Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Tényleg az egész piros ruhás...

Tényleg az egész piros ruhás mikulás a Coca Cola szüleménye?

Figyelt kérdés

2023. dec. 29. 10:40
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem, ez egy hamis urban legend. De a mikulás alakjának, kinézetének egységesítésében attól még nagy szerepe volt.
2023. dec. 29. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nem. Először azt vedd kérdező figyelembe, hogy a neten kb minden is terjed és a létező legegyszerűbb "logika" mentén - és ezeket érdemes tényleg figyelembe venni. Másik amit érdemes tudni - szintén még előzetesen - hogy a jelenlegi gazdasággal való elégedetlenség miatt bármit szeretnek "ráfogni" a kapitalizmusra és a nyerészkedésre, holott a nyerészkedés az beszáll mellékesen bármibe amiből nyereséget lehet kihozni, de nem kitalálója mindennek.


Na a Mikulás téma :) Alapvetően ókori eredetű és Szent Miklósra vezethető vissza aki titokban ajándékokat dobott be a házakba. Elnevezés az meg van több is, viszont mindegyik ugyanazzal az eredettel rendelkezik, csak más jellegű ábrázolások és más és más nyelveken máshogyan is honosodott meg a név. És vannak még közötte keresztényi eredetű megnevezések és népiesebbek is, de ugyanazok amúgy. Nincs külön külön több hasonló pocakos, télen a gyerekeknek ajándékot hozó apóka. Bár lehet olvasni olyat, hogy ezek különbözőek, de túlzottan elkülönítik, mintha teljesen másról lenne szó. Honosodási különbségeik vannak csak és ugyanonnan erednek.


És ugye itt már nagyon vázlatosan egy rakás történelmi dologról volt szó, míg az emberek a reklámokat szokták jobban ismerni, ezért azt hiszik onnan ered. A korabeli ábrázolásokon simán végig követhető a Télapó, vagyis Mikulás, vagyis Santa Claus, vagyis stb, stb ábrázolása is. Eleinte vallásosan ábrázolták és régiónként még ez is eltérő változatokat mutat. Majd jött a népies, a hétköznapi ábrázolás ami szintén régiónként változó volt, ahogyan bemutatták. És mára megmaradt mindkettő ábrázolásmód, bár ma a hétköznapiasabb a jellemző és nem a vallásos jellegű.


A megjelenése folyamatosan alakult az évszázadok során és már a Coca-Cola előtt is úgy nézett ki, ahogy ma ismerjük. A Coca-Cola pedig, mint a cégek általában is, felhasználta reklámokban a Mikulás alakját. Nem is kérdéses, hogy az emberek többet látták a Coca-Cola reklámokat, mint a különböző korokból származó Mikulás illusztrációkat.


A Coca-Cola 1886-ban lett alapítva. A Coca-Cola Mikulásos reklámjai már nagyon régiek, és egy Haddon Sundblom nevű amerikai illusztrátor munkái voltak az elsők. Haddon Sundblom rengeteg reklámot készített a Coca-Colának már az 1930-as évektől kezdve. Szóval ez nem mai, hogy a Coca-Cola a reklámjaiban erősen használja a Mikulás alakját. Előtte már ismert volt a Mikulás jelenlegi figurája, ahogy ma ismerjük - illetve pontosabb, hogy ahogy ma ábrázoljuk.



[link]

[link]

[link]

2023. dec. 29. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem, már korábban (1931 - amikor a Coca-Cola elkezdte használni Haddon Sundblom grafikus illusztrációját - előtt) elterjedt volt a piros-fehér ruhás Mikulás:

"However, illustrations of lavishly bearded Santas (and his predecessors), showing figures clothed in red suits and red hats with white fur trimming, held together with broad black belts, were common long before Coca-Cola's first Sundblom-drawn Santa Claus advertisement appeared in 1931, as evidenced by these examples from 1906, 1908, and 1925, respectively"

[link]


Mikulásábrázolások a múltból:

[link]

