Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért vált Magyarország a...

Miért vált Magyarország a kiegyezés után egyre elmaradottabbá a nyugathoz mérten GDP-ben, mint amilyen volt Széchenyi István korában?

Figyelt kérdés

Szóval mégsem volt nagy gazdasági siker a dualizmus korszaka ahogyan azt sokan hangoztatják. 1820-ban Magyarország a Ny-európai GDP átlag 6%-án állt, 1913-ban csupán az 57%-án.


Olvassátok a könyvet:


[link]



2022. dec. 31. 10:56
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem a magyar gazdaság lett rosszabb hanem a nyugati átlag növekedett sokkal jobban, ehhez hozzájárul h Németország egyesítése után robbanás szerűen nőtt a gazdasága.
2022. dec. 31. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
A nagy cél, a magyar felzárkózás nyugathoz még messzebbre került a Monarchia ideje alatt a gazdasági mutatók alapján.
2022. dec. 31. 14:20
 13/17 anonim ***** válasza:
0%
Ez a cel mindig kamu volt. Ha ezt barki komolyan akarta voln akkor siman el lehetett volna erni
2022. dec. 31. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%
#12 Mert amikor kitűzték ezt a célt még nem számoltak vele, hogy a Nyugat kap egy 40 millió négyzetkilométeres kontinenst ajándékba.
2022. dec. 31. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

A kiegyezés előtt és után minden másképp volt számolva, más volt a magyar terület és más ami egyáltalán magyar adatnak számított.

Ebben az sincs benne, hogy Pest például a XIX. század közepén egy kis falu volt, a háború előtt meg milliós nagyváros, korszerű gyárakkal, fejlett iparral.

Azt mellesleg tudjuk, hogy a vizsgált időszakban ipari forradalom zajlott a világon és Magyarország sosem volt ipari nagyhatalom, így attól függetlenül, hogy nálunk is dinamikus volt a fejlődés, máshol még annál is nagyobb volt, mivel mi amúgy is inkább mindig agrár ország voltunk.

Ettől függetlenül hatalmas volt az iparosodás a kiegyezés után, nagy területen épült ki a vasút, fejlődött az infrastruktúra, létrejöttek világszínvonalú gyárak, a Ganz, a MAVAG, a Láng Gépgyár, stb..., ám most mit lehet tenni, máshol még ennél is nagyobb volt a fejlődés, pláne ott, ahol eleve magasabb szintről indultak.

Amúgy meg a cikkben olyasmit olvastam, hogy pont minket is példának hoztak fel, hogy mennyit profitáltunk ebben az időben az ipari forradalomból, mivel szinte a semmiből jutottunk egy egészen magas szintre.

2022. dec. 31. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 NTBS ***** válasza:
A lassabb fejlődés miatt. Illetve tőkehiány, és a torz gazdasági szerkezet miatt.
2023. jan. 3. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

"És akkor mi van? A magyar gazdasagbak egy orok jelzoje van: szr. Mindig az volt. Mindig az lesz. Ennek fo oka a verseny hianya. Mindenki monopoliunot akar. Aki versenyezne, azt kinyirjak."

Mindenhol ez van, legyen akár szocializmus, vagy éppen kapitaliumus. A kettő között csak annyi különbség van, hogy a szocializmusban az állam szerez magának monopliumot, a kapitalizmusban pedig a cégek.

2023. jan. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!