Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen nyelveken beszélhetett...

Milyen nyelveken beszélhetett a kőkorszaki ember?

Figyelt kérdés

Tudjuk, hogy van 100+- nyelvcslaád, amik alapvetően egymástól függetlenül alakultak ki, legalábbis tökéletes rekonstrukció és kell tudás hiányában nem köthetőek össze kellő biztonsággal.


Például az uáli nyelvcsalád (szamojéd, finn-ugor nyelvek) és az indo-európai nyelvcsalád kb. 5000 éve kezdett el (földrajzi tagolódás, kulturális érintkezés, életmódváltás... miatt) szétválni a ma ismert nyelvekre. Ennél a példánál még érintkezés sem igazán kimutatható a két protonyelv között, ahogy közös eredet (egy még korábban létező nyelv) sem.


Mit gondoltok, lesz valaha bizonyító erejű összeköttetés az egyes nyelvcsaládok között? Nem feltétlen mind között, de mondjuk a példában kettő között, vagy mondjuk egy afrikai és egy eurázsiai nyelvcsalád között.


Másik kérdés: Esetleg létezhet valamiféle természetes emberi nyelv, amit interdiszciplinárisan ki lehet majd mutatni?



2023. jún. 23. 13:31
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
77%
Ha jól tudom, jelenleg azt valószínűsíti a tudomány, hogy több helyen, egymástól függetlenül kezdtek el beszélni az emberek, és így alakultak ki a különböző nyelvcsaládok. Az uráli és altaji nyelveknek mondjuk szerintem lehetett közös ősük, de pl. az indoeurópai, a fekete-afrikai vagy az indián nyelveknek nem.
2023. jún. 23. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
56%
Valószínűsíthetően már akkor elkezdtünk szétvándorolni a világba, mikor még nem volt komplex nyelv kialakulva. Ha volt is valamilyen ősi, közös nyelv szerű nevezhető kommunikációs forma, az nagy valószínűséggel kimerült néhány különbözőféle hanggal való operálásban ( pl. hörgés, morgás, röfögés, visítás, vinnyogás, csettegés, stb). Hasonló a csimpánzok kommunikációjához, annál valószínűleg kicsit már komplexebb, de nem érte el azt a szintet, amit ma önálló nyelvnek neveznénk.
2023. jún. 23. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
83%

Dehogy hümmögés és morgás, meg csimpánzokéhoz hasonló kommunikáció. Nagyjából 50.000 éve a felső paleolit kor kezdetén az ember anatómiailag már képes volt a nyelvhez szükséges hangok képzésére, megjelentek a szimbolikus gondolkodás egyértelmű nyomai a leletekben, valószínűleg eddigre olyan kognitív fejlettséget ért el a faj ami miatt már ténylegesen modern emberről beszélnek az antropológusok nem pusztán anatómiailag modern emberről. Ez a kognitív fejlettség, a különböző technológiai és társadalmi vívmányok amik ezzel jöhettek, és valószínűleg a korai nyelv lehetett az ami sikeressé tette a modern embert és meghódíthatta az összes kontinenst kiszorítva a neandervölgyieket és más riválisokat. Ez a nyelv valószínűleg még nem rendelekezett nyelvtani rendszerrel, korlátozott szókincse lehetett és egyes hangok sem lehettek jelen benne. Az első és legarchaikusabb hangzónak a 'klikket' tekintik, amit csak pár vadászó-gyűjtögető törzs nyelve őrzött meg de elvileg anatómiailag igen korán képesek lehettünk hasonlót produkálni. Persze más antropológusok szerint meg nem. Csak spekulálni tudunk, mert az írás megjelenése előtti idők tekintetében semmi konkrétat nem tudunk a nyelvekről. A mai nyelvekből nem feltétlen lehet valamiféle ősnyelvre releváns információkat kinyerni.

Van pár elmélet miszerint egyes szavak amik csaknem minden nyelvben hasonlóan hangzanak azok ősnyelvi eredetűek lehetnek de ez is csak hipotézis. Ilyenek a 'ki?", "mi?", "mama", "papa" meg hasonló szavaink.


https://www.youtube.com/watch?v=eCW0zyDGuXc


https://www.youtube.com/watch?v=W6WO5XabD-s

2023. jún. 23. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
0%

"Van pár elmélet miszerint egyes szavak amik csaknem minden nyelvben hasonlóan hangzanak azok ősnyelvi eredetűek lehetnek de ez is csak hipotézis. Ilyenek a 'ki?", "mi?"


A Ki? kerdest en harom nyelven ismerem, magyarul, nemetul es angolul, de ez pont harom tok kulonbozo szo, semmiben sem hasonlitanak egymasra.

2023. jún. 23. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
0%
Oroszul is teljesen más, spanyolul is - ez már ÖT nyelv, ami még véletlen sem azonosak ezek a szavak.
2023. jún. 23. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
90%

4: Az angol who szó és kognátumai más germán nyelvben mind a szabályos kw->hw hangváltozást tükrözik ami végbement az indoeurópai ősükből. Az óangol hwo-ból lett a modern who. Az eredeti kw-t jobban őrzi a latin és az újlatin nyelvek 'qui' alakja. Ugyanígy az orosz kto a kwi/kwo tövet őrzi toldalékos formában. Az indoeurópai nyelveket ne sorold tovább, hogy te milyen sokat ismersz mert szerintem csaknem az összesben a kwi/kwo tőből ered a szavuk a ki-re.

Tény a megfogalmazás nem volt pontos, akkor mondom úgy hogy majdnem minden nyelv hasonló szót használ (és használt), vagy hasonló szóból ered amit használnak csak újabb hangváltozások miatt változott az alakjuk. Lásd finnugor k->h hangváltozás, kala->hal(a). A k-ból nagyon gyakran lesz h az utódnyelvekben különösen mély magánhangzót megelőzően.

Hasonló mielőtt felhoznád mennyire más a father mint a papa, ott meg egy sztenderd p->f hangváltozás ment végbe. Lásd pl. latin pater.

2023. jún. 23. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
74%
És a -ter végződés meg toldalék amit a több rokonnév is hordoz. Lásd sister,mother,brother. A japánról nem tudok nyilatkozni mert semmit nem tudok róla. Egyébként elméletre hivatkoztam említés, nem a magánvéleményem, meggyőződésem jelöltem meg. Az emberi ősnyelv létezése mellett kardoskodók munkáiban találhatsz ilyen feltételezéseket. Én nem számoltam össze szám szerint, hogy a 6-7000 nyelv hány százalékában milyen szavak vannak rá.
2023. jún. 23. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
17%
Saccperkb valoszinűleg volt 10-20 egyszerű hangjuk, az alapvető dolgokra. De lehet hogy 100 ezer év alatt kialakultak összetettebb nyelvű törzsek.
2023. jún. 24. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
0%

6/8 anonim ***** válasza:

90%


4: Aa kwi/kwo tőből ered a szavuk a ki-re.


Lásd finnugor k->h hangváltozás, kala->hal(a).

--------------------


1. A magyar nyelv indogermán s germán nyelv. Fingár-magyar p-f váltás nem van, stak indogermán-germán. A fingár etimoológia bullshit, a hal-nak dolga nem van a fingárval, inkább a szel, indogemrán skel stumától ered.


2. Az indogemrán kei, ki stumától ered a ho, ha magyar hang is, a germán hwo, ettől olyan hangok hogy honnan, a germán hwannan, a hol is.

2023. jún. 24. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
0%

uáli nyelvcsalád (szamojéd, finn-ugor nyelvek) és az indo-európai nyelvcsalád kb

---------------


A kettőnek dolga nem van egymással és a magyar nyelv indogermán és germán nyelv.

2023. jún. 24. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!