Az észak-olaszok valójában germánok?
Nem, az észak-olaszok ugyanúgy újlatinok, mint a többi.
Igen, én is úgy tudom, ahogyan a kérdező.
A longobárdok (lombardok) az észak-olaszok ősei, márpedig ők germánok voltak.
És nemcsak én tudom így, hanem a wikipedia is:
"A longobárdok vagy langobárdok a germán népek közé tartozó népcsoport."
"773–774-ben Nagy Károly frank király meghódította a Longobárd Királyságot, amely így beolvadt a Frank Birodalomba, a longobárd nép pedig összeolvadt a helyi lakossággal, az olasz nép egyik ősévé válva. Nevüket Lombardia őrizte meg."
Többségükben egyáltalán nem germán eredetűek, hanem ugyanolyan latinok mint a többi olasz.
Voltak arra gótok meg longobárdok, de ők együttvéve is csak a lakosság pár százalékát tették ki valójában. Illetve az invesztitúra harcok alatt a német seregek ki-be járkáltak Észak-Itáliába, valami nyomot nyilván hagytak ők is. De ezektől még nem lesznek az észak-olaszok sem germánok, csak a genetikájukban kimutatható néhány százalékos északi behatás.
A mentalitás pedig leginkább azért más, mert nagyon sokáig külön államokban éltek és teljesen másféle kulturális hatások érték őket, más a múltjuk, a gazdaság történetük stb.
Azt sem ártana meghatározni, mit értünk germán típuson, ugyanis a németek többsége sem szőke és kék szemű. Talán a poroszok, vagy a skandinávok inkább rendelkeznek ilyen külsővel. A poroszok esetleg a keleti régiókban szlávokkal keveredhettek, főleg oroszra gondolok, vagy baltikumi népekkel, de nehéz ezt így szortírozni, mert sehol nincs teljesen homogén népcsoport Európában, már az ókorban jelentős keveredések történtek.
Nékem világosbarna hajam van, amolyan seszínű, kisgyermekként szőke voltam, aztán bebarnult, a németek sötétszőkének mondják, nálunk gyakori az ilyen hajszín, de kérdéses az eredete.
Itáliában a déli részen, különösen Szicíliában jelentős az arab hatás, de ez felmegy egészen Nápolyig.
Amúgy meg a Római Birodalom is eleve kevert volt, például az etruszkok egészen másképpen néztek ki, mint mondjuk a szabinok, vagy az umberek, vagy a japigok
és aztán a birodalom kialakulása után, különösen a császárkorban számos nép képviselői kaptak polgárjogot és telepedtek le Itáliában, a legismertebbek ezek közül talán a héberek, vagy a görögök, gazdagítva így a későbbi olaszok genetikai térképét, állományát.
Mindez korunkra eléggé összekeveredett és antropológus legyen a talpán, aki kiismeri magát a fő jegyekben, kire mi lenne jellemző, őszintén bevallom, a mostanában szokásos reklám iránt is vannak kétségeim, amelyet a My Heritage terjeszt, hogy ismerd meg a gyökereidet DNA teszt során, mert cseppet sem vagyok arról meggyőződve, hogy annyira biztosan ismerik az egyes népek eredeti genetikai jellemzőit, illetve hogy mennyire jók azok a szempontok, amelyek alapján a besorolásokat végzik, illetve milyen hatásra fordítanak figyelmet.
Nyelvi-etnikai értelemben természetesen nem, olaszul beszélnek, olasznak vallják magukat.
Az identitás egy fokkal bonyolultabb, de az észak-olaszoké, ha szeretik is megkülönböztetni magukat a dél-olaszoktól, nem valamilyen germán múltban gyökerezik, hanem a régi itáliai városállamokéban, mint Milánó vagy Firenze.
A genetikai értelmezés a leginkább megfoghatatlan, nyilván volt keveredés, valaki már említette a longobárdokat, de az ő hódításuk nem jelentette azt hogy a területen többségbe kerültek a germán származásúak. A meghódított lakossághoz képest kevesebben voltak, és nyelvi-kulturális értelemben elég gyorsan asszimilálódtak, pedig az elitet alkották.
Egyszóval amennyire értelmezhető a kérdés, inkább nem germánok az észak-olaszok, származási alapon nyilván kicsit azok. Az biztos hogy ha megkérdezel valakit Milánóban azt fogja válaszolni hogy természetesen nem germán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!