2023. dec. 29. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Jó az alsó link!
2023. dec. 29. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A holland Mikulásról "hírlik", hogy az is más, mert püspöki süvegben és köntösben szokásos náluk a Mikulás. A finnek is küzdenek, hogy a Mikulás eredetileg finn. :) És ráfogják a nem keresztény eredetet is, hogy például Odin-tól származik, csak hát (de javítson aki akar), csak hát Odinnak semmi köze az ajándékozáshoz. :)

Dutch Santa Claus

[link]


Ez nem amerikai, nem holland és nem finn, nem Coca-Cola, nem kapitalista, hanem az ókori Szent Miklós keresztény ünnepből alakították ki a népek, az emberek maguknak, és eltérő módon. Mindenki másképpen is nevezi.


Itt egy viszonylag késői holland ábrázolás 1911-ből, ahol a Mikulás (még) nem a mai öltözékű, hanem a keresztény püspöki köntösben és püspöksüvegben van. És piros a kötöse. Mögötte az ajándékokat a segítője hozzá zsákban. :)

[link]

2023. dec. 29. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Az elején még Szent Miklósként és kizárólag vallásos, keresztény ábrázolások vannak és keresztény ruházatban. Az december 6-án misét jelentett és körmenetet. Majd ez fokozatosan népi és hétköznapi ünneppé is vált a saját ábrázolásával együtt. Az emberek maguknak is kialakították az ünnepet. Közben viszont nem is teljesen cserélődött le a vallásos megjelenítés a hétköznapira, hanem megmaradt mind a kettő máig is. Számos változata van még a kettő keverékének is, például a vallásos a pásztorbot ami néha megjelenik a népi ünnep Mikulásánál is. Vagy a szarvasok azok meg nyilván nem a mediterrán térségből erednek, nem Görögországból vagy Olaszországból, hanem az egy észak-európai szerzemény. Itt vannak ábrázolások és látni fogod az alakulását, változását, a keveredéseket. De nincs "hivatalos" ábrázolásmód, hanem valahogy mindig az illusztrátor csinált valamit ami tetszetős volt, és ha nagyon bevált akkor elemeket mások is megjelenítettek.


13. század, Szent Miklós ábrázolás, Szent Katalin-kolostor, Egyiptom

[link]


1425 Vatikán

[link]


1508 Franciaország

[link]


1514 Olaszország

[link]


1687 Egyesült Királyság

[link]


1806 Hollandia

[link]


1821 Egyesült Államok

[link]


1840 Hollandia

[link]


1843 Egyesült Államok

[link]


19. század Hollandia

[link]


1850 Hollandia

[link]


1863 Egyesült Államok

[link]


1873 Egyesült Államok

[link]


Coca-Cola alapítása 1886


1903 Egyesült Államok

[link]


1911 Hollandia

[link]


1914 Japan

[link]


1916 Egyesült Államok

[link]


Jelenlegiek - vallásosabb ábrázolások

[link]

[link]

[link]

2023. dec. 29. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Egy másik kérdésnél is van Mikulás :) de inkább akkor ide írok egy kicsivel többet.

Szerintem a neten amik vannak azok néhol elég jó leírások, de sajnálatos módon ugyanazt a "hibát" is rendre látni. Sokszor túl sok a részlet és elvész benne a lényeg. Míg más fontos elemek meg rendre kimaradnak. Aztán még az is nehézkessé teszi, hogy a Mikulást és karácsonyt külön szokták tárgyalni, de történelmileg is és mára is vannak összefüggések a két ünnep között.

Volt két keresztény ünnep és eredetileg mind a kettő konkrétan csak keresztény vallási ünnep volt: a Szent Miklós ünnepe és a karácsony.

- Szent Miklós ünnepe: Szent Miklós ünnepe.

- Karácsony: Krisztus születésének ünnepe.


Szent Miklós (270-343), ókori görög származású püspök.

Valós görög neve: Άγιος Νικόλαος

("Ágios Nikólaos", "Szent Nikólaosz", vagyis magyarul Szent Miklós)

A mai Törökország görögök lakta területén született egy Patara nevű városban. Élete nagy részét is a közeli Myra városában élte le. Több jótettről is ismert, amikből az egyik, hogy rászorulóknak ajándékot dobott be a házába. Innen ered az ajándékot hozó Mikulás ünnep.

