A mostani energiaválság rosszabb lesz az 1970-es évekbelinél?
Sajnos úgy tűnik, hogy igen.
Az orosz gáz kiesése nem pótolható Európának, egyszerűen nincs annyi megvehető gáz.
A norvégok már éppen leálltak a kitermeléssel, mert nem volt már gazdaságos, talán ahogyan drágul, megint rentábilis lehet, de a termelés újbóli beindítása hónapokba tellhet és az ármaximalizálási törekvés is ellene van.
A Ciprus környéki gázmezőknek először el kellene dönteni a tulajdonjogát, lehetőleg háború nélkül, mert egyre értékesebb, aztán meg lehet kezdeni az infrastruktúra kiépítését, de az nem fog egyhamar komoly segítséget jelenteni.
Az afrikai tavakban elnyelt gáz kitermelését a franciák már megoldották, de a szállítás nehézkes és szerintem már eddig is törekedtek az optimális hatásfokra, onnan sokkal több gázt nemigen lehet remélni.
A román, magyar és egyéb európai gázmezők hozama sosem volt igazán jelentős.
Marad még a palagáz, de az eleve rendkívül drága és a költséges szállítás, meg a nyerészkedés tovább emeli az értékét.
Biztosan elő kell majd venni a szénerőműveket, azokból már a tél végefelé jöhetne áram, persze csak ha a környezetvédők hagyják.
A házak fűtésére megoldás lehet a fafűtés, már ahol van erre lehetőség, kazán, kályha, vagy kandalló, vagy akik ezt gyorsan ki tudják építeni, de a zöldek ezt nemigen fogják pártolni, így politikai meghasonlások, viharok okozhatnak zűrzavart, kormányválságokkal.
Az atomerőművek csúcsteljesítményen való járatása kiegészítve az alternatív lehetőségekkel a nappali energiaellátásra talán többnyire elegendő lehet némi korlátozással, de éjszakára aligha.
Elkerülhetetlennek vélem az orosz gáz további vásárlását ezen a télen, bizonyára lesznek közvetítők, például a szerbek, feltéve, hogy az oroszok hajlandók lesznek nekik jelentősen nagyobb mennyiséget eladni a szokásosnál, na persze a közvetítés komoly árnövelő tényező.
Az roppant sajnálatos, hogy Paks II. bővítése a messzi távolba tolódott, de lehet, hogy azzal sem sokat nyerhetnénk orosz hasadóanyag nélkül és ez az összes európai atomerőműre is érvényes lehet, ugyanis a már gazdasági háború jellegét öltő szankciózásnak megvan az a kellemetlen lehetősége, hogy kétoldalú is lehet, az oroszok visszavághatnak, így akkor legalább nem kell azon tipródni, hogy veszünk e, vagy nem tőlük energiahordozót, ha úgy döntenek, hogy nem adnak el nekünk és sajnos ez körvonalazódik az olyan világpolitikában kevésbé naprakész emberek előtt is, mint én vagyok.
Szóval jelenleg 'gáz van', mert nincs gáz.
Nem lesz rosszabb, mert most van mindenből elég. Ez most néhány hibás politikai döntés eredménye (kezdve azzal, hogy egyik jelentős európai energia felhasználó országban először leállították az atomerőműveket, majd utána(!) elkezdtek gondolkodni, hogy OK de hogyan pótoljuk a kieső energiát?).
Egyszerűen ez most arról szól, hogy néhány embernek (bizonyos üzleti köröknek) ez jól megérje. És aki a "tűz közelében van" az most jól megszedje magát. Nem csak Magyarországon hanem egész EU szinten. És erre egy plusz lapát volt Putyin és az Ukrán helyzet, amire az EU egy merész (egyesek szerint öngyilkos) lépést húzott. A céljai egyértelműek, de nem biztos, hogy jó lesz hosszú távon. az EU gazdagabb felében ez nem fáj annyira, mint itt ahol még ez mellé van egy elb*ott kormányzati politikai miatt irreális FT/EUR árfolyam ami ha lehet még tovább ront a helyzeten. Itt Magyarországon csak politikai akarat kéne és jelentősen (!) olcsóbbá válna az áram is és a gáz is. De ez az akarat hiányzik, és ez tolja fel az árakat egész addig ameddig be nem látják, hogy nincs tovább. Viszont ez egyes köröknek irtózatosan megéri és egészen későn fogják belátni. Hogy ebbe hányan fognak bele halni, meg mi lesz őket nem érdekli, csak az, hogy még többet tudjanak lopni már nem a közösből, hanem Mari néni kisnyúgdíjas pénztárcájából is, mert a közösből már elloptak mindent ami mozdítható. Most már az egyes állampolgároktól tudnak csak lopni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!