Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Név szerint lehet azt tudni,...

Név szerint lehet azt tudni, hogy kik voltak azok, akik kitalálták és irányították is az Afrikaiak szállítmányozását Amerikába, hogy majd ott rabszolgának tartsák őket ?

Figyelt kérdés

Tehát itt konkrét nevekre vagyok kíváncsi, ami alá is van támasztva, akikről tudni lehet, hogy tényleg ők intéztek ezt.

Ki/kik találták ezt ki, ki/kik voltak azok, akik ebben a legtöbbet tették (aki a "legfőbb beszállítónak számított") közismert és kevésbé ismert nevekre is kíváncsi vagyok!



2022. júl. 27. 16:37
 1/4 anonim ***** válasza:
81%

A kérdés azt tételezi fel, hogy itt egy kontinensnyi ember évszázadokon át úgy viselkedik, mint mondjuk egy kisebb munkahely dolgozói, ahol tudható, ki mikor mit ötlött ki, é mi lett annak hatása. Nos e kettő alapvetően különböző, nem lehet egyik fogalomrendszerével magyarázni a másikat.


A rabszolgatartás, mint műfaj, akkor már évezredek óta ismert és alkalmazott módszer volt. Nem találta ki senki, kialakult.

Amikor a hajózás a 15-16. századra akkorát fejlődött, hogy nemcsak a szomszédok jutottak Afrikába, a sokkal elmaradottabb, gyengébb, átverhetőbb embereket magától értetődően vitték rabszolgának. Vitték volna Európából is, ha tudták volna, de ott már nem lehetett.

Amerikát nagy nehézségek és vesztesége árán hódították meg, lakták be. Hatalmas kontinens, legnagyobb része lakatlan és lakhatatlan, a munkaerő meg kevés volt, így bárkinek eszébe juthatott, hogy ember kéne, hajó kéne, és hozni kéne onnan, ahonnan lehet. Ahol egy igény megjelenik, ott előbb utóbb találkoznak a lehetőségek. Kóbor hajós vihetett embert az amerikai pertokra. Ott kombinálhattak, hogy jó lenne több. Pénzéhes senkiháziak rájöhettek, hogy ez üzlet. És beindult. Később dokumentálhatták is, de az már a működés javában volt. Itt nincs első, nincs egy, ez egyszerűen kialakult, a szükség hozta, a lehetőség megadta.


A világ rongy embereinek nevét puszta kíváncsiságból ismerni pedig nem tartozik a nagyszerű dolgok közé. Persze vannak, akiket jó ha ismerünk, mert újra termelődnek, és védekezésül nem árt, ha ismerjük a személyiségüket. De a rabszolgatartás iparszerű közvetítésének kora egyszer s mindenkorra lejárt, nem ismételhető.

2022. júl. 27. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez külön irodalokutatási téma, amit megrendelhetsz hozzáértőktől. Vagy ilyen cikkekből kiindulhatsz.

[link]

[link]

2022. júl. 27. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Igen, értem én amit mondasz, de abban a pillanatban, amikor kiírtam a kérdést, nem tudtam jobban megfogalmazni, hogy mire vagyok kíváncsi.


A rabszolgatartásról rengeteget lehet olvasni, hogyan, s miképp történtek a dolgok stb stb.

De felelős embereket, sehol sem írnak.


Az, hogy kialakult, illetve hogy nem új keletű dolog, azzal egyet lehet érteni, de mindig van, s mindig kell, hogy legyen egy név, ahonnan el lehet indulni.


Ezért is írtam, hogy ismert, vagy kevésbé ismert emberek nevére vagyok kíváncsi.


De ennek az információnak valahol csak meg kell lennie, hogy a hódító népeknél ki és ki szorgalmazta a legjobban a rabszolgák behurcolását az új földre.


Érted mire gondolok... (?)


Mert az, hogy "csak kialakult" s már régóta megy már, meg hogy hajókkal cipelték oda őket, de hogy egy név sincs sehol, az nem lehet...

Valami felelős irányítónak, szellemi vezetőnek kell lennie.


Én ezekre a nevekre vagyok kíváncsi, ugyanis egyet sem láttam sehol....

2022. júl. 28. 20:03
 4/4 anonim ***** válasza:

Én amerikai fórumokon már láttam ilyesmiről szóló bejegyzéseket, ahol levéltári anyagokat dolgoztak fel. Ott a kereskedőhajókat tulajdonló vállalatokat bányászták elő, mert a hajózási-kikötői papírok elég megbízható forrást jelentenek.


De a szállítás csak egy része volt a folyamatnak. A rabszolgakereskedelmi lánc is több elemű volt. Az első láncszem levadászta, összeszedte, és Afrika belsejéből a nyugati-északnyugati partokra juttatta az embereket. Ezek a begyűjtők általában maguk is törzsi négerek ill. arabok voltak. Azért tudtak hatékonyak lenni, mert korszerű fegyvereket használtak - ezeket az első emberszállítmányokért szerzték be.


A kikötőkbe érkezett "árut" aztán a "fehér" (brit és holland zsidó) kereskedők megvették, szortírozták, és behajózták az amerikai vevők számára. A nyilvános rabszolgavásároknak csak egy része zajlott Amerikában, az emberek legtöbbször már Afrikában elkeltek, és eleve a vevőhöz szállították őket.


Gyakori volt a megrendelésre folytatott embervadászat Afrikában, ami rámutat arra is, hogy nem lehet sem pár embert, sem egy rasszt felelőssé tenni a dologban. Sokan kerestek relatív jó pénzt ebben az időszakban a rabszolgakereskedelemben, és sok afrikai vagyon, illetve törzsi felemelkedés alapja is ez volt. A nagy tengeri kereskedőházak pedig mindig is azt szállították, amin a legtöbbet bírtak keresni.


De ha érdekel a téma, túrd fel az amerikai online levéltárakat, kikötői regisztereket.

2022. júl. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!