Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Minél elnyomóbb egy ország...

Minél elnyomóbb egy ország államformája/politikai rendszere, annál több pénz szükségeltetik a fenntartásához?

Figyelt kérdés

2023. jún. 3. 17:32
 1/8 anonim ***** válasza:
88%
Hát igen, mert az elnyomó apparátust etetni kell, különben nem akarnak elnyomni.
2023. jún. 3. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Pszichológus atya ***** válasza:
65%

Ha az elnyomóval szemben a demokratikust állítod akkor semmiképp - épp, hogy a demokratikus rendszerek fenntartása a drága, hiszen biztosítani kell, hogy a köztisztviselők olyan bért kapjanak, hogy ne lehessen őket megvesztegetni, ne érje meg nekik elfogadni a kenőpénzt. Drága anti-korrupciós és felügyeleti rendszereket kell kidolgozni és üzemeltetni, fékeket és ellensúlyokat kell a hatalomgyakorlásba iktatni, hogy stabil maradjon.

Az elnyomó rendszer ezzel szemben ideológiai alapon tartja magához közel a hű szolgákat, kvázi ingyen vagy minimális költségen. Persze a korai szakaszban egy forradalom lehet drága, de a hosszú távú stabil fenntartása már nem az.


Az állítólag elnyomó Kína tizedannyit költ katonaságra meg nemzetbiztonságra, mint az állítólag demokratikus USA. De az iráni rezsim is azért tud jól működni, mert van elég fanatikus akik kevéssel is beérik - nem rokkan bele a költségvetés plusz pár százezer gárdistába.

2023. jún. 3. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Az elnyomást azért vezetik be, mert anyagilag nagyon jövedelmező a vezető "elit" számára. Később persze szétesik az egész, de a számlát már csak ritkán tudják benyújtani az agresszornak.


Az elnyomás közvetlenül nem költséges, de hatalmas károkat okoz a normális működéshez viszonyítva.

2023. jún. 4. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
Nem szükséges, hanem felhőtlenül borítják a zsebükbe. Nem ugyanaz.
2023. jún. 4. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
85%

Persze, de elnyomás nélkül nincs hatalom.

Lásd USA vagy Kína mennyit költ allamaparátusra es rendfenntartásra.

2023. jún. 4. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Barnabas333 ***** válasza:
55%
2esnek van igaza. Egy demokráciába sokkal többe kerül és szinte semmi nem halad előre. Sokan szidják a kormányt, de egy nem kizsigerelő enyhe elnyomás a legjobb, akkor fejlődik egy ország a legjobban. Csak a legtöbb elnyomó rendszerben elszalad a ló. Az már nem jó a népnek...
2023. jún. 4. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
86%
Nem sok ertelme van szetbontani a diktaturaban elokrt elnyomokra es elnyomottakra. Ez alapjan a demokraciaban is lehetne onkenyes csoportokat alkotni. Szerintem ugy van ertelme osszehasonlitani ha megnezed hogy avezetokre a gdp hanyszazalekat koltik, ez ledig a diktaturakban tobb nagysgrendel magasabb. Foleg hosszu tavon.
2023. jún. 6. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
74%

Egy diktatúrában kevés embernek kell jólétet biztosítani, és a vezetésnek a saját jólétén és biztonságán kívül kb. alig kell költeni az országra, az embereket bármennyire kizsákmányolhatják, az infrastruktúra mindegy stb.

Emellett nem kell költeni a korrupció megelőzésére, a fékek és ellensúlyok rendszerére.

A demokráciákban szükség van a demokrácia védelmére (ami drága), de emellett ha a politikusok hatalmon akarnak maradni, akkor költeni kell az országra is, ez a kettő megspórolható a diktatúrákban. A diktatúrák viszont a rendőrállam fenntartására kell, hogy sokat költsenek.


Viszont a demokráciák rendelkezésére sokkal több pénz is áll. Mivel a demokráciák gazdasága általában sokkal jobban teljesít, így könnyebben ki is gazdálkodják a költségeket.



"Az elnyomó rendszer ezzel szemben ideológiai alapon tartja magához közel a hű szolgákat, kvázi ingyen vagy minimális költségen."

Ez nem így van. A magas beosztású szolgák egy diktatúrában általában nagyon jól élnek. Az alacsonyabb beosztású szolgák pedig ugyanúgy elnyomottak mint mindenki más. A diktatúrák rengeteget költenek erőszakszervezetekre, pont azért, hogy a rendőrállamot fenntartsák. Így akarják megelőzni a lázadást. Ez nagyobb költség nekik arányaiban, mint a demokráciák fenntartása.


Vegyük példának a világ legelnyomóbb országát, Észak-Koreát. Észak-Korea a bevételei több mint felét katonai vagy "belbiztonsagi" célokra költi. Egy demokratikus állam esetében ez pár százalék általában. Mindezt úgy, hogy Észak-Korea a világ egyik legelmaradottabb gazdasága. A hasonló méretű, demokratikus országok többször erősebb gazdasággal, és sokszor annyi bevétellel gazdálkodnak.

Tehát sokat költ Észak-Korea a rendszer fenntartására? Abszolút értékben nem, de arányaiban az egyik legtöbbet. És pont ezért nem tud fejlődni.

szept. 27. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!