Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Volt olyan földvár Magyarorszá...

Volt olyan földvár Magyarországon, amit átépítettek kő/téglavárrá?

Figyelt kérdés

2023. dec. 17. 13:30
 1/6 UlfOrmson ***** válasza:
100%
igen, pl. a diósgyőri vár is egy föld-fa szerkezetű sáncvár volt a későközépkorban. De például a szabolcsi földvár esetében kombinálták is a két technikát. A föld-fa szerkezetű sáncok tetején kőből építették a mellvédet.
2023. dec. 17. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 MDaniel98 ***** válasza:
91%
1# Arról lehet találni valamilyen infót, hogy ez mennyibe fájhatott a "kivitelezőknek" akkoriban?
2023. dec. 17. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 UlfOrmson ***** válasza:
100%
arról nem maradtak fenn sajnos források. Ha készültek is korabeli "számlák" azok az idők folyamán megsemmisültek. De valószínűleg nem volt olcsó. Annak ellenére, hogy a tatárjárás után megszaporodtak a kővárak, nagyon gyakran 1-1 kevésbé jómódú nemes továbbra is csak föld-fa szerkezetű sánccal erősítette meg a rezidenciáját, vagy ha arra sem tellett, akkor csak egy paliszádfalat (cölöpfalat) emeltetett. A kővárak horribilis összege miatt a legtöbb főnemes is csak viszonylag kisebb várat építettet magának. De a földvárak építésmódja nem veszett feledésbe, mert a nagyobb váraknál mindig ötvözték a módszereket, pl. paliszád külsővárakat építettek. De a föld-fa szerkezetű sáncok a török korban élték a reneszánszuk. Szinte minden nagyobb végvár rendelkezett sáncokkal is (sokkal jobban ellenálltak az ágyútűznek és gyorsabb is így építkezni).
2023. dec. 17. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

#1 Erről egyáltalán nem tudtam, érdekes.

Akkor pl. egy időben a szabolcsi vár hasonló volt egy kremlhez?

2023. dec. 17. 16:11
 5/6 UlfOrmson ***** válasza:
100%

#4: nem egészen. Ha jól tudom (és javítsatok ki, ha tévedek, hisz a hibákból is lehet tanulni) a kremlek a keleti szláv területen a városok egy erődített, fellegvár jellegű része volt, mint pl. a középkori Buda esetén a királyi vár. A szabolcsi földvár a Magyar Királyságban sose volt uralkodói vár vagy központ, fennállása alatt végig ispánsági várként funkcionált. (Az előző mondatban azért hangsúlyoztam ki a Magyar Királyságot, mert ez a földvár már a honfoglalás előtt is állt, ha jól emlékszem szláv vagy őskori előzményei voltak.)

Ha építéstechnikailag vonod párhuzamba a kremlekkel, akkor lehet, hogy volt hasonlóság, hiszen a 11. században arrafelé éltek még szláv csoportok, illetve a Kijevi Russz, majd a belőle kialakuló orosz fejedelemségek kulturális hatása érződhetett a területen valamilyen szinten (sajnos a keleti szláv régészetben és középkori építészetben nem vagyok annyira jártas)

2023. dec. 17. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

#5 Pl. ott van a kazanyi kreml, annak falai töltésekre épültek, arra gondoltam.

De ez érdekes, néztem rekonstrukciókat a szabolcsi várról, és ott sehol sem mutatják, hogy lett volna kőből épült falszakasz.

Illetve nem az volt, hogy a szabolcsi várat kb. a semmiből építette Szabolcs vezér, előtte ott nem állt erődítmény?

2023. dec. 21. 15:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!