Egy munkahely a legtermészetellenesebb felállás?
Tehát ott van egy csomó olyan ember egy légtérben akik a hátuk közepére sem kívánják egymást, emiatt a feszültség és terület védelmező ösztön a tetőfokára hág.
Ezen kívül a test olyan állapotokba kerül amely ellentétes a biológiával, tehát folyamatos ülés vagy a másik véglet a folyamatos mozgás, amelyek egyike sem függ össze az ember alap ösztönös és biológiai szerkezetével mely pihenésre, energiatakarékosságra, időnkénti magas energia befektetésre (élelemszerzés, területvédés) van specializálódva.
Ezért van az, hogy az emberek többsége valamilyen szorongásos zavartól, de minimum stressztől szenved?
1
Igen, de az őskorban ilyen nem volt mert nem érintkeztek különböző törzsek egymással, ahol azért ilyen ritkábban fordulhatott elő, főleg ha még a beszélt nyelv sem volt magas szintre fejlődve illetve maga a szociális berendezkedés nem ad lehetőséget a szharkavarásra mert egyszerűen leütik egymást egy kődarabbal.
Most meg büntetlenül lehet csinálni majdnem bármit, nincs következménye.
"Igen, de az őskorban ilyen nem volt mert nem érintkeztek különböző törzsek egymással, ahol azért ilyen ritkábban fordulhatott elő, főleg ha még a beszélt nyelv sem volt magas szintre fejlődve illetve maga a szociális berendezkedés nem ad lehetőséget a szharkavarásra mert egyszerűen leütik egymást egy kődarabbal."
igazad van, ez az aztán stresszmentes élet, folyton attól rettegni, hogy a törzsfőnök mikor fogja valamiért kővel szétzúzni a fejedet.
nemhogy az őskori ember, de a főemlős rokonaink kommunikációja és társas berendezkedése is elég összetett ahhoz, hogy menjen a szarkavarás. az alfahím szövetségesek nélkül nem sokáig marad alfahím.
Az ülőmunkák egészségtelenségével kapcsolatban igazad van, a "folyamatos mozgással" kapcsolatban már kevésbé, az összes szárazföldi (gerinces) állat közül az embernek van a legjobb állóképessége, egy átlagos edzettséggel is lehet 10+ órát folyamatosan gyalogolni, a vadászó-gyűjtögető őseink is sokat vándoroltak. Nyilván fontos a munkakörnyezet ergonómiája.
Ami meg az összezártságot illeti, az megint csak egy "attól függ" kérdés. Nyilván az frusztrációt okoz, ha az ember személyes terébe idegenek behatolnak, egy tömött liftben mindenki rosszul érzi magát. De a legtöbb munkahelyen azért ennyire nincsenek közel az emberek, legalábbis nem állandó jelleggel (40 és 370 centi között szokták meghatározni ez a távolságot, kultúrától is függ: [link]
Ami inkább stresszt okoz a manapság divatos "open-office" irodákban, az a zajártalom. Az agyunk úgy van programozva, hogy megpróbál követni minden beszélgetést amit hall, így ha egyszerre többen beszélnek körülöttünk az nagyon gyorsan kimerítővé válik mentálisan. (Kutatások szerint ha egy telefonbeszélgetést hallunk kívülről az csak még rosszabb, mert az agyunk megpróbálja "kitalálni" a másik felét a beszélgetésnek amit nem hallunk.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!