak, csak ez félresikerült és fel is hagytak vele.
Kedves kérdező!
Téves, ugyanis V. Györgyöt sem koronázták meg India császárává.
Te összekevered az 1911. december 12-i delhi durbar-ral, amelyen V. György mint India császára trónon ülve fogadta az indiai vazallus uralkodók, maharadzsák, rádzsák, navábok, és a hiderabadi nizám alattvalói hódolatát.
LÁSD: [link]
# 1
IDÉZLEK: "Az "Indiai függetlenségi mozgalom" kibontakozóban volt és ingott a brit hatalom Indiában. Ennek megerősítési kísérlete volt a királlyá koronázás is. Bár formálisnak is szokták mondani, de ténylegesen egy politikai kísérlet volt, csak nem jött be és az indaiaknak nem tetszett, nem érezték tőle a brit felsőbbrendűséget és folytatták függetlenségi mozgalmukat. Amúgy is világszerte függetlenségi mozgalmak voltak sorozatosan, feudaluzmus eltörlése, monarchiák megdöntése, az Európai forradalmak, stb. Amikor V. George koronázása volt, addigra már erős mozgalmak voltak a gyarmati felszabadulásra (dekolonializáció) Afrikában, Dél-Amerikában és Ázsiában is és akkor jelentek meg szociális társadalmi elvárások, mint a kommunizmus is és az 1905-ös orosz forradalom (stb, stb)."
Bocsánat, de az általad leírtakból így szinte semmi sem igaz.
V. György 1910-1936 között uralkodott.
Ugyanis az I. világháború előtt éppenséggel semmiféle komolyan vehető függetlenségi, illetve dekolonizációs mozgalom sem létezett a Brit Birodalomban. Még Írország is alapvetően csak a Home Rule-ért, az Egyesült Királyságon belüli korlátozott autonómiáért küzdött.
Az indiai függetlenségi mozgalom csak az I. világháború után erősödött meg, az előtt nem volt jelentős.
Afrikában meg aztán pláne nem volt semmiféle "erős függetlenségi mozgalom" V. György trónra lépésekor, 1910-ben.
Az a gond, már megbocsáss, hogy nem tudod időben elhelyezni a folyamatokat, ugyanis például az afrikai dekolonizációs mozgalom nem az I. világháború előtt jelentkezett, hanem éppenséggel csak a II. világháború után. Ez nem mindegy, mert a történelemben alap a kronológia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!