Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi lesz így, csúnya vége lesz...

Mi lesz így, csúnya vége lesz a jelenlegi civilizációnak?

Figyelt kérdés

Hiába az egyre több elektromos autó és megújuló energiaforrás, a világ olajigénye évről évre tovább nő és előreláthatólag nőni is fog de legalábbis stagnálni. Jelenleg a világ naponta körülbelül annyi kőolajat igényel amennyivel hat Balatont lehetne feltölteni. A jelenlegi készletek ismerete és felhasználás mellett 47 évig elég még a kőolajkészlet, ami ugye bizonyos körülményeket figyelembe véve lehet sokkal több de sokkal kevesebb is.

Ha így folytatódik minden és ennyire fogunk továbbra is függeni a kőolajtól, pár évtized múlva valóban összeomolhat a jelenlegi civilizáció?



2022. dec. 24. 22:21
 1/10 anonim ***** válasza:
83%
Exponenciálisan növekszik mindennek a felhasználása a népességgel együtt. Szerinted?
2022. dec. 24. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
83%
Lesz egy jó kis világháború, valószínűleg atomháború az erőforrások megszerzésért, az ezt túlélő pár emberke meg éli tovább a civilizációt.
2022. dec. 24. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
8 milliárd+ emberrel a földön semmi jóra sem számítok.
2022. dec. 24. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Revolúcióbiológus ***** válasza:
100%
Tapasztalataim szerint sokkal jobban megijeszti az embereket, ha egy erőforráshiányos apokalipszis helyett egy olyan világképet festesz le nekik ami civilizált, csak épp megrekedt a fejlődésben és stagnál. Nincs évről évre okosodó telefon, nincs mindig távolibb és egzotikusabb nyaralás és nincs Elon Musk aki szétinnoválja az össze problémát amivel szembe kerül. Helyette az okostelefonodat lecseréled nyomógombosra, a nyaralásaid egyre közelebb célpontokra történnek és az autóból pedig visszaülsz a buszra vagy vonatra. Így élni sokkal rémületesebb a többségnek, mint a Mad Max főgonoszával szembenézni.
2022. dec. 25. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
82%
Nem (csak) az olajhiány tényező ebben. Én sokkal fontosabbnak látom a tudásvesztést. Ez egy tudásalapú, műszaki civilizáció, ami egy erős mérnöki és technikusi réteget igényelne. Ez a réteg rohamosan csökken, ahogy egy csomó tudás és folyamat virtualizálódott az utóbbi évtizedekben.
2022. dec. 25. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
52%

Aki egy egész civilizációban kíván gondolkodni, lehetőleg ne tegye ezt néhány évre, tegye sok sok generációra és főleg rendekre.

1. Abban gondolkodni, hogy a világ kőolajjal kívánja igénye növekedését biztosítani, már a múlt században is elavult volt.

2. A világnak nemcsak energiaigénye van, hanem számos más is.

3. A világ igényeit jelentős részében gerjesztik olyanok, akik semmi mással nem törődnek, csak hogy (akár cél nélkül gyártott) termékeiket rásózzák valakire.

4. A világon bármely jelenségről (nemcsak a az emberiség igényeiről) elmondható, hogy lineáris csak igen kis időtartományban lesz. Jellemzően hullámzik. Az élőlényeke pedig az evolúció réges rég kitalálta a folyamatszabályozást. És egy jelenség lokálisan fölösleges, akkor vagy áthelyeződik vagy megszűnik. Ebből következően az emberiség igénye is szabályozódik, egyfelől korlátos akkor is, ha egyesek nem így látják, másfelől sokféle és e tekintetben (ha nem is lineárisan szerencsére) szétterül, azaz növekszik.

5. A világ annyira sokszínű, hogy mindig adódhatnak véletlen jelenségek az adott objektum szempontjából. Ha ez az objektum az emberiség, itt is lehet, ami helyzetét drasztikusan javítja, vagy éppen rontja. Utóbbi jelentet megsemmisülést is. De aki ezen meditál, sajnálható, hiszen fölösleges dolgon kívü nem jut hasznos az eszébe.