...........................................................


Van a Mikulás ünnepnek három időbeli tényezője, miközben országonként valamennyire változnak az elnevezések és még a szokások is. Van ahol nincs karácsonyfa, vagy karácsony sem. Az Egyesült Királyságban nem tartják a december 6-án a Mikulás ünneplését és náluk a télapó karácsonykor hoz ajándékot és ugyanez van az Egyesült Államokban is. Hagyományosan Spanyolországban sincs Mikulás és karácsony sem (!), hanem náluk az ajándékokat a Napkeleti bölcsek (Háromkirályok, Három Bölcs, "Reyes Magos") hozzák január 6-án a gyerekeknek. Szóval vannak helyi szokásokban különbségek.


- A három alap variáns diőbeli sorrendben:

1. Szent Miklós, mint történelmi személy, ókori görög ókeresztény püspök.

2. Szent Miklós későbbi keresztény ünnepség, mise, körmenet, keresztény ruházattal és szokásokkal.

3. Mikulás vagy Télapó (stb neveken) mai változata, piros ruhában, szakállal.


Bizonyos elemek változnak:

Kedves apóka, szakállas, duci, ajándékot hoz a gyerekeknek, puttony, cipő az ablakban vagy az ajtó előtt, kémény és kandalló, piros ajándék csomag, népi szerepjátékok és beöltözések, és a keresztény püspöksüveg és palást pásztorbottal, rénszarvas, ló, szánkó, más résztvevők, stb. A személynevek és ünnepségek nevei országonként mások és néhol a Miklós név sincs benne. A kapcsolatos karácsonyi szokások is eltérőek, más ételekkel és édességekkel, karácsonyra elégetésével.


Elnevezések eredete is három féle:

- Szent Miklós nevéből: A "Mikulás" a "Miklós" név valamilyen nyelvű írásából alakult ki mindenhol, attól függően, hogy ki kitől vette át. Ez a változat a keresztényesebb és vallásosabb elnevezés. Az már egyedi, hogy melyik nyelv melyik nyelvből vette át.

- Télapó: Ez a népies elnevezés a téli eseményből (oroszoknál "Djed Moros" ami "Fagy Papa", ebből fordították magyarra a szovjet korszakban).

- Karácsonyhoz kapcsolt név: A franciáknál "Père Noël", ami azt jelenti, hogy "Karácsony Apa". Olaszoknál "Babbo Natale", ami annyi, mint "Karácsony Apa". Németeknél "Weihnachtsmann", aminek jelentése "Karácsonyapó". Dánul "Julemanden", "Karácsonyi Férfi". Ez a népies Tél-Apó karácsonnyal kevert változata.


A templomi Szent Miklós ünnepi körmenet népi kialakítása lett nálunk a Mikulás-járás vagy Miklós-járás.

2023. dec. 29. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ruházat három fajtája:

- Keresztény változat - püspöksüveg, palást (néha piros), pásztorbot.

- Népies változat - ez lehet hasonló és nagyon más is, vagy kevert.

- Mai változat - piros ruha, piros sapka (néha kék)(néha pásztorbot is).


MAGYARORSZÁG (nyilván ismerjük, de legyen itt):

- Télapó (Mikulás) - karácsony előtt hoz ajándékot

- Jézuska - karácsonykor hoz ajándékot


NÉMETORSZÁG (regionális változatok is vannak, protestáns és katolikus szokások):

Németországban jelenleg három ajándékozó is hagyomány, a Nikolaus, Weihnachtsmann és Christkind is és régiónként változik a karácsonyu ajándékhozó náluk.


December 6:

- Nikolaus - Szent Miklós (keresztény)

December 24:

- Weihnachtsmann - "Mikulás", "Télapó", "Karácsonyapó", "Karácsony ember" (világi, vagy hétköznapi)

- Christkind - "Jézuska", "Krisztus gyermeke" (keresztény)


A "Weihnachtsmann" ("Karácsonyi Ember") szóhasználat legkorábban 1770-ből ismert.


EGYESÜLT ÁLLAMOK:

Santa Claus - "Mikulás" - karácsonykor hoz ajándékot. (dec. 6. nincs)

Az Egyesült Államokban nincs semmi december 6-án. Náluk csak a karácsonyozás van.


HOLLANDIA:

Sinterklaas - "Szent Milkós" (Náluk ő hoz ajándékot.)

[link]


EGYESÜLT KIRÁLYSÁG:

Father Christmas - "Karácsony Apó"

Anglia nem tartja a Szent Miklós ünnepét december 6-án, náluk áthelyeződött karácsonyra a Mikulás is.

[link]

...........................................................


A karácsonyt már az ókorban is ünnepelték, mint Krisztus születésének napját. Ajándékozás az nem volt hozzá. A legrégebbi feljegyzés erről az Filocalus "354-es kronográf"-ja (Chronograph of 354), ami egy kalendárium az éves ünnepekről (és egyebekről). Abban az időben, isz. 354-ben már éves ünnepként szerepel a karácsony december 25-én. Az akkor tartott régi hagyományos téli napfordulót és más ünnepeket a keresztények igyekeztek lecserélni a karácsonyra, de a kettő nem azonos (sa a római év végi ünnepekkel, se a germán és más ünnepekkel).

Karácsony előtt volt a böjt, vagyis nem ettek vagy csak keveset és nyilvánvalóan éhesek is voltak. Így a karácsony a középkorra a böjt utáni lakomázásokból állt, de ajándékozás még mindig nem volt karácsonykor. Volt Szent Miklós-napi ajándékozás december 6-án és a karácsony az Krisztus születésének az ünnepe volt, december 25-én.


Martin Luther (1483-1546) áthelyezte az ajándékozás időpontját Szent Miklós napjáról karácsony estéjére. Luther bírálta a szentek tiszteletét, így a Szent Miklós ünnepet is, és ezért a karácsony előtti ajándékozást átrakta a karácsonyra. Így akarta a figyelmet Jézusra terelni, és ebből lett a gyermek Jézus (nálunk "Jézuska", de: "Christkind").

Ettől kezdve a protestáns területeken Jézuska lett bevezetve (mára akatolikusokra jellemzőbb), viszont a Szent Miklós is megmaradt ajándékozós ünnepnek, mert az emberek ragaszkodtak hozzá és érdekes módon az emberek végül megtartották mindkét ünnepet az ajándékok adására. Mára persze sok variációja alakult ki. A németeknél hárman is jöhetnek, ameriaiaknál nincs december 6. és a Mikulás náluk karácsonykor jön. De minden eleme változó a Mikulás és karácsony ünnepének is világszerte, eredetük viszont azonos. Tehát azért mert az Egyesült Államokban a neve Santa Claus és karácsonykor jön attól még az Mikulás, csak náluk karácsonyra helyeződött.


Mind Szent Miklós ünnepe, mind a karácsony eredetileg vallási ünnep volt, majd fokozatosan kialakult mellette a világi, hétköznapi ünnep, mert az emberek ezt igényelték. Majd legvégül erősen kereskedelmi jellegűvé is vált a fogyasztás és vásárlás hangúlyozásával és ezt világszerte megjegyzik, hogy már-már kicsit túlzás a megy karácsony előtt. Bár szerintem az sem lenne nagy baj, ha a világ legnagyobb gondja a túlzott ajándékozósdi lenne. :) Van bőven más, ennél nagyobb probléma a világon.


És máig is van külön a keresztény vallási ünnep, mint Szent Miklós körmenet, így az ahonnan ered a Mikulás ünnep az nem lecserélődött, hanem az eredeti mellett kialakult a hétköznapi Mikulás (és ráadásul a változatai is).

2023. dec. 29. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 MDaniel98 ***** válasza:
Nem, már azelőtt is léteztek ilyenfajta ábrázolások.
2024. jan. 2. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!