Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az elmúlt 3 év valóban elinflá...

Az elmúlt 3 év valóban elinflálta az emberek vagyonának felét?

Figyelt kérdés
2023. júl. 3. 11:37
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül csökkent, nekem például összegszerűen nőtt, csak nem annyira, mint korábban.

Az értéke az más kérdés, meg az is, hogy nem úgy élek, mint régebben, egészen megváltoztattam a fogyasztói szokásaimat.

Kenyeret például alig veszek, túl drága, nekem annyit nem ér.

Mellesleg ez már másoknak is problémákat okoz, a visszafogott fogyasztás hatalmas Áfahiányt okoz a költségvetésben, ez a boltoknak négyszer akkora mínuszt jelent.

Könnyű kiszámolni, hogy hogy a nagyobb fogyasztással olcsóbb áron többet kerestek és a tendencia folytatódik, mert az árak emelkednek, de az emberek bevétele nem nő párhuzamosan fel hozzá, így még kevesebbre jut pénz, de sosem költöm el mindet, inkább leszokom, a kávéról és teát iszom helyette, vagy simán vizet - ilyet is régen csináltam, de nem példátlan a világtörténelemben.

Van persze, akiknek jelentősen nőtt a vagyonuk, de általában a gazdagabbak buknak nagyobbat, mivel nekik volt miből.

Nem vagyok már fiatal, megértem egyet mást, például 8,80 Ft volt az első órabérem, jó ha kijött havi ezerötszázra, ami akkor sem volt sok, ha három Ft volt a kenyér, meg négy-öt Ft egy doboz cigi.

Az első lakásomat háromszázhatvanezerért vettem sokkal később, jó nagy volt és teljesen új, hét év múlva eladtam a duplájáért és vettem egy kisebb régebbit, aminek amint kiderült, huszonnyolcezer valamennyi volt az új ára, amikor építették.

Ez van, ilyen az infláció.

Végeredményben senki sem jár vele jól.

2023. júl. 3. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Na és azt meg tudod mondani, mi a vagyon valós értéke? Mondjuk mi ez év július elsején, tavaly és jövőre ugyanekkor. És ha nekem van egy hold földem, házam vagy bármi, akkor, bár közben akár semmise változott, miért lesz mégis más az értéke?


Könnyű beszélni vagyoni értékről, ha nem tudjuk definiálni egzaktul úgy, hogy mindenki ugyanazt értse, még ha nem is fogadja el.


Amúgy a kérdésre: ennyire összemosva mindent, nyilvánvalóan nem. Sőt megmondani se lehet, hogy mennyire. De például a jövedelmek értéke rendesen csökkent, ami azt jelenti, hogy ugyanannyi előállított értékért kapott jövedelemért sokkal kevesebb másik értékhez lehet hozzájutni. Ez egyeseknél úgy is csökkent, hogy meg sem kapja ugyanazt a névértékű jövedelmet, mások pedig az értékromlás többszörösét kapják nominálisan, tehát a vagyonuk értéke nőtt. Mindez a hibás gazdaságpolitika oka. Minden infláció oka ez, csak más megnyilvánulásban. Nálunk történetesen generálisan, azaz szinte mindenben erősen. Ez azt jelenti, hogy ilyen gazdaságpolitika rossz hatásainak kijavítása sokkal tovább tart, mint elrontása.

2023. júl. 4. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
3 éve 32000darab kenyeret vehettem volna a spórolt pénzemből, most 10666 darabot.
2023. júl. 5. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

#13 (13:48) - akkor szerencsére még elég messze vagyunk az éhhaláltól! Nemde?

:)

2023. júl. 5. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%
Még igen, de sajnos inkább egyre közeledünk hozzá pedig távolodhatnánk.
2023. júl. 6. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!