Mi a különbség szociológia szakon az egyes matematika statisztika előadásokban?
A Károlira fogok járni szociológia szakra és érdekelne, hogy melyik órával merre lehet továbbmenni, illetve melyiket érdemes felvenni?
Matematikai statisztika I. H vagy
Matematikai statisztika I. K ?
Szociológián van matek? Ez új.
A „K” az gondolom kezdő, a „H” meg gondolom haladó akarna lenni. Innentől kezdve neked kell tudni, hogy mennyire vagy bevállalós.
Nem inkább az egyik a kollokvium a másik meg a gyakorlat és mindkettő kell?
Matstat I. mindkettő, sose láttam kezdő és haladó megkülönböztetést, inkább II. és III. lesz.
Ezek gondolom kötelezőek, majd később jönnek a szabadon választhatóak.
Én júniusban végeztem el ezt a szakot a Károlin, de nekünk nem volt ilyesfajta megkülönböztetés a statban, csak az alattunk levő évfolyamnak volt külön kezdő meg haladó csoportja (előadás ilyen módon nincs megbontva, de a gyakorlat igen, de tudtommal nem te döntöd el, hogy haladós vagy kezdős leszel-e, hanem vagy egy szintfelmérő vagy a tanulmányi eredményed matekból. Válaszom nem hiteles, mert nekünk nem volt ilyen bontás.
Nincs sok különbség a szintek között, a haladó statot általában az intézményvezető tartja (Dr. Bozsonyi Károly), aki első körben nagyon ijesztő és szigorú, de szerencsével és szorgalommal megvan a kettes (vagy jobb). Az alsóbb évfolyamnak a számítógépes adatelemzés (SPSS) is bontva volt szint szerint, de ott sincsenek egetrengető különbségek, maximum annyi, hogy picit mélyebben belemegy a statisztikába. Bár most, hogy letöltöttem a 2023-as mintatantervet, az elmélet is bontva lesz haladóra és kezdőre, illetve információ sincs a haladó előfeltételéről. Ha szabadon választhatsz a kettő között, akkor azt javaslom, hogy vedd figyelembe a reális készségeidet matekból (mennyire értettél meg egy matek témakört, az eredményeid mennyiben tükrözik a valóságot). Ha kicsi volt az elvárás/bemagoltad a példákat/a szorgalom ellenére is gyengén teljesítettél a suliban, akkor a kezdőt ajánlom.
Nem mondanám könnyúnek a statot és az SPSS-t sem, de aranyszabály, ha valamit nem értesz a gyakorlaton, akkor igenis kérdezz rá (akár emailben) és legyél szorgalmas. Ne 100 %-ot tegyél bele a tanulásba, megértésbe, hanem 150-et. Megtanuható, de kitartás és a statisztika tanulás szeretete vagy inkább elfogadésa muszáj. (Nyilván aki színötös volt matekból vagy emeltezett, annak ez meg se kottyan, de az átlagember nem a legjobb matek érettségivel jelentkezik szociológiára, tehát az utóbbi esetben bőven kell szorgalom, de megtanulható.)
A szociológia lételeme a statisztika, ezzel ellentétben át lehet bukdácsolni kettessel is a zh-kon és a vizsgákon, államvizsgán, de akkor a diplomád vajnyi keveset fog érni (eleve érdemes alapszak után mesterre menni). A szociológus elkerülheti a statisztikát egy darabig, de nem menekühet tőle :D. Nem csak a Big Data specen /mesteren, de a szocpszichón is tudni kell a matekot (utóbbi specen elég "felszínesen" tudni).
Hasznos anyagok statra (és SPSS-re):
*Nagyné Csóti Beáta: Valószínűségszámítás feladatok
Obádovics Gyula: Matematika
Vargha András: Matematikai statisztika
Továbbá ajánlom még Soltész Várhelyi Klárát. Neten egy csomó tematikusan összeállított anyaga letölthető PDF-ben, de megtalálható Facebookon is.
Ha bármi kérdésed van a továbbiakban, nyugodtan írj ide vagy akár privátban, szívesen válaszolok! Gratulálok, hogy felvételt nyertél. Bízom benne, hogy élvezni fogod az egyetemi éveidet. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!