Miért lett az oroszlán magyar címerállat úgy, hogy nem éppen őshonos állat a Kárpát-medencében?
A római amfiteátrumokban sok oroszlánokkal való küzdelem volt (nyilván sokan ismerik ezt), amit a rómaiak Észak-Afrikából és a mediterráneumból be tudtak szerezni. A középkorban Európa szerte tartottak oroszlánokat és más egzotikus állatokat is és Mátyásnak is volt oroszlánja, de az ő korában még bölényekre is vadásztak Magyarországon (és Közép-Európában). Az ábrázolás is megvolt az ókorban és átöröklődött a középkorra.
Itt van néhány példa az ókorban és kora középkorban használt oroszlán szimbólumokra.
Sekhmet ókori oroszlánfejű egyiptomi istennő (ie. 2700-tól):
A kapukon jellemző volt az oroszlán és az oroszlántestű Sphinx is, Egyiptomtól kezdve, Mezopotámián és a görögökön át, egészen Kínáig!
Mükéné, Görögország, oroszlános kapu, ie. 1250:
Babilon oroszlán ábrázolás ie. 575 ("Felvonulási út", "Processional Way"):
Oroszlán egy díszítőtáblán, I. Nagy Dárius palotája, Susa, Irán, ie. 465:
Ashoka oroszlán oszlopa (négy oroszlánnal), ie. 250 (Sarnath, India):
És közbeszúrva India címere jobb oldalon:
Bayon-templom, Angkor, Kambodzsa, 12. század:
És hasonlítsd össze ezt a két oroszlánt a mancsa alatt a Földbömbbel, Kína és Róma között ugyanabban a korban. A távolság közöttük 8300 km!
Tiltott Város, Peking, Kína, 1420:
Medici oroszlánok, Róma, Olaszország, Villa Medici, 1598 (de görög szobor római másolata /Albani lion/ az 1. századból):
És a címerekben is nyilvánvaló, hogy ott vannak az oroszlánok. Itt van az országok címereinek listája és láthatod, hogy sok ország címerében ma is ott van az oroszlán. Mint Belgium, Bulgária, de Afrikában Csád vagy a Kongói Köztársaság és itt mellettünk Csehország címerében is.
Vagy egy országoktól bővebb listán ott van Miskolc címere. :) Oroszlánnal.
Itt is érdemes átpörgetni az 1000-res évtől kezdve mutat címereket és van oroszlán is bőven közöttük.
- "Miért lett az oroszlán magyar címerállat úgy, hogy nem éppen őshonos állat a Kárpát-medencében?"
Így már elég jó rálátással értelmezhető a válasz is, hogy az oroszlán ábrázolás és szimbólum volt előbb és a címer maga csak a középkor produktuma, és nem a címerekkel találták ki, hogy használjanak oroszlánt.
A mai továbbélése a szimbolikus használatnak a Peugeot oroszlán logó, amihez hasonló a Jaguar (autó) logója is. De ilyen továbbélés a Chicago Bulls kosárlabdacsapat emblémája is a bikával. Gondolom ismered, de legyen itt a linkje.
Ezek ma már nem igazán hordoznak jelentést, inkább csak díszek és ábrázolások, megkülönböztető jelzések. Viszont érdekes módon, bár, ha nagyon kicsit is, de visszajutottunk a szimbólumok ősi tartalmi használatához is, például a kis piros szív és emojik felhasználásával.
Ha azt írják valahol, hogy I ❤️New York, akkor az jelentéssel is bír.
Nézd csak meg kérdező... Ha egyáltalán értették volna a lepontozók a válaszokat, akkor igazán észrevehették volna, hogy lényegében az előtte lévő zöldezett válaszok is nagyjából benne voltak azokban amiket írtam, csak nálam kissé bővebben. Bár lehet az ilyen esetekben lehet, hogy igazából el sem olvassák, vagy csak kevésbé értik amit olvasnak (de ez mondjuk tényleg mellékes).
Máshol az előző válaszok mondanivalóihoz meg nyilvánvalóan kapcsolódóak
voltak. Megint másik az, hogy általában a történelmi idővonalról is írtam, és hát csak jobb mint egy röpke infó és a kérdésbeli őshonossághoz meg eléggé hozzá tarozik az oroszlán Európai őshonosságának idővonala. Hogy egyáltalán élt-e Európában oroszlán? Meg mikor élt? Mikor halt ki? És hogy egyáltalán a középkorban mennyire ismerhették hazai pályán az oroszlánokat? Na ezekre ad választ az oroszlán őshonosságának idővonala.
Amúgy bizony nem is annyira régen haltak ki az utolsó példányok, mivel az az ókor végén volt. Írtam ugye arról is - mint röviden mások is - hogy sok más országban, sőt inkább szinte bármelyik országban használhatták és használták is az oroszlán megjelenítését. Ott volt a címerek kialakulásának háttere is, ami abban azért lényeges, hogy előbb volt maga az orszlán ábrázolás és utána keletkeztek a címerek, amikbe nyilvánvaló módon kerültek bele az oroszlánok is. Volt amiről mondjuk tényleg nem írtam, de többnyire teljesen kapcsolódik az előzőekhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!