Hogyan változik a megtehető táv hossza a magunkkal vitt vízmennyiség függvényében, avagy mennyi vízzel érdemes elindulnunk egy végtelen túrára?
Ugye, ha semennyit sem viszünk, akkor meg tudunk tenni x távot. Ha viszünk magunkkal vizet is, akkor lényegesen hosszabb távot tudunk megtenni. De ha nagyon sok vizet cipelünk magunkkal, akkor jócskán megnövekszik az útközbeni vízfogyasztásunk, tehát sokkal több vizet fogunk fogyasztani, vagyis kevesebb távra lesz elég a vizünk.
Milyen módszerrel lehetne megtalálni az optimális indulási vízmennyiséget?
Végtelen túrához végtelen vízmennyiség kell. Más szóval, ilyesmi nem kivitelezhető semmiféle szempontból.
Jellemzően az ember egy napot túrázik, erre pedig fejenként maximum két liter elegendő (ha nagyon melegben megyünk, bár ekkor a strapát nem fogjuk bírni). Extrém helyeken, ahol akár egy hónapig is tartózkodik valaki, jellemzően csapatok mennek, és oda (az alaptáborba) a vizet szállítják.
Milyen az időjárás, milyen a terep, mennyi egyéb cuccot kell cipelni, van-e egyéb vízvételi lehetőség, mennyit szoktál inni alapból, mennyi terhet tudsz kényelmesen elvinni?
Ezek mind befolyásolják a vízigényt és/vagy a szállítási kapacitást, így nem lehet általában megmondani. Például egy meleg nyári napon nyilván több vizet érdemes vinni, mint például télen.
Elvileg annyi vizet kellene magaddal vinni, ami kitart a következő vízvételi lehetőségig.
A végtelen túra azért kivitelezhetetlen, mert bizonyos területeken annyi vizet kellene cipelni, ami valószínűleg fizikai lehetetlenség, ha mégsem, akkor nagyon pontos információk kellenek hozzá-
Pl a Szaharán átkelés közben nem tévedhetsz el
Meg lehet határozni. Érdekes módon, a túrázók túlnyomó többségének nem a víz lesz a problémája. A gyakorlott túrázók között nem tudok olyanról, aki a víz miatt került bajba. Beképzelt kezdők egy más kategória, velük minden szempontból sok a probléma.
A Szaharában nagyon sok helyen ne tervezz gyalogtúrát. A víz csak az egyik probléma lesz a sok közül. És éppen ezért nem is vízhiányba fogsz feltétlenül belehalni.
Talán kilehetne abból indulni, hogy mekkora tömeget tud egy ember hosszú távon cipelni. Saccperkb 80 kg legyen a maximum.És akkor azt kéne tudni, hogy napi 3 literrel számolva, meddig lehet eljutni.
Ahhoz hasonló optimalizálási probléma mint a rakéta tömege és az üzemanyag mennyiség. Több üzemanyag nagyobb tömeg, amihez még több üzemanyag kell, ami plusz tömeg, és így tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!