Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ókori Rómában, az arénákban...

Az ókori Rómában, az arénákban, a gladiátorviadalok esetében épphogy a felfelé mutató hüvelykujj jelentette azt, hogy végezni kell az aréna homokjában az összecsapást elvesztő féllel?

Figyelt kérdés
Egyáltalán nem közismert ez az információ, az interneten a kéztartás mindkét változatára van példa. Jean-Léon Gérôme (1824-1904) francia festőre hivatkoznak, hogy az ő ábrázolásai után itatódhatott át a köztudatba az a fals információ, hogy a lefelé mutató hüvelykujj jelentette azt hogy végezni kell az összecsapást elvesztő féllel. Létezik szakmai weblap, ahol leírják, melyik változat az igaz?

#hüvelykujj #kéztartás #Ókori Róma #gladiátorviadal #gladiátorjátékok #Trapper-jel
2022. nov. 17. 16:45
 1/6 anonim ***** válasza:
59%

És a te tudatodba hogyan került az, hogy az információ fals? Miképpen győződtél meg erről?

Amúgy a világ népeinél eléggé elterjedt sokféle kézjel, és a "lefelé" mindenütt rosszat, a "felfelé" mindenütt jót jelent. Nyilván a világ téved...

2022. nov. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 lali24 ***** válasza:
100%

recipe ferrum - szó szerinti jelentése: vasat neki

és a lefelé mutató hüvelykujj volt a jel. korabeli ábrázolások vannak róla, de amúgy a gladiátorviadalok általában nem voltak halálos kimenetelűek.

túl drága volt egy gladiátor kiképzése ahhoz, hogy csak úgy elpazarolják őket.

2022. nov. 17. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Én is úgy olvastam hogy a mellkas felé böködés volt a kivégzőjel, a lefelé pedig azt jelentette hogy a gladiátor eressze le a fegyvert.
2022. nov. 17. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A neten van pro- és kontra.

[link]

2022. nov. 17. 19:38
 5/6 A kérdező kommentje:

Még egy idézet: "Hogyan rendelték el a római császárok a gladiátorok halálát?

Az általános vélekedés szerint lefelé mutató hüvelykujjal. Azonban sem a római nézők nem követelték, sem a római császárok nem rendelték el a gladiátorok halálát lefelé mutató hüvelykujjal. Az igazság az, hogy az ókori Rómában egyáltalán nem alkalmazták ezt a jelzést.

Ha halált kívántak, azt felfelé mutató hüvelykujjal jelezték, mintha ujjuk kivont kard lett volna. Ha meg akarták kímélni a vesztes életét, ökölbe szorították a kezüket, úgy, hogy hüvelykujjuk a többi alatt helyezkedjen el, mintha hüvelyébe dugták volna kardjukat.

A hüvelykujj jelzései mai világunkban is rendkívül zavarosak. A Közel-Keleten, Dél-Amerikában és Oroszországban óriási sértésnek veszik a felfelé mutató hüvelykujjat, pedig Nyugaton egészen mást jelent. Ez gondot okozhat Irakban, ahol az amerikai katonák nem lehetnek biztosak benne, hogy a helyiek üdvözlik, vagy pillanatokon belül megtámadják őket. Desmond Morris, A csupasz majom szerzője egészen a középkorig vezette vissza a felfelé mutató hüvelykujj jelentéseit. Akkoriban ezt egy-egy üzleti ügy lezárásának tekintették. A második világháborúban új életre kelt, az amerikai légierő pilótái így jelezték a felszállást."

2022. nov. 17. 23:51
 6/6 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Én is úgy tudom, ahogy a kérdező, de igen, ez egy vitatott dolog a történészek között is.
2022. nov. 18. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!