Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hányszor dolgozhat többet egy...

Hányszor dolgozhat többet egy ma dolgozó ember mint egy 30 évvel ezelőtt dolgozó ember?

Figyelt kérdés

A tendencia az, hogy a munkamennyiség, hatékonyság csak nő, nem csökken.


Ez milyen hatással lehet a közegészségre? Hát a várható élettartamra?


2022. okt. 17. 10:57
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

10


Aki járt már raktárban az tudja, hogy nem csak lerakodó targoncák vannak amelyek full raklap termékeket szednek le kamionokról hanem ott vannak az alacsony targoncák amelyek a rendelések begyűjtésére szolgálnak, tehát különféle termékekből kell összeszedni eltérő mennyiséget raklapra vagy ketrecbe. Ez kétkezi munka és a robotok elterjedéséig nem is lehet automatizálni.

2022. okt. 17. 12:14
 12/16 anonim ***** válasza:

A kisemberek mindig is keményen dolgoztak!!

[link]

2022. okt. 17. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, ezt jelenti az automatizálás, a munkaalapú társadalom átváltozása tudásalapúba. Régen békával mászkált körbe a dolgozó, és megmozgatott 100 tonnát, de neki kellett cibálnia a mázsás raklapokat a békán. Ma beül a kis targoncájába, és kevesebb befektetett emberi fizikai munkával 20x annyi árut meg tud mozgatni hasonló munkabefektetéssel, mint x éve a békás kollega-elődje. Tehát emberi részről hasonló munkamennyiség van befektetve, de a kimenetel 20x több, mint x évvel ezelőtt. Ugyanazon befektetés 20x-os hozamot hoz, ezt jelenti a tudásalapú társadalommá válás, a hatékonyság drasztikus fokozódását a gépek egyre nagyobb mérvű bevonásával a munkába.

Tehát dolgozni ugyanannyit dolgozik a munkás, de 20x többet termel kb. ugyanazon (vagy kevesebb) elvégzett munkamennyiséggel.

Még jobb példa a tengeri áruszállítás. 300 éve még három napig tartott, mire 10 ember bepakolt 200 tonna cuccot egy hajóba, ma egy ember egy kényelmes kabinban ücsörögve három óra alatt felrak 20.000 tonnát egy uszályra, töredék fizikai munkát befektetve. De ehhez ki kellett találni, fejleszteni azokat a gépeket, amelyek képesek ekkora mértékű munka elvégzésére megfelelő irányítás mellett, és a munkásnak is meg kell tanulnia a gépek helyes kezelését ahelyett, hogy megmarkolja a láda fülét és caplat vele a hajóba.

2022. okt. 17. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Csak hogy tisztázzuk. Az ember, mint biológiai lény, erősen véges kapacitású. A "hatékonyabb munka" roppant megtévesztő. Annál az ember pusztán jelen van.

Itt van például az emelés, mint munka. 1000 évvel ezelőtt egy ember néhány másodperc alatt felemelt egy mázsa terhet 1 méter magasra. Ma felemel 10 tonnát ugyanennyi idő alatt ugyanilyen magasra. Nem az ember,a gép, amelynek a karját ezredakkora erővel megmozdította, hogy a teher felemelkedjék.


Tehát fogalamzzunk úgy, az ember (legalábbis néhány) az eszét arra használja, hogy kitaláljon olyan eszközöket, amelyekkel ugyanazon munkát kevesebb idő alatt, kevesebb emberi munkával képes elvégezni. Ezt az ember hatékonyságnövekedésnek nevezi, miközben a kényelme is nő. Mondom, az okosabbjának. A többi biológialag ugyanarra képes ma, mint régen..

2022. okt. 17. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 kürasszír ***** válasza:

Kedves kérdező!


A 19. században például még 12 órás volt a napi átlagos munkaidő és 6 napos a munkahét.


Régen sokkal többet és keményebben dolgoztak az emberek.


A 19. század óta a modern társadalomban a munkaterhelés drasztikusan csökkent.

2022. okt. 18. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 kürasszír ***** válasza:

Továbbá az elmúlt 100 évben jelentősen nőtt a születéskor várható átlagos élettartam is.


Ma 20-30 évvel tovább élnek az emberek átlagban, mint a 19. században.

2022. okt. 18. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!