Morion sisakot viselhetett a fekete sereg?
Morion sisakot viselhetett a fekete sereg?
Mindenhol azt lehet olvasni, hogy a spanyolokhoz kötődik, és a 16.század elejére datálják.
Azonban van egy 1480-as években készült Corvina kép, ami elég világosan és félreérthetetlenül Morion sisakot ábrázol egy létrán mászó katona esetében.
A kép: [link]
Esetleg még pár dolog...
A sárkányölő Szent György ábrázolásoknál, ha megnézzük a templomosként illusztráltakról nyilvánvaló, hogy azok templomos ruhák. Ismeri mindenki.
A Fekete seregnek viszont nem volt egységesen felismerhető páncélzata és ruházata.
A garamszentbenedeki Úrkoporsó faragójának esetében melyik a valószínűbb?
- Garamszentbenedeken járt a Fekete sereg?
- Vagy a faragó látta a helyi főúr katonáit?
Kedves kérdező!
A szóban forgó könyv, a Mátyás-graduale miniatúráit és iniciáléit két mester, egy lombard stílusú itáliai (5 db kép) és egy németalföldi (45 db kép) festette a szakértők szerint. Feltehetően Budán, de egyes szakértői vélemények szerint sokkal inkább Németalföldön készült.
Tehát a Mátyás-graduale miniatúrái és iniciáléi biztosan nem magyar mester alkotásai, hanem külföldieké, és az is lehetséges, hogy nem Magyarországon, hanem Németalföldön készült.
Az adott képet alkotó itáliai, vagy németalföldi mester akár saját hazájában látott sisakokat is ábrázolhatott, nem kellett feltétlenül Magyarországon használtakat megfestenie, még akkor sem, ha esetleg Budán dolgozott.
Lényeges, hogy a Morion-sisak teljes bizonyossággal nem azonosítható a képen, hiszen a sisakábrázolás rendkívül kis méretű (néhány milliméter) és nem túl részletgazdagon, hanem eléggé sematikusan kidolgozott. A kérdéses sisak simán lehet például egy sallet-típusba tartozó. [link]
Igen. Meg az összes többit is hozzá kell venni.
- keresztény énekes könyvbe mik szoktak lenni, mi illik bele (például Mátyás sere?)
- háttérben a vár nem tűnik Magyarországinak a sok toronnyal és muszlim toronnyal együtt
- a talpas keresztek sem
- a lapos tetejű házak sem Európa, hanem Közel-Kelet
Jerusalem ábrázolása 1770-ből és ha nem is pontos egyik sem, de a jellege azonos.
# 24
Ha a Mátyás-graduale németalföldi keletkezésű, mint egyes szakértők állítják, akkor nem a fekete sereg viseletét ábrázolja.
Abban abszolút nincs vita a szakértők között, hogy a Mátyás-graduale miniatúrái és iniciáléi egy németalföldi és egy itáliai mester munkái.
Miért gondolod, hogy egy esetleg rövid ideig tényleg Budán dolgozó németalföldi, vagy itàliai mester feltétlenül a fekete sereg viseletében ábrázolta volna a kérdéses katonákat? Nem pedig a szülőhazája katonai viseletét ábrázolta?
Például ha a kérdéses képet festő, mondjuk itáliai mester 1 évet dolgozott Magyarországon, és tegyük fel 25 évet Itáliában, akkor miért feltételezed, hogy nem az itáliai, általa nyilván sokkal jobban ismert katonai viseletet ábrázolta, hanem a fekete seregét?
Az megint csak alapvetően lényeges, hogy a fekete sereg nagy többsége nyugati zsoldosokból àllt, nem pedig magyarokból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!