Mi a civilizáció, az állam, az ország és birodalom közötti különbség?
Kb:
- Civilizáció: egy intelligens faj teljes életközössége.
- Ország: egy terület, ahol az adott országhoz tartozók laknak, egységes fennhatóság, vezetés, törvények, stb. alatt.
- Állam: egy ország társadalmi berendezkedésének és működésének rendszere, avagy ezt a rendszert működtető apparátus.
- Birodalom: Nem tudom, van-e konkrét definíció, általában egy több országra ill. népre kiterjedő közös fennhatóság, egység, stb. Egy ilyen egységnek vannak fokozatai vagy szintjei, nehéz éles határt húzni mondjuk hogy az EU és a Római Birodalom között pontosan hol a határ. :)
A civilizáció valamilyen szinten egy gumifogalom, mert alapvetően egy minőségi jelző, egy olyan társadalmat jelöl ami egy bizonyos fejlettségi fokot, összetettséget elért. Létrehozott egy, vagy több -ha nem is egy modern értelemben vett de funkcionális annak tekinthető- államot, kialakult a társadalmi munkamegosztás, a jog, írás, tudomány, a kultúra egy bizonyos szintje.
A modern értelemben vett állam definíciója egy meghatározott terület és népesség feletti főhatalom. Ez így elég elvont, a lényeg hogy a nemzetközi jog, és az államtudomány szerint egy állam létéhez az szükséges, hogy legyen területe (mindegy mekkora), legyen népessége (szintén mindegy mekkora, és hogyan változik). A főhatalom amit gyakorol efelett azt jelenti hogy megalkotja a saját állami és jogrendjét, ezt gyakorolhatja és ki is kényszerítheti, mégpedig minden más felsőbb (vagy külső) hatalomtól függetlenül (pl. a Bajor Szabadállam nem állam, mert a legfőbb főhatalmat a Német Szövetségi Köztársaság gyakorolja), csakis ő. Ez nem jelenti az hogy politikailag független, lehet hogy nyomás alatt tesz valamit, de azt csakis ő teheti meg. Pl. Az Egyesült Államok Kongresszusa nem hozhat magyar törvényt, az EU meg azért alkothat kötelező rendeleteket mert a magyar állam ezt a jogot ráruházta, de bármikor visszavonhatja (lásd Brexit). Vagy jogszerűen nem jöhet ide Mucsaröcsöge Bugac utca 12-be egy szlovák rendőr, hogy szia, jössz velem mert ő a szlovák állam közhatalmát gyakorolja, itt pedig főszabály szerint csak az járhat el akire a magyar állam közhatalom gyakorlásának jogát ruházta. A német hatóságok nem küldhetnek határozatot arról, hogy megítélték neked a CSOK-ot, stb. Ez megnyilvánul az élet minden területén.
Az ország fogalma ha egy államra utalnak vele ettől lényegében nem különbözik, egyszerűen egy kevésbé jól definiált nem kifejezetten jogi, államtudományi fogalom, meg szélesebb az alkalmazási köre.
A birodalom egy nehéz fogalom, nem tudom mi rá a definíció mivel a modern nemzetközi jog szerint amúgy létjogosultsága nincs. Alapvetően ha egy adott állam, más államokat jellemzően hódítás útján főhatalma alá von akkor birodalomról beszélhetünk. Az EU egy speciális nemzetközi szervezet, nem állam és nem is birodalom. A nemzetközi szervezeteket az államok hozzá létre, hogy közösen tanácskozzanak, vagy bizonyos döntéseket hozzanak. Az EU annyiból speciális hogy átruházott hatáskörben az intézményei közvetlenül is az államokra kötelező döntéseket hozhatnak, tehát ennyiben nemzetek feletti jelleget mutat de ez egy nemzetközi szerződésen alapul amiből bármikor ki lehet lépni, ez az állam szuverén döntése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!