Közép- és Dél-Amerika indián civilizációiban miért volt annyira elterjedt a vallási emberáldozat?
Sok őskori, majd ókori népnél felfedezhető, hogy emberáldozatot mutattak be valamely istennek. Ilyen módon próbáltak az istenek kedvében járni. Aztán a középkorra ez kikopott, esetleg állatáldozattá "szelídült".
Azt tudni kell a dél-amerikai népekről, főleg az aztékokról, hogy hitük szerint az istenek saját vérüket adták az emberiség megteremtéséért, ezért az ember vérrel tartozik az isteneknek. Ez nem feltétlenül jelent emberáldozatot, volt, amikor csak megszúrták/vágták magukat. Ez a hitvilág nem változott egészen addig, míg a spanyol hódítók meg nem érkeztek, és az őslakosság egy részét kiirtották,más részét megtérítették.
New Scientis
A maják nem bűnösek a rutin emberáldozatban
"Az ókori maja emberek nem szoktak emberáldozatot és rituális lefejezést végezni, ahogyan azt általában hiszik. A bizonyíték pedig egy valószínűtlen forrásból származik – Európa középkori uralkodóinak temetkezési gyakorlatából."
"Amikor rengeteg hiányos csontvázat tártak fel gazdag maják sírjából, a régészek úgy értelmezték a hiányzó csontokat, mint a rituális áldozatok során történt feldarabolás bizonyítékát."
"De most Estella Weiss-Krejci, a Bécsi Egyetem munkatársa szerint a legvalószínűbb magyarázat az, hogy a csontok egyszerűen eltűntek, amikor a holttesteket áthelyezték és újra eltemették – ez általános gyakorlat a középkori Európában."
"Végül összegyűjtötte 868 ember temetési feljegyzéseit, akik 1000 év alatt haltak meg – 351 holttestük adataival együtt."
"De ez a gyakorlat, amely egészen a 15. századig tartott, széttagolta a csontokat, tönkretéve a csontváz halál utáni megjelenését. Weiss-Krejci becslése szerint a mintájában szereplő 351 holttest több mint 40 százalékát manipulálták valamilyen módon. Például 32-t tároltak, majd eltemettek, 117-et pedig kizsigereltek. A temetés után kilencvenöt holttestet áthelyeztek."
"Weiss-Krejci szerint valószínűleg a maják is újratemették halottaikat, különösen a nemességet. A tagolatlan csontok és a hiányos csontvázak egyszerűen megsérültek vagy elvesztek szállítás közben, nem pedig egy áldozat részei. Egyikük sem mutat erőszakos halál jeleit – mutat rá."
-----------------
University College London (UCL):
Az emberáldozat mítosza
Dr. Elizabeth Graham, a University College London Régészeti Intézetének Latin-Amerika Régészeti Tanszékének adjunktusa
Ez a kutatási projekt, amelyet Elizabeth Graham folytat, azt az elképzelést tárja fel, hogy az „emberáldozat” egy spanyol konstrukció, és hogy a maják a társadalmilag szankcionált gyilkosságot valójában háborús úton racionalizálták.
-----------------
Mexicolore, London, oktatás Mexikóban /British Museum, Museum of Mankind, Royal Academy of Arts, World Museum Liverpool/:
Nincs olyan, hogy „emberáldozat”
"Ezt az elgondolkodtató cikket kifejezetten nekünk írta Dr. Elizabeth Graham, a University College London Régészeti Intézetének Latin-Amerika Régészeti Tanszékének adjunktusa."
"De mit is jelent pontosan az "
"Feltételezzük, hogy ez igaz volt az aztékokra, de ha közelebbről megnézzük, többet elárul rólunk, mint az aztékokról."
"Az azték harcosok megpróbáltak elfogni más harcosokat, nem pedig megölni őket. Hadviselésünkben arra biztatjuk a katonákat, hogy öljenek meg más katonákat magán a csatatéren, de bizonyos kultúrákban, például az aztékok vagy maják kultúrájában, ez becstelen volt. A szabály az volt, hogy kézi harcot vívjanak egy másik harcossal, és győzzék le az elfogásával. A csatában foglyul ejtett férfiak közül néhányat, és csak néhányat, később egy templomban öltek meg. De a gyilkosság indoka – és ez alatt az aztékok fejében a gyilkosság „ürügyét” értem – a háború volt. Ez nem különbözik a modern háborúktól vagy a középkori háborúktól, amelyekben a férfiak más férfiakat, néha nőket és gyerekeket öltek meg azzal az ürüggyel, hogy ez a HÁBORÚ része volt."
"Ami pedig a templomokban való gyilkolást illeti, minden társadalom úgy magyarázza a háborúkat, hogy Istent vagy valamilyen elvont fogalmat, például igazságot vagy igazságosságot hívnak fel ... Az angol gyarmati háborúkat Istenért és a királynőért vívták."
"A tudósok azt mondják, hogy az azték harcosok kifejezetten azért harcoltak, hogy elfogjanak más harcosokat, hogy felajánlhassák őket az isteneknek, és ez tekintélyt adott nekik. De ez az értelmezés nagyrészt spanyol testvérektől és az általuk kinevelt aztékoktól érkezett hozzánk. A való életben még soha egyetlen civilizáció sem támogatta az ilyen tömeges ölést, és többször is, csak azért, hogy az istenek kedvében járjanak! "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!