A római nép alapját a latin nép adta?
Mármint, hogy honnan származik a római nép?
Vagy, hogy a római állam legnagyobb népességének csoportját kik alkották?
Egyáltalán róma melyik időszakáról beszélünk?
Különben meg, a római nép alapját a rómaiak adták.
A római nép kialakulásában és fejlődésében az eredeti lakosság között valószínűleg szerepet játszottak a latinok, de a római társadalom összetett és sokszínű volt, és több különböző etnikai és kulturális csoport beolvadt a római birodalomba.
A latinok voltak az első, akik településeket alapítottak a római területeken, például a Tiberis folyó mentén. Az ősi Rómát hagyományosan a legenda szerint egy latin király, Rómulus alapította Kr. e. 753-ban, és a várost Latinum területén találta. A rómaiak nyelvét, a latin nyelvet használták, és a latin volt a hivatalos nyelv a Római Birodalomban.
Azonban a római birodalom területén és népességében számos más etnikai csoport is élt. Például Etruszkok, Számosz, Görögök és más etnikai csoportok is éltek az ókori Rómában, és hozzájárultak a birodalom sokszínűségéhez. Az római birodalom terjeszkedésével és hódításaival további területeken élő embereket is beolvasztottak a birodalomba, és a római népesség etnikai sokfélesége nőtt.
Röviden, a római nép és kultúra kialakulásában a latinoknak fontos szerepe volt, de a római birodalom területén és népességében számos más etnikai csoport is részt vett, és a római társadalom összetett és sokszínű volt.
Itália területét több nép is lakta és több hullámban érkezett migráció (megjegyzendő, hogy Itáliába is és lényegében egész Európába is egyaránt). Nelvileg azt már tudni lehet, hogy voltak latin nyelven beszélők, indoeurópai nyelven beszélők és a nem latin vagy indoeurópa nyelveken beszélők.
.....bevándorlási hullámok azok voltak már ie. 2500-től kezdődően is nagyobb hullámokban.
Éltek ott etruszkok, görögök, kelták, ligurok, szabinok, stb (tucatnyi nép).
A mai Olaszország területén a rómaiak előtt az etruszkok (ie. 900 - ie. 27) civilizációja volt kiemelkedő. Őket követték időben a rómaiak, részben egy időben éltek és részben végül felvátották az etruszkokat, az etruszkok beolvadtak a rómaiakkal.
Római Királyság (ie. 753 - ie. 510) A népesség: latinok, etruszkok, szabinok főként. A latinok Itália középső részén éltek, az etruszkok tőlük északra.
Illetve genetikai vizsgálatok szerint meglepően azonos az etruszkok génje a latinokéval, viszont hirtelen és nagyon változott a Római Birodalom idején.
( [link] )
( [link] )
Egy nyelvi térkép amin látszik az is, hogy a latin nyelvi központ a mai Róma területénél van. Bár ennél azért szórtabban laktak mint az alábbi egyszerűsített térképen.
felirat: "Az ókori Olaszország nyelvi térképe a vaskorban, a római terjeszkedés előtt."
( [link] )
Latium, Középitalia nyugati tartománya és máig is Lazio-nak hívják (olasz közigazgatási terület).
Viszont megelőzően a sztyepp vidékről volt beáramlás. Kis idézet még a Smithsonian Magazine Etruszkokról szóló cikkéből:
"Korábbi régészeti és genetikai kutatások azt mutatták, hogy Olaszországot kezdetben körülbelül 8000 évvel ezelőtt telepítették a kőkorszaki Európából, majd később az eurázsiai sztyeppek és Anatólia vándorló emberei.
„Az etruszkok megkülönböztethetetlennek tűnnek a latinoktól, és nagy részét hordozzák a sztyepp ősöknek” - mondja Posth Andrew Curry, a Science Magazine-nak."
4/
"A latinok voltak az első, akik településeket alapítottak a római területeken,..."
Ez így azért könnyen félreérthető. A rómaiak előtt is voltak települések, de a rómaiak hierarchikus építkezéseket kezdtek, ami azért nagyon más és kivehetőbb hatalmi szerveződést mutattak. Ott van az is, hogy a rómaiak sem a semmiből pattantak ki, nekik is volt még korábbi múltjuk és településeik is. A települések akkoriban, és a Róma előtti ókorban, Itáliában és Európában is, részben már kő építkezések voltak és részben faépületek. A kő építkezést sem a rómaiak találták ki, az volt már jóval előttük is, de a mediterrán térsében jellemzőbb volt, mint Európa északi és középső területein.
Terramare kultúra, ie.1650 - ie.1150, Észak-Olaszország, a népesség elérhette a 200 000 főt. Itt van egy ilyen település példának ami faházakat jelent, ezer és pár ezer fős lakossággal, csatornázottan és csak a központi épület hiányzik. Vélhetően kiemelt vezetők nélkül szervezték meg magukat, de bizony településeket alkottak. Településeiket erődítmény védte.
Kérdés mekkora és mikori római területre érted... de egy másik példa a ma Olaszországhoz tartozó Szardínia szigetének ókora, ahol szintén egy jelentős kőépítkezésű település típust alakítottak ki és nem is kis népességről volt szó.
Nuragikus civilizáció, Szardínia, Olaszország, ie. 2300-tól a római gyarmatosításig. A nuraghe építészet ma legalább 7000 helyen található meg Szardínián, de inkább 10 000 környékére teszik eredetikeleg. Ezek központi kővárak körülötte jellegzetes köralakú kő lakóházak sorával. Nagyon sok van a nuraghe településekből, de valamennyi mutatóba.
A rómaiak, latinok vagy italicik nem voltak elsők a települések kialakításában. Településeket már Európa szerte építettek, sőt kb mindenhol máshol is. Talán egy nagyon régi és ismert példa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!