Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Relativizálva a konkrét-absztr...

U. Xorter kérdése:

Relativizálva a konkrét-absztraktságot, elképzelhetőek-e olyan dolgok, aminek az absztrakciói maguk a valóvilág konkrét dolgai?

Figyelt kérdés
Tehát ontológiailag juthatunk-e valaminek az absztrahálásával konkrét dolgokhoz?

2023. jan. 1. 13:59
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Boldog uj evet xorter!
2023. jan. 1. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
78%
A kerdes hulyeseg
2023. jan. 1. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
78%
Ontológiailag a te absztrahálásoddal konkrétan egy irdatlan nagy eszetlen idiótához, nagy valószínűséggel U. Xorterhez jutunk.
2023. jan. 1. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha ez a "bölcsész-tudományos" kérdést absztraháljuk a leírt elv szerint, akkor a "humor" kategória egy konkrét kérdését kapjuk eredményül!
2023. jan. 1. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2*Sü ***** válasza:
100%

Mi az absztrakció? Elvonatkoztatás. Vannak konkrét dolgok, amiknek mindenféle tulajdonságaik vannak. Pl. vannak almáink, amik között van kisebb, nagyobb, kukacos, piros, sárga, stb… Vagy pl. vannak fiatal sárga kacsáink, öreg barna tyúkjaink, hangos fehér libáink. Mi az éppen aktuális vizsgálódási szempontunk számára érdektelen tulajdonságaiktól elvonatkoztatunk. Elvonatkoztatunk pl. az almák színétől, alakjától, frissességétől. Vagy a másik példában elvonatkoztatunk tollak színétől, az életkortól, attól, hogy mi milyen hangot ad ki. Ezzel nyilván kiemelünk más tulajdonságokat és ez alapján „vágjuk ketté” a valóságot és teremtünk új fogalmat az alapján, hogy az általunk vizsgált tulajdonság intervallumnak az adott konkrét dolog megfelel-e vagy sem. Megalkotjuk a hármas szám absztrakt fogalmát az almák mennyiségéből. Illetve megalkotjuk a madár fogalmát a lábak és szárnyak számának való megfelelésből. Aminek a mennyisége három, az három, függetlenül minden más tulajdonságtól, aminek a mennyisége meg nem három, az nem három, szintén függetlenül minden más tulajdonságuktól.


Ezek így absztrakciók lesznek. A 3, mint szám, mint absztrakt fogalom egy bizonyos tulajdonságot takar. Nem értelmezhető rá mondjuk a szín, alak fogalma. Még ha történetese mindhárom almánk piros színű, akkor is ez egy lényegtelen tulajdonság, ettől a három, mint fogalom nem fog rendelkezni a szín tulajdonsággal, három sárga alma pontosan ugyanúgy lefedi a három fogalmát, mint a három piros alma. A háromnak nincs színe. Ugyanígy a madár fogalom – ami meg inkább egy tulajdonságcsoportot takar – nem rendelkezik életkorral, színnel, pozícióval. Akkor sem rendelkezik pl. színnel, ha történetesen az összes madarunk fehér. Ettől még a madár nem fehér, a fehérség egy lényegtelen szempont, egy sárga madár ugyanannyira madár, mint egy fehér madár.


A konkrét dolgok, amikre ezt az absztrakt fogalmakat alkalmazzunk, természetesen megmaradnak sokféle tulajdonságúnak. A három alma mindegyikének továbbra is lesz színe, alakja, a madárnak továbbra is lesz életkora, tollszíne, hangja, stb… Így az absztrakt fogalom nem rendelkezik azokkal a tulajdonságokkal, amivel azok a konkrét dolgok igen, amire ezeket az absztrakt fogalmakat alkalmazzuk. Az absztrakt fogalmak hiányosak a konkrét dolgokhoz képest.

2023. jan. 2. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Nekem mindegy, hogy a sokszori tapasztalat mondatja veled, vagy az absztrakció mondatja veled, mikor meglátsz egy asztalt, hogy az asztal. Nekem elég ha leülhetek mellé uzsonnázni.
2023. jan. 8. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!