Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyar királyok soha nem...

A magyar királyok soha nem törekedtek arra, hogy az országnak legyen saját tengerpartja és tengeri kereskedelme?

Figyelt kérdés
Oké, tudom, volt Fiume és Magyar-tengermellék a Monarchia idejében, de az igazából soha nem volt a miénk.

2023. ápr. 17. 22:12
 1/9 anonim ***** válasza:
13%
Törekvésről nem volt szó, de Mátyás idejéről az járja "öt tenger mosta partjait"
2023. ápr. 17. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Ez egy mendemonda, amúgy 3 tenger volt az...


Igazából annyiban igaz, hogy a tengerparti Dobrudzsa akkori román fejedelme Mátyás vazallusa volt, de se hadi, se kereskedelmi flottánk nem volt a Fekete-tengeren.

A másik lehetséges irány az Adria lett volna (a mai horvát partok), de ha jól tudom, akkor abban az időben az velencei uralom alatt állt.

2023. ápr. 17. 22:22
 3/9 anonim ***** válasza:
91%
Elég rendesen kiépült gazdasági összeköttetés volt az Adria partjára, tehát midig megoldották a tengeri kereskedelmet.
2023. ápr. 17. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 sadam87 ***** válasza:
100%

Az, hogy Szent László megszerezte Horvátországot, majd Kálmán Dalmáciát is, miért is nem számít ilyen törekvésnek? De Nagy Lajos is elég komoly háborúkat vívott Velencével Dalmácia birtoklásáért. (Meg persze mások is, csak sokszor kevésbé sikeresen.)


#1

Ahogy a kérdező írja, még a legendákban is csak három tenger volt, de az sem volt igaz. Plusz azt is Nagy Lajos uralmára mondták, nem Mátyáséra.

2023. ápr. 17. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
15%

#4


Megszerezni éppenséggel megszerezték, de mondjuk azért semmit nem tettek, hogy egy többségében magyar lakosságú tengerparti sáv kialakuljon, helyette adtak nagyfokú autonómiát a horvátoknak.

2023. ápr. 17. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 sadam87 ***** válasza:
100%

#5

Öhm... Azt ugye tudod, hogy ezek a középkorban történtek? Az egy pár száz évvel a nacionalizmus kialakulása előtt volt. Akkor nem nagyon érdekelte az uralkodókat, hol milyen nemzetiségű alattvalók élnek.

Az igaz, hogy horvátoknak tényleg jelentős autonómiájuk volt. De azért az ország része volt, és a kérdés erre vonatkozott. (Oké tudom, sokszor perszonáluniónak írják le a kapcsolatot, de azért én ezt túlzásnak érzem annak függvényében, hogy mennyire összefonódott a magyar és a horvát rész kereskedelmileg, de még nemesi kapcsolatok terén is, én ezt azért túlzásnak érzem.)

2023. ápr. 17. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Nem olvastam végig, de kapcsolódik cím alapján.


Én úgy tudom, hogy ez a 3 tenger csak többszörös perszonálunió volt, ha egyáltalán. Szerintem pénzügyi okok miatt nem erőltették ezt túl, meg talán voltak monopóliumok, amik kiszorítottak volna minket. Meg ahogy én tudom, amikor már kezdtek kifogyni az Európa-bajnok nemesfémbányák, akkor elég gyorsan el lett herdálva az arany, és onnantól kezdve kis perifériára szorult gazdaság lehettünk, gyakori pénzkínálati hiányokkal, nem lehetett nagyon kereskedni pénz nélkül. Kereskedelem akkoriban két dologra épült: sokszor importált alapanyagból magas hozzáadott értékű termékek, meg később gyarmati kereskedelem (ami nekünk nem volt).

2023. ápr. 18. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 UlfOrmson ***** válasza:
100%
3 tenger sose mosta az ország partjàt. A Magyar Királyságnak csak Dalmáciában volt tengerpartja. Nagy Lajos alatt, amikor a lengyel–magyar perszonálúálálúnió volt akkor sem volt másként, mert abban az időben Lengyelország nem rendelkezett tengerrel
2023. ápr. 18. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
0%
Kiegészítve a 7-es válaszadót ugye Nagy Lajos volt az a pszichopata uralkodó, aki behozta a pestist szerény hazánkba, így mielőtt bárki elkezdi dicsérni, gondoltam előre felhívom a figyelmet erre.
2023. ápr. 18. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!