Sztálin kormányzása alatt nőtt valamennyit az átlag munkások, földművesek életszínvonala? Az egyértelmű, hogy a szovjet gazdaság nőtt, viszont nőtt a mezőgazdasági termelés is? Vagy kifejezetten csökkent?
A 20. század elején az orosz paraszt túlzás nélkül középkori körülmények között élt: faeke, ásóbot, földház/faház, írástudatlanság, zéró orvosi ellátás. Gyakori éhezés, 40% gyermekhalandóság.
Az 50-es évekre a falvak többségében megjelent a villany, egy-két traktor, 8 osztályos iskolák, városokban kórházak, minimális orvosi ellátás. Kiterjedt éhezések nem voltak.
Volt honnan fejlődni, és fejlődtek is, de a fejlődésből az ott élők napjai nem lettek látványosan könnyebbek, pláne, ha közben a nyugati fejlődés ütemét is figyeljük-
A fejlődés forrása sem csak a Szovjetunió gazdasági ereje volt a háború után, a "baráti országok" lényegében gyarmatok voltak, ha a nagy testév úgy akarta, onnan is a Szovjetunióba irányították a szükséges forrásokat, pénzt, élelmiszert, ami kellett, és azzal fizettek, ami volt, vagy csak ígérettel.
Irtózatos pénzeket elnyelt a hidegháborús program a vasfüggöny mindkét oldalán, az ipari, mezőgazdasági fejlődés annak az oldalvizén történt, de azt nem mondhatjuk, hogy nem történt semmi, csak a minőségnél akkor is sokat számított, hogy "szovjet".
Ez persze, már Sztálin utáni történet is, 1954-ben meghalt, a megtámadottból győztes, hódító lett a Szovjetunió, éveken keresztül tartott az országok újjá építése, de háború nem ért véget, a német fegyverletétel után átment hidegháborúba, a Szovjetunió pedig elszigetelődött, még a "szövetségesek" sem utazhattak szabadon ki-be.
Magyarországról is mentek ki tanulni az ottani főiskolákra, kb meg volt határozva, hogy hová mehetnek az iskolán kívül, de kérdés szempontjából nem ez a lényeg, hanem az, hogy egyértelmű volt, még hozzánk képest is le voltak maradva, még a '80-as években is volt jegyrendszer, silány minőségű termékek voltak, és általános volt a hiányzó termék (ami az egész szocialista blokkra jellemző volt, de a Szovjetunióban még az alapvető élelmiszerek hiánya is)
Mindezek közben az űrkutatásban első voltak, hatalmas összegeket elköltöttek a hadiipar fejlesztésére, amit a gazdaság nem is bírt el, az vezetett majd a későbbi összeomláshoz, de az már nem a Sztálin korszak, viszont ő sem volt gazdaságilag sem jó vezető, megnyertek egy nagy háborút, ahol jelentős anyagi segítséget is kapott az USA-tól, Angliától (erről kevés szó esik), majd megszállták fél Európát
# 1
IDÉZLEK: "A háborús időszak nyomorát leszámítva, minden szempontból hatalmas fejlődést produkált a kérdéses diktatúra."
Végül is ha azt fejlődésnek tekintjük, hogy Sztálin alatt milliók haltak éhen.....
A sztàlini szovjet életszínvonal hihetetlenül alacsony volt a világ élvonalához képest. Horthy Magyarországának életszínvonalát is messze alulmúlta.
Kedves kérdező!
A sztálini Szovjetunióban milliók haltak éhen, ellenben a 19. századi Orosz Birodalomban a sztálini Szovjetunióhoz hasonló, milliós áldozatokkal járó éhínségek már egyáltalán nem fordultak elő.
Sztálin a szovjet ipar valóban nagyarányú fejlődését többmillió halott árán érte el.
A cári Orosz Birodalom a maga nagyarányú 1914 előtti gazdasági növekedését békésen, milliónyi halott nélkül tudta elérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!