Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hammurapi törvényeinek a...

Hammurapi törvényeinek a modern, nyugati társadalomba való átültetése békésebb világot hozna, mert az emberek félnének a kemény megtorlásoktól?

Figyelt kérdés

"Ha egy szabad ember rablást követvén el, elfogatott: ez az ember ölessék meg!"


[link]


2023. szept. 2. 17:46
A kérdező szavazást indított:
Békésebb világ lenne. Az emberek félnének a kisebb bűncselekmények elkövetésétől is.
Nem lenne békésebb világ. Ugyanez lenne, mint most.
Rosszabb világ lenne.
15 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
92%

A túlsúlyos büntetéseknek van egy erős árnyoldaluk. Ha egyszer elkövet valaki meggondolatlanságból egy "piti" rablást, amiért ugyanúgy kivégzés jár, mint egy gyilkosságért. Akkor megszűnt számára a visszatartó erő, hogy ne kövessen el komolyabb bűnöket is.

Elvégre, ha elkapják így is, úgy is kivégzik. Ergo logikus lesz pl megölnie a kirabolt személyt, hogy az ne azonosíthassa. Vagy, ha tudja, hogy a személyazonossága ismerté vált a hatóságok előtt, akkor kvázi rákényszerül a bűnsorozat folytatására és a menekülésre, ami alatt további embereket ölhet meg és okozhat óriási károkat.

2023. szept. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Phoney ***** válasza:
91%

Olyan baj is van vele, hogy minél szigorúbbak a törvények, a gyakorlatban annál kevésbé fogják őket végrehajtani (hosszú távon legalábbis), ez kb. a történelem egész hosszában megfigyelhető volt, pl. már a szigorú ókori zsidó törvények kapcsán is.

Ha jól emlékszem, olyan 300 éve még Angliában járt minden szarért akasztás, de az embereknek ez egyre kevésbé tetszett, és a bírók egyre több embert mentettek fel kisebb bűncselekményeknél, mivel más törvényes opció nem volt, mint hogy ártatlan, vagy hogy felkötik, tehát ezek gyakran semmilyen büntetést nem kaptak. (Leszámítva a halálfélelmet az elfogás és a tárgyalás között, bár az sem olyan kis dolog, mint ahogy elsőre hangzik.)

2023. szept. 2. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%

Azóta több zer év telt el, az emberiség lényeges fejlődésen ment át. Így például akkoriban lényegében nem volt esély kideríteni a valós okokat, sem az emberi cselekvés mozgatórugóit. Ma ezek már jól ismertek. Pontosan ezért szüntetik meg civilizált helyeken a halálbüntetéseket.


A rossz hír az, hogy az emberi szokások megváltoztatása nagyon nehéz, ugyanakkor sok szervezet (pl. bíróságok is) gyakran nincsenek abban a helyzetben, hogy eltekintsenek a fő szemléleti iránytól. És emiatt a szakértők által jól ismert módszerek a törvények betartására (sőt, jó törvények hozására) gyakran akadályokba ütköznek. Nagyon sok esetben a társadalom nem engedi ezeket érvényesíteni, és mivel a politikus a társadalom véleményétől függ, olyan törvényeket hoz, hogy ezek szóba se kerülhessenek.

2023. szept. 2. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Önmagában a büntetésnek nincs visszatartó ereje.

A komoly hatáshoz 2 dolog kell:

1: MEGFELELŐEN kemény büntetés (nem túl nagy, nem túl kicsi),

2: KAPJÁK EL! Tehát biztosnak kell lennie, hogy el is kapják!

EZ a kettő így, együtt hatásos, máshogy meg nem.

2023. szept. 3. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

"Pontosan ezért szüntetik meg civilizált helyeken a halálbüntetéseket."


Efelől vannak kétségeim.

Azt, aki beszámítható állapotban pl. kettészelte a saját szülei fejét a baltával, majd azok holttestét feldarabolva - miután evett azokból - eljretette nyereségvágy miatt, nem végzik ki, biztosan a civilizáció jele?

Jó dolog-e, hogy az ilyen velejéig romlott, kannibál gyilkosokat a börtönben élete végéig eltartják?


A bizonyítás miatt meg nem kell aggódni. Ma már annyira szuper fejlettek a nyomozati lefolyások, hogy holttest nélkül is képes a bíróság ítéletet hozni. Erre van is példa.

2023. szept. 5. 17:17
 6/6 Phoney ***** válasza:

"Jó dolog-e, hogy az ilyen velejéig romlott, kannibál gyilkosokat a börtönben élete végéig eltartják?"


Hát mivel kannibál gyilkosból igencsak kevés van 9 millió magyarra vetítve, valszeg nagyon is megéri. Amúgy meg ülj be egy pár négyzetméteres cellába pár évre, aztán kérdezd meg magadtól, hogy vajon jobb-e a halálnál.


"Ma már annyira szuper fejlettek a nyomozati lefolyások" – bolondvagy? Tudom, hogy egyes kretének azt hiszik, hogy a 21. században már minden gyanúsítottról mindent tudni, és ez sok esetben igaz is, csak 10-ből 1-2 alkalommal ennek semmi köze a valósághoz.

2023. szept. 7. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!