Ha létezne egy fejlettebb civilizáció, akkor mivel tudna a legtöbbet segíteni az emberiségen?
20# igen, ezt a történetet igyekszünk elhitetni magunkkal.
Azért is illúzió, hogy az egész alapja a természet, és ez véges. Akkor is véges, ha mi végtelenül szeretnénk rajta növekedni. Fogjuk látni, hogy mi történik, ha egy alrendszer túlnövi az őt fenntartó rendszer kereteit.
A mindenféle népeknek korábban is volt megélhetése, esetleg nem 12-14 órát kellett dolgozni egy textilgyárban (sweatshop), mint manapság éhbérért, hanem kevesebbet és mégis megéltek, de nyilván, most hogy ezt dolgozzák, nyilván azok, akiknek halljuk a hangját, azok szerint ez így van rendben. V.ö.: Naomi Klein: No logo.
Mi magunk is sokan azon aggódunk, hogy milyen innováció fogja a mi munkánkat kiváltani. Most ép az AI, de előtte is voltak. Szakmák eltűnnek, a versenyhelyzet nő, dolgozni többet kell legtöbbünknek, a helyett, hogy a gépesítés -ahogy az eredeti ígéret szólt - azt eredményezné, hogy az ember felszabadul a munka terhe alól. E helyett kiszorul a munka világából... A GDP ettől még vidáman nő, az, hogy a társadalom egésze számára ez nem optimális, illetve, hogy az egész elképzelésből ki van hagyva annak természeti alapja, ez nem számít.
Az ökológiai közgazdaságtan már rég túl van ezen, és sok bírálatot megfogalmaz ennek kapcsán...
Pl. Herman Daly a gazdaságtalan növekedésről, amit ír, vagy Korten, vagy Lietaer, vagy Gyulai Iván.
„A társadalom pénzellátásának irányítása rendkívül nagy gazdasági és politikai hatalmat jelent, ezért aggályos, hogy olyan magánvállalatok kezében van, amelyek nem rendelkeznek demokratikus legitimitással. A kereskedelmi bankok értelemszerűen a versenyszférához tartoznak, és működésük elsődleges célja a profitszerzés. Ebből pedig az következik, hogy jelenleg a bankok profitérdeke és nem a közérdek határozza meg, hogy a társadalomban ki, mire és milyen feltételekkel kap pénzt, azaz hitelt. Így a pénz jelentős része magas haszonnal járó, ám a természetet és a közösséget megkárosító gazdasági tevékenységek finanszírozását szolgálja.”
Joób Márk: Pénzrendszerváltást!
#19: "viszont azt az agyament berendezkedést, amit itt kialakítottunk nem lenne jó más bolygók bioszférája rovására is tovább vinnünk."
Ez nagy igazság... :)
Én szerintem azzal ,hogy az emberiséget elterelik valami spirituálisabb út felé.Egy olyan társadalom felé ,ahol nem a technológia az első ,hanem a bölcsesség.Szóval egy bölcseleti társadalom felé.
De ha ez nem lehetséges ,akkor megtaníthatnának ,hogy hogyan hozzuk összhangba a technológiát a természettel. Pl:hogy ne legyen szemét vagy ha van is akkor az lebomló legyen annyira ,hogy ne legyen semmilyen kártékony hatása a földre nézzve illetve ,hogy ne legyen kiírtva a zöld a bolygón.
Kieg:Nyílván a bölcseleti civilizációnak fontos tulajdonságának kell lennie ,hogy mérhetetlenül empatikus. Én szerintem ,már csak azért is ,mert érti az okokozati összefüggést.
Egyszerűsítve:
Bölcsessége révén empatikus.
Talán ,így érthetőbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!