A Kárpát-medence már a kőkorszakban jelentős terület volt kulturális és gazdasági értelemben?
A kőkorszak az őskor egy szakasza, körülbelül 2,4 millió évvel ezelőttől, I.E. 4500-ig tartó időszak.
Sem kulturális, sem gazdasági szempontból nem volt a Kárpát medence jelentős terület.
Éltek itt emberek, és minden megtalált lelet fontos, de a kőkorszakban még egymástól elszigetelt csoportokban vándorló, vadászó, gyűjtögető életmódot folytató, barlangok falára rajzoló emberek történelem-tudományi szempontból fontosak.
A kőkorszak, mint arra az elnevezés is utal, az a történelmi korszak, amikor még kőeszközöket használtak, nem fémet - a kisebb csoportokban, egymástól elszigetelten élő emberek a közösség ellátására rendezkedtek be, a kereskedelem még ismeretlen, ahogy a bányászat is.
A fémet nem ismerték, a kereskedés pedig arra korlátozódott, ha éppen összetalálkoztak egy másik csoporttal, és éppen nem tört ki harc közöttük, akkor esetleg elcseréltek ezt-azt, de arra nehéz azt állítani, hogy jelentős gazdasági élet zajlott.
Mezopotámia területén I.E 6000 körül alakul ki az első civilizáció (Halaf-kultúra), Egyiptomban picit később, de az már nem a kőkorszak. A Kárpát-medencében nem találták nyomát, hogy akár réz, vagy vaskorban itt komoly kulturális, gazdasági központ jött volna létre.
Amikor már megismerték a fémet, bányásztak érceket, de a mocsaras, erdős vidékeken a közlekedés sem volt egyszerű, valószínűleg a folyókat használták útvonalként. a Kárpátokon nem volt egyszerű átkelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!