A világ legprofibb billiárdjátékosai által újra és újra keletkezett golyóállások tudományosan véletlenszerűségnek tudhatóak be, vagy tervezettségnek? Szerinted létezhet merev határ a véletlenszerű és a tervezett között? Ha igen, hol a határ és miért?
Továbbá érdekelne az is, érvelni fognak-e a hozzászólók, vagy személyeskedni? (Ismerve a tudományos szekció "színvonalát".) Én személy szerint az érvelést preferálom és tartom hasznosnak.
Aki olyasmit szeretne ismét megfogalmazni, hogy
"szóra se méltatlak, mivel más a véleményem és primitív vagy",
vagy pedig
ismét a számba szeretne adni olyat, amit nem is állítottam, csak mert nem veszi a fáradságot helyesen értelmezni szavaimat,
ezen válaszokat nem tartom hasznosnak, érthető okokból. Sajnos itt, ahogy látom, erre előre fel kell hívni a figyelmet.
A kérdésem egy kérdés. Ebből az is következik, hogy
érdekel mások meglátása a kérdésemről, ugyanakkor nem vagyok köteles vitába szállni, ellenben a lehetőségem meg van rá.
"AVAGY tudod bizonyítani, hogy létezik objektív véletlen, illetve objektív véletlenszerűség?"
Nem, de te se az ellenkezőjét. Méghozzá ezért:
Lehet hogy az univerzum valójában teljesen determinisztikus, de a Heisenberg-féle határozatlansági elv miatt ezt SOHA nem fogjuk tudni kideríteni, akármennyit is fejlődik a tudomány. Valódi véletlen alatt erre gondoltam.
"a "véletlenszerű" helyett a tudomány mint "nem ismertre, nem tudottra" hivatkozna?"
Nem, mert a véletlenszerű egy hasznos fogalom. Attól még hogy valami véletlen (vagy annak tűnik), tanulmányozható a viselkedése statisztikai módszerekkel a valószínűségi eloszlása alapján.
Még mindig ezen bányászol?
A biliárdjáték véletlenszerű. Van egy tervezett állás, de a bemeneti paramétereket maga a játékos sem tudja pontosan meghatározni, így a végállásban lesz egy jellegzetes szórás. Ez pedig pontosan egyezik az adott paraméterű véletlen szórással.
Szerintem a profi biliárd játékos hibázása nem véletlenszerű.
Minden lökés tervezett, de sikerességük nagyban függenek a játékos:
-mentális állapotától
-fizikai és geometriai tudásától
Mivel nem cm-re pontosan azonosak a golyók egymáshoz viszonyított állása, ezért egy kívülálló számára véletlenszerűnek tűnhet, mert hol előrébb, hol hátrébb állnak a golyók.
A játékos szempontjából elég csak a kívánt területen belülre terelni a fehér golyót, de így csak hasonló állások alakulnak ki, de neki megfelel a játék folytatásához.
Ebből kifolyólag a véletlenszerűséget okozható tényezők lényegtelenek, mert olyan kis mértékben befolyásolják a golyó útját, amellyel együtt is a kívánt területre terelhető a fehér golyó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!