Németország és Olaszország területe (a középkor és újkor folyamán) miért volt annyira megosztott, míg más népek képesek voltak a jóval hosszabb állami egységre?
MERT NEM VOLT sem Németország, sem Olaszország! VOLT SOK kisebb-nagyobb hercegség, amelyek külön kis államok voltak.
Csak jóval késöbb kötöttek egymással szövetséget, így lett két nagy ország.
Valoban nem ertelmezheto a kerdes. Franciaorszag pl azert volt egyseges, mert volt olyan vezeto aki kepes volt egyesiteni a francia nyelvet beszelo nepeket.
A nemeteknel ezek a poroszok lettek, de eleg keso.
Az olaszoknal pedig garibaldi
Itáliában a római birodalom, utána pedig a gót királyság megszűnésével megszűnt Itália politikai egysége, mert több hatalmi erőtér ütközésébe került a terület, ami gyakorlatilag állandósult. A kora-középkorban a déli területeket a bizánciak ellenőrizték, az északi területek felett pedig a frankoknak volt dominanciája. Amikor létrejött a Pápai Állam, akkor ez az észak-déli megosztottság gyakorlatilag állandósult. Bár később a külső befolyásoló szereplők változtak, a Bizánci Birodalom kiszorulásával délen megjelentek az arabok, majd később az aragóniaiak és a spanyolok. Északon pedig a frankok után a németek befolyása erősödött, majd német-francia küzdelmek színterévé vált a terület, amely egyébként önálló városállamokból állt, és ezek a városállamok egymás riválisai is voltak (Velence, Genova, Firenze stb.). Összességében az a lényeg, hogy az itáliai politikai egység azért nem valósulhatott meg, mert a terület mindig is különféle nagyhatalmak egymást keresztező érdekszférája volt.
A Német-Római Birodalomban az egység hiányának más volt az oka, ott nem külső tényezők miatt alakult így, hanem belső tényezők miatt. Egy ilyen hatalmas birodalomban a központi hatalom ereje fokozatosan egyre gyengébb lett a helyi hatalmakkal szemben, aminek a történeti ívét a középiskolai tanulmányok során is nagyjából végig lehet követni, ezért most nem is megyek bele, mert hosszú lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!