2022. dec. 25. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Eslő mondat vége: nem rendekre, hanem trendekre.
2022. dec. 25. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
58%

"A jelenlegi készletek ismerete és felhasználás mellett 47 évig elég még a kőolajkészlet"

Én még nem vagyok annyira öreg, de emlékszem olyan jóslatokra gyerekkoromból, a '70-es évek végéről, hogy 2000-re elfogy a kőolaj és szén, vége lesz a civilizációnak... Utána a '80-as években ezt átrakták 2020-ra. Hát, még mindig nem omlottak össze a társadalmak...

Vannak emberek, csoportok, akik/amelyek abból élnek, hogy rémisztgetik a többieket. Sajnos, ide tartozik a környezetvédők jelentős része is. (Elismerve, természetesen, a többé-kevésbé hasznos munkájukat is.)

A '80-as években volt egymás után 3 extrém hideg tél Mo-on, néhol -30 fokkal. Akkoriban arról szóltak egyes újságcikkek, hogy vége az interglaciálisnak, jön a következő jégkorszak, az előzőek is ilyen hirtelen köszöntöttek be. Az emberek már néztek ki az ablakon, hogy látnak-e már mamutot.

A hidegnek vége lett, jött a globális felmelegedés, most ebből lehet üzletet csinálni sokaknak.

Szóval, csak azt akarom kihozni, hogy vannak folyamatok a világban, amikről eleve nem is rendelkezünk hiteles adatokkal, de hogy a folyamatoknak mi lesz a végük, azt meg végképp senki nem tudja előre... :)

2022. dec. 26. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
34%

"Én még nem vagyok annyira öreg, de emlékszem olyan jóslatokra gyerekkoromból, a '70-es évek végéről, hogy 2000-re elfogy a kőolaj és szén, vége lesz a civilizációnak... Utána a '80-as években ezt átrakták 2020-ra. Hát, még mindig nem omlottak össze a társadalmak..."

Valóban, és igazából el is fogyott az olaj. Az akkori kitermelési technológiákat ismerve ez igaz. Igazán nagy mezőket már évtizedek óta nem fedeztek fel. Közben persze megtanultuk addig elképzelhetetlen mélységekből és körülmények között kitermelni azt, ezzel elodáztuk a véget. Van palagáz, olajhomok. Mindez szép, de van néhány probléma. Egyrészt a felhasználás őrült ütemben nő még mindig (gyakorlatilag negyedszázadonként elfogyasztunk annyi olajat, amennyit az azt megelőző időszakban összesen), másrészt van egy nagyon kellemetlen mérőszám az EROEI, ami megmutatja, hogy egységnyi befektetett energiáért mennyit kapunk. Egy évszázada még 100 körül volt az érték, azaz 1 hordó olajból nyerhető energiáért kaptunk a természettől 100 hordónyit. Hol tartunk most? Az átlag 20 körül mozog, de az olajpala és olajhomok esetében 5 alatt van (nem is éri meg kitermelni csak ha nagyon felmegy az olaj ára). Mindeközben a szaúdi Ghawar mezőbe már egy ideje tengervizet pumpálnak, hogy a maradék olaj kitermelhető legyen, magyarul a világ legnagyobb olajmezejének javában tart a haláltusája. Nagyon közelítünk egy olyan helyzet felé, amikor az olaj kitermeléséhez szükséges energia már egyáltalán nem elhanyagolható a kitermelt olajban rejlő energiához. Minél kisebb lesz az EROEI, annál inkább öncélú lesz az olaj kitermelése és annál kevesebb jut a gazdaság többi szereplőjének, miközben a gazdaság egyre többet követel belőle.

Ennek a folyamatnak egyszer vége lesz (a kutatások ezt a fordulópontot az EROEI 17-14 értékénél várják). És ez nem is olyan sokára eljön...

2022. dec. 26. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Számtalanszor jósoltak már ilyeneket, de amúgy sok embernek ma sem túl élvezetes élni. Lásd Zeitgeist Addendum c. dokumentumfilm elején elhangzó adatokat:

"1 percent of population owns 40 percent of the planet's wealth.

34000 children die every single day from poverty and preventable diseases.

50 percent of the world's population lives on less than 2 dollars a day."

aug. 6. